Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#28
Na cholesterol sa zvyčajne pozeráme ako na niečo zlé a tento náhľad je do určitej miery správny, pretože cholesterol je hlavným rizikovým faktorom pri vzniku srdcových ochorení. Znížiť riziko ochorenia srdca pomáha zdravý životný štýl a vyvážená strava, ale cholesterol je aj potrebný, pretože je mimoriadne dôležitý na to, aby organizmus zostal zdravý.

Čo je cholesterol?

Cholesterol je voskovitá látka, ktorá spolu s tukmi a olejmi patrí do skupiny lipidov. Je nevyhnutnou zložkou všetkých buniek nášho tela a má osobitnú úlohu pri tvorbe mozgových buniek a niektorých hormónov. Hoci niektoré potraviny už cholesterol obsahujú, väčšina cholesterolu v organizme sa tvorí v pečeni.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že priemerná hodnota celkového cholesterolu u Európanov sa pohybuje od 4,5 mmol/l (milimólov na liter) v Turecku do 6,2 mmol/l v Srbsku a Čiernej Hore, pričom u žien sú priemerné hladiny cholesterolu v rozsahu od 4,6 mmol/l v Turecku do 6,1 mmol/l v Nórsku. Odporúčaná hladina celkového cholesterolu pre väčšinu ľudí je < 5,0 mmol/l, ale ľuďom, ktorí trpia niektorými srdcovocievnymi ochoreniami, sa odporúča hladina < 4,5 mmol/l.

Cholesterol a zdravie

Priveľa cholesterolu v krvi (hypercholesterolémia) je hlavným rizikovým faktorom ochorenia srdcovocievneho systému (coronary heart disease - CHD), čo môže viesť k infarktu. Ide o hlavnú príčinu úmrtí v Európe.


Poznáme dva typy cholesterolu: LDL cholesterol (lipoproteíny s nízkou hustotou) a HDL cholesterol (lipoproteíny s vysokou hustotou).

LDL cholesterol, často označovaný aj ako "zlý" cholesterol, roznáša tuk po tele a je objemný, chumáčovitý a lepkavý. Pri priaznivých podmienkach sa LDL cholesterol lepí na steny tepien a zužuje ich (proces sa nazýva ateroskleróza). Tieto zmeny spätne vedú k tomu, že krv sa viac zráža. Pri vytvorení zrazeniny (trombus) a zablokovaní zúženej tepny (trombózy) môže dôjsť k srdcovému infarktu alebo mozgovej mŕtvici. Hoci sa LDL prirodzene vytvára v organizme, u niektorých ľudí je ho priveľa. Množstvo LDL cholesterolu ovplyvňuje aj výživa.

HDL cholesterol, alebo "dobrý" cholesterol, odpratáva tuk a vracia ho do pečene. Vysoká hladina HDL cholesterolu znamená, že v tepnách sa tuk ukladá s menšou pravdepodobnosťou. Vysoký pomer HDL:LDL, t. j. vysoká hladina HDL cholesterolu v pomere k LDL cholesterolu, chráni človeka pred ochorením srdca. Telesná aktivita a zdravé stravovanie pomáhajú zvyšovať hladinu HDL cholesterolu.

Výživa, životný štýl a cholesterol

Hladinu cholesterolu v krvi ovplyvňuje niekoľko faktorov. Vyvážená strava, zdravá telesná hmotnosť a telesná aktivita sú hlavnými podmienkami udržania hladiny cholesterolu v normálnych medziach.

Cholesterol zo stravy

Niektoré potraviny (vajcia, pečeň, obličky a krevety) prirodzene obsahujú cholesterol (cholesterol v strave). Cholesterol v potravinách väčšinou neovplyvňuje hladinu krvného cholesterolu natoľko ako druh konzumovaného tuku, ale niektorí ľudia bývajú citliví aj na vysoký príjem cholesterolu.

Tuky v strave

Tuk v strave sa zvyčajne delí na nasýtený a nenasýtený. Všeobecne, väčšina typov nasýteného tuku zvyšuje hladinu celkového a LDL cholesterolu. Nasýtené tuky sú v masle, masti (a v potravinách, ktoré sa z nich pripravili, napríklad tučné cestá, koláče a keksy), v mäsových výrobkoch (teda salámy či klobásy), v smotane, syroch a potravinách obsahujúcich kokosový alebo palmový olej. K potravinám s obsahom nenasýtených tukov patria jedlé oleje a nátierky rastlinného pôvodu (napr. repkový olej, olivový olej, sójová nátierka), tučné ryby (napr. makrela, losos a sleď), orechy a avokádo.

V potravinách sa niekedy nachádza aj iný typ tuku, trans-tuk, ktorý obsahujú čiastočne hydrogenované tuky (napr. niektoré cestá a keksy), pričom mnohí európski výrobcovia už zredukovali hladiny trans-tukov vo svojich výrobkoch na minimum. Trans-tuky zvyšujú hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi. V porovnaní s nasýtenými tukmi, trans-tuky tiež vedú k poklesu HDL (dobrého) cholesterolu a zvyšujú hladinu triacylglycerolov v krvi, čo v oboch prípadoch súvisí so zvýšeným rizikom srdcovocievnych ochorení. K týmto negatívnym vplyvom môže dôjsť pri dlhodobejšom príjme trans-tukov v množstve 5 - 10 g denne.

Bez ohľadu na to, či konzumujeme správne tuky, je vhodné snažiť sa aj o celkové zníženie ich príjmu tým, že namiesto vyprážania budeme potraviny piecť, grilovať a variť vo vode alebo v pare, pričom znížime aj príjem potravín, ktoré obsahujú veľa tuku. Všímajte si výživové informácie na obaloch potravín, aby ste zistili, koľko akého tuku, najmä nasýteného, výrobky obsahujú.

Portfólio" potravín

Okrem typu tuku, ktorý konzumujeme, existujú aj potraviny, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú hladinu cholesterolu. Užitočné je konzumovanie veľkého množstva ovocia a zeleniny, potravín obsahujúcich vlákninu (napr. ovsené vločky, šošovica, fazuľa či hrach), rôznych orechov (napr. mandle) a sóje. Všimnite si, že výrobky na trhu, ktoré obsahujú pridané rastlinné stanoly alebo steroly, sa odporúčajú osobám, ktoré trpia nadbytkom cholesterolu, pričom nie sú nevyhnutné pre ľudí so zdravou hladinou cholesterolu. Vedci zistili, že konzumácia zdravej nízkotučnej stravy, vrátane už spomenutého "portfólia" potravín, môže znížiť hladinu cholesterolu až o 20 %.

Reklama

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od Frankey
#3210
Vajíčok sa vzdať nemusíte, to bol len vedecký omyl. Rozhoduje celkový príjem živočíšnych tukov.
Užívateľov profilový obrázok
Od iNv1s
#3607
ja som cosi o tom cital ale ked ja vzdy zabudnem a myslim ,ze bielko z vajca ,ci zltko?... neviem
Užívateľov profilový obrázok
Od Frankey
#3647
iNv1s napísal:ja som cosi o tom cital ale ked ja vzdy zabudnem a myslim ,ze bielko z vajca ,ci zltko?... neviem
aj bielko aj žltko môžeš smelo jesť...
Užívateľov profilový obrázok
Od mello
#3895
jedine v diéte by som riešil takú vec ako dávať žĺtka preč....v objemovke nevidím dôvod....žltko je taktiež zdrojom vitamínu A
Užívateľov profilový obrázok
Od xLeitonx
#3913
ked jest vajcia tak jedine cele s ryse som nebol a ani sa nechytam takze mne osobne to je jedno a tebe to ad tiez xD
Konec steroidy.eu?

Nevíte někdo co se děje se stránkou […]

kde objednať

Zdravím, minulý rok som objedn&aacut[…]

Steroidy EU

Mozno som to tu uz spominal ale neviem s touto str[…]

Gynekomastia/operácia

Čaute asi nebudem sám s týmto proble[…]