Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

#26
Rodičia i samostatní mladí adepti si kladú otázku, kedy je vhodné začať s posilňovaním, cvičením a ako ho praktizovať. Motívy bývajú rôzne: získanie telesnej váhy, celkové zosilnenie, zlepšenie vzhľadu a držania tela, zvýšenie celkovej zdatnosti, nadobudnutie sebadôvery a schopnosti ubrániť sa v prípade fyzického násilia.

Približne okolo 15. roku života sa u chlapcov začína prebúdzať veľký záujem o aktívne športovanie. Je to typický vek hľadania ideálov, túžby podobať sa im - sila, svaly, mužný zjav, odvaha, interesujú dorastajúcu mládež. V tomto úsilí ich netreba brzdiť, žiada sa citlivý prístup. Veď každý šport i v tomto ohľade vychováva a vedie k systematickosti, zabraňuje osvojovaniu rôznych zlozvykov - od fajčenia cez alkohol až po drogy či nečinné zabíjanie času vrcholiace výtržnosťami z nudy.

Deti by mali byť pre tento druh aktivity duševne i mentálne zrelé, čo platí pre dievčatá i chlapcov. Nestačí, aby rozhodli rodičia, dieťa musí vnímať podnet samo, reagovať naň z vlastnej vôle. Inak sa nedokáže sústrediť a sotva cvičenia vydrží. Už od troch rokov ich pedagógovia vedú k jednoduchému športu v škôlkach, školách atď. Fyziologická zrelosť prichádza v pubertálnom období, nezrelý organizmus ešte nedokáže tréning pod záťažou patrične zúročiť. V predchádzajúcom období ho však možno preň pripraviť, prospešne hravou, neskôr pravidelne nenáročnou formou získavať vzťah k tomuto druhu námahy.
Heslom teda nech je všestrannosť v tejto súvislosti vystupuje do popredia najmä úloha športových hier, ktoré rozvíjajú koordináciu, poskytujú emotívny zážitok a rozvíjajú myseľ včlenenia sa do kolektívu.

Do dvanástich rokov sa preto so záťažou cvičiť neodporúča, vhodné sú však prosté cvičenia i s prekonávaním vlastného tela, k tomu aeróbne cvičenia rozvíjajúce srdce a obehový systém: ako je napríklad cyklistika, plávanie a hry,
kým v predchádzajúcom období vzhľadom na to, že telo odčerpáva energiu na vlastný rast sa veľká svalová hmota vybudovať ani nedá. Po nástupe puberty, keď si telo začína produkovať mužské hormóny, sa situácia mení. I tu je však dôležité, aby sa nebránilo rastu kostry, ktorá je stále vo vývoji. Takíto dorastenci sa už môžu venovať posilňovaniu, uprednostniť sa dá skôr vyšší počet opakovaní, než veľká váha záťaže. Organizmus je totiž tak silno orientovaný na rast, že i ľahšia záťaž pôsobí na rozvoj svalstva. Keď telo dosiahne patričnú zrelosť, v niektorých prípadoch to môže byť v 14. rokoch, v iných zase v 18. či 19. rokoch, už sa môžu používať aj ťažšie činky a intenzívnejšie metódy.

Pridávam výber cvičení na partie:

Hrudník: tlak jednoručných činiek v ľahu, peck-deck
Chrbát: zhyby na hrazde, príťahy kladky v sede za hlavou alebo k pásu
Biceps: zhyby jednoručných činiek v sede, zhyby na Scott lavičke
Triceps: sťahovanie kladky, úzke kľuky
Plecia: zdvihy jednoručných činiek v sede s oporou o chrbát, upažovanie v sede
Nohy: zakopávanie alebo predkopávanie na prístroji v sede
Lýtka: výpony v sede na prístroji alebo výpony na jednej nohe

Odporúčam všetko cvičiť s ľahkými váhami a s väčším počtom opakovaní.

Reklama

Reklama

#2111
podla mna vek kedy zacat je u kazdeho individualny ... si myslim , ze najprv je dobre zacat s cvikmi s vlastnou vahou ... ako su kliky zhyby .... telo sa pripravi na zataz ... a neskor zakladne cviky na kazdu partiu .... hlavne sa naucit spravnej technike a dychaniu ... a dobry je aj trening celeho tela
#12146
ja som začal pred 14nastkou posilovat odkedy mame posilovnu v dedine .. posilujem už 2. rok a da sa povedat že rok cvičim aktivne .. a bavi ma to ked vidim že idem hore :) ked som začinal tak som posiloval lebo som nemal čo robit a nenapadlo ma že ma to tak začne bavit .. bol som fest suchy , chudy a slaby :D a pači sa mi jak som sa vymakal :D
#12154
IvanP napísal:ja som začal pred 14nastkou posilovat odkedy mame posilovnu v dedine .. posilujem už 2. rok a da sa povedat že rok cvičim aktivne .. a bavi ma to ked vidim že idem hore :) ked som začinal tak som posiloval lebo som nemal čo robit a nenapadlo ma že ma to tak začne bavit .. bol som fest suchy , chudy a slaby :D a pači sa mi jak som sa vymakal :D
Ja som tiez zacinal asi tak v 13stich ale pod dozorom som chodil 2x tyzdenne pomalicky a v 17 stich som bol uz na majstrovstvach.
#12163
ja priemerne chodim 2-3 krat do tyždna .. ale hlavna chyba bola že ked sme začinali tak nikto sa do toho nerozumel .. a nedavali sme až taky pozor na techniku .. a od tych 13 do 17 si aj bral niečo ? ja zatial Gainer .. teraz chcem si zase kupit a aj kreatin a možno aj nitrix .. na intraku ževraj je posilovna tak budem na sebe makat :D
#12166
IvanP napísal:ja priemerne chodim 2-3 krat do tyždna .. ale hlavna chyba bola že ked sme začinali tak nikto sa do toho nerozumel .. a nedavali sme až taky pozor na techniku .. a od tych 13 do 17 si aj bral niečo ? ja zatial Gainer .. teraz chcem si zase kupit a aj kreatin a možno aj nitrix .. na intraku ževraj je posilovna tak budem na sebe makat :D
Mozno obcas asi v sesnastich som mal prvy krat nejaky doplnok viem ze to bolo vedro co som si nan uz zarobil nasi mi nikdy nekupilii nepodporili ma cize vsetko a ovsetko som sa musel starat sam cize ked som nieco poteeboval musel som si najprv zarobit a na tu dobu to bola drahota.Zaciatocnikom postacuje strava a pravidelny trening hlavne v mladom veku a uplne postacuje bezna strava a jest vsetko hlavne pravidelne!
#12188
ja mojim otom ani nehovorim že niečo planujem kupit :D mama by ma zabila :D ja nepatrim medzi tych čo rodičia im daju peniaze a oni si kupia čo chcu .. ja som tiež si bol zarobit pri ujovi a skor čo som našporil .. a teraz tak za 80 € by som chcel kupit
#12193
IvanP napísal:ja mojim otom ani nehovorim že niečo planujem kupit :D mama by ma zabila :D ja nepatrim medzi tych čo rodičia im daju peniaze a oni si kupia čo chcu .. ja som tiež si bol zarobit pri ujovi a skor čo som našporil .. a teraz tak za 80 € by som chcel kupit
V tvojom pripade by som odporucil jedine gainer ine doplnky nehaj na neskorsi vek ono telo bude reagovat aj bez toho takze treby ist postupne nie vycerpat vsetky moznosti hned a to sa tyka aj treningu lebo potom uz niet cesty spet ked sa zastavis.
#22886
Viete mi niekto poradit cvicim uz asi 1 rok, akoze si nestazujem pomalicky to ide hore :) ale ako kolkvek cvicim neviem sa uplne rozbit aby som isiel domov po styroch. Aj ked si dal maximalne vahy ktore je v mojom pripade mozne dat stale to nieje to prave. Neviem ci to je v opakovaniach alebo seriach. Prosim poradte mi :) Mam 16 rokov a 80kg.
#22890
Migi napísal:Viete mi niekto poradit cvicim uz asi 1 rok, akoze si nestazujem pomalicky to ide hore :) ale ako kolkvek cvicim neviem sa uplne rozbit aby som isiel domov po styroch. Aj ked si dal maximalne vahy ktore je v mojom pripade mozne dat stale to nieje to prave. Neviem ci to je v opakovaniach alebo seriach. Prosim poradte mi :) Mam 16 rokov a 80kg.
Cim viac sa budes snazit znicit, tym horsie vysledky s naberanim hmoty budes mat.
Nemusis si davat max vahy. Staci ak si das s 50% max vahy 40 a viac opakovani a niekolko takychto serii.
Svalovica sa dostavi ked je sval nedostatocne zasobeny kyslikom. Kyslik je prva energia, ktoru sval pouzije na premenu na pracu.
PORADTE S KUROU

sem vkladajte vase kury a otazky okolo nich...

Konec steroidy.eu?

Nevíte někdo co se děje se stránkou […]

kde objednať

Zdravím, minulý rok som objedn&aacut[…]

Steroidy EU

Mozno som to tu uz spominal ale neviem s touto str[…]