Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

elitesupps
Pravidlá fóra: Tieto články sú určené výhradne pre šírenie osvety. Uvedomte si prosím, že užívaním anabolických steroidov riskujete svoje zdravie!
Užívateľov profilový obrázok
Od admin
#28300
Prirodzené androgénne anabolické steroidy
Androgénne AS sú označované ako mužské pohlavné hormóny. Najvýznamnejším z týchto hormónov je testosterón.

Testosterón je u mužov produkovaný v semenníkoch (varlatách). Je syntetizovaný z cholesterolu. Zjednodušený princíp regulácia jeho tvorby môžeme popísať takto:

Keď hladina testosterónu klesne pod určitý daný bod (ten je u každého jedinca iný), začne medzimozok (hypotalamus) vylučovať GnRH (Gonadotropný Raeleasing Hormón). Ten pôsobením v prednom laloku hypofýzy (mozgový prívesok) zvyšuje produkciu LH (Luteinizačného hormónu) a FSH (Folikulostimulačného hormónu). U mužov stimuluje LH Leydigove bunky v semenníkoch a povzbudzuje ich k produkcií androgénnych hormónov tj. testosterónu. FSH spolu s testosterónom stimuluje Sertoliho bunky v semenníkoch, ktoré povzbudzujú produkciu a zrenie spermií. Spermie na to, aby správne zreli, potrebujú “plávať” v testosteróne.

Nie je asi potrebné debatovať o tom, kam “ide” najviac testosterónu. Zostávajúci testosterón je uvoľnený do krvného obehu, kde ho z 97-99% vstrebáva pečeň. Zostávajúce percentá voľne vstupujú do pohlavných orgánov, ale hlavne do svalových buniek, kde za určitých okolností môžu podporovať rast svalstva.

V tomto momente je už hladina testosterónu v krvi vysoká a spúšťa sa opačný proces. Testosterón pôsobí v hypotalame a potláča produkciu GnRH. Nastáva tiež transformácia časti testosterónu na estrogény (ženské pohlavné hormóny). Táto spätná väzba slúži k udržaniu a regulácii hladiny testosterónu v organizme.

Uvedený mechanizmus pôsobenia je tzv. os hypotalamus - hypofýza - semenníky. U mužov vo veku 20 - 50 rokov je prirodzenou cestou produkované v priemere 7 mg testosterónu denne. Množstvo produkcie LH a FSH je vždy rovnaké, ich vzťahy navzájom korelujú. Len malá časť produkcie testosterónu spôsobuje nárast svalstva. Organizmus je naprogramovaný tak, že tvorba spermií je oveľa dôležitejšia, ako rast svalstva tj. spermatogenéza je prioritou. Tento proces sa opakuje každú 1-3 hodiny.


Vplyv testosterónu na organizmus:

podporuje metabolizmus bielkovín a zároveň obmedzuje ich katabolizmus
stimuluje rast cieľových orgánov
stimuluje spermatogenézu
podieľa sa na sexuálnej charakteristike muža (v puberte podporuje zväčšenie hrtanu a zosilenie hlasiviek, podporuje rast typického ochlpenia tela, zvyšuje sekréciu tukových žliaz, zvyšuje nárast svalovej hmoty)
je v úzkom vzťahu k mentálnym stavom sexuálnej túžby, libida a agresivity
má anabolický vplyv na svalstvo, kosti a kožu
uzatvára epifýzy dlhých kostí
ovplyvňuje veľkosť semenotvorných kanálikov a varlat
ovplyvňuje psychologické vnímanie skutočnosti a perspektív, zvlášť vo vzťahu k vízii tela, identity a osobnosti
V lekárskej praxi sa testosterón aplikuje v situácii, keď je tvorba hormónu pacienta abnormálne nízka. Tiež sa predpisuje pri liečení rakoviny prsníka u žien. Vo veľkých dávkach môže mať priaznivý vplyv na niektoré život ohrozujúce choroby krvi. V priebehu puberty podporuje rast do výšky a súčasne spôsobuje vývoj mužských charakteristických čŕt (rast ochlpenia tela, hlas, semenníky, penis, kostrové svalstvo...)


Syntetické anabolicko-androgénne steroidy

Metabolické zmeny vedúce k syntéze bielkovín, tukov a sacharidov sú označované ako anabolické. Ich protiváhou sú mechanizmy označené ako katabolické, ktoré sú zodpovedné za odbúravanie a rozklad komplexných štruktúr ako sú bielkoviny alebo tuky. Zdravý človek sa vždy pohybuje v stave metabolickej rovnováhy, kde sú anabolické i katabolické procesy vyvážené. AS sú látky, ktorých štruktúra je veľmi podobná mužskému pohlavnému hormónu testosterónu a teda môžu mať vplyv aj na tvorbu tkanív.

Syntetické AS boly vyvinuté vhodnou modifikáciou molekuly testosterónu. Touto modifikáciou boli vytvorené rôzne typy, ktoré majú do určitej miery rôzne vlastnosti. Jednotlivé steroidové prípravky tak majú rôzny pomer kvality androgénnych (mužskú charakteristiku zdôrazňujúcich) a anabolických (podporujúcich rast tkanív) účinkov. Snaha o potlačenie androgénneho pôsobenia testosterónu viedla k vývoju a produkcii tzv. anabolických steroidov, pri ktorých však nikdy nedošlo k potlačeniu androgénnych vlastností. Napríklad niektoré AS minimálne podporujú zvýšenie mužskej charakteristiky (napr. Anavar), ktorý preto viac používajú ženy. Bohužiaľ takéto AS nepodporujú ani tvorbu nových tkanív. To viedlo k názoru, že tieto dva efekty sú nedeliteľné.

Modifikácia testosterónu pomohla vytvoriť AS, ktoré sú telom spracovávané pomalšie. Ak orálne vezmete voľný testosterón (chemicky neupravený), bude okamžite vstrebaný pečeňou. Pokiaľ ho beriete orálne, prechádza najskôr cez pečeň a až potom sa dostáva do kosterného svalstva. Až 98% voľného testosterónu sa vstrebe už pri svojom prvom prechode pečeňou. Injekčne podaný voľný testosterón sa najprv dostáva do svalov a až potom do pečene. Avšak aj tu je 98% voľného testosterónu vstrebaného už pri svojom prvom prechode pečeňou.

Aby boli AS účinné, musia byť schopné (predtým ako sa stanú neúčinnými) niekoľkokrát prejsť krvným obehom. Modifikáciou molekuly testosterónu a pridaním skupiny prvkov (skupiny alkylov) na špecifické miesto (známe ako Alfa pozícia - uvádzané tiež ako pozícia na 17. uhlíku) došlo k vytvoreniu AS, ktoré sú pre pečeň ťažšie spracovateľné (Alfa-alkylové). AS založené na tomto princípe sú schopné prejsť cez pečeň niekoľkokrát a až potom sa stať neúčinnými. To umožňuje dostať sa AS do svalov, pôsobiť tam a mať žiadúce účinky. Ale pečeň je potom nútená pracovať omnoho viac. Väčšina orálnych AS bola vytvorená týmto a veľmi podobným spôsobom, preto môžu spôsobovať poruchy pečene.

Injekčné AS nie sú založené na tejto báze, preto sú všeobecne bezpečnejšie a väčšinou nepredstavujú nebezpečenstvo pre pečeň. Avšak niektoré AS, ako napr. stanazolol (produkovaný tak v orálnej, ako i injekčnej forme), sú chemicky porovnateľné s orálnymi a preto majú rovnaké účinky (bohužiaľ aj tie nežiadúce).

Hlavnú úlohu v injekčných AS hrajú estery testosterónu. Ester je zlúčenina vyprodukovaná reakciou medzi niektorou mastnou kyselinou a alkoholom (v prípade AS sa robí esterifikácia steroidnej molekuly na pozícií 17. uhlíka). Esterifikácia robí testosterón efektívnym, aj keď predtým, ako je vstrebaný pečeňou, urobí len jeden prechod krvným obehom. Väčšina z injekčných AS sa aplikuje intramuskulárne, preto sa účinná látka dostane do svalov skôr než do pečene. Tieto estery účinkujú dlhšie a sú bezpečnejšie než orálne alfa-alkylové steroidy.

Čím väčší počet uhlíkov bude mať mastná kyselina, tým pomalšie bude uvoľňovanie steroidného esteru z miesta vpichu vo svale do obehu a tým dlhšia bude biologická účinnosť injekčného preparátu. Preto je možné podávať injekcie v dlhších časových intervaloch. Medzi najčastejšie používané kyseliny pre esterifikáciu patria (názvy sú vo forme solí kyselín):

propionát (3 uhlíky)
enanthát (7 uhlíkov)
cypionát (8 uhlíkov)
fenylpropionát (9 uhlíkov)
dekanoát (10 uhlíkov)
undekanoát (11 uhlíkov)
laurát (12 uhlíkov)
hexyloxyfenylpropionát (15 uhlíkov)


Len málo esterov (napr. methenolon acetát a testosterón undekanoát) môže byť podávaných orálne. Nie je úplne jasné prečo je methenolon acetát účinný aj orálne. Testosterón undekanoát vstupuje do krvného obehu cez lymfatický systém a tak pečeň z veľkej časti obchádza. Tieto dva estery predstavujú pre pečeň menšie zaťaženie než ostatné orálne steroidy.

Anabolizmus bielkovín vedie k redukcií vylučovaniu močoviny (odpadový produkt metabolizmu bielkovín) bez súčasných zmien vylučovania kyseliny močovej, čpavku a dusíka. Naviac dochádza k znižovaniu vylučovania fosfátu, chloridu, vápnika, sodíka i draslíka. Avšak keď sa vráti dusíková rovnováha do normálu, anabolický efekt nepokračuje. V tomto okamžiku nastáva fáza odbúravania.

Akonáhle je zastavené podávanie steroidov, zvyčajne sa objaví “spätnoväzbový náraz” doprevádzaný negatívnou dusíkovou bilanciou a významným poklesom hmotnosti tela. Úroveň nárazu závisí od typu použitých medikamentov, dĺžke ich podávania, dávkovania, ich celkového množstva a fyziologického stavu jedinca.

Reklama

Reklama

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných

Zdravím, začínam s mojou prvou k&uac[…]

Zdrawim, mam taku prosbu hladam nejakeho spolahliv[…]

https://2app.kicksonfire.com/kofapp/upload/event[…]

nike schuhe kaufen herren

https://www.fewerspecials.com/media/catalog/prod[…]