Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

Všetko o účinkoch anabolík na ľudský organizmus, konkrétne druhy anabolických steroidov.
TOTO FÓRUM MÁ VÝHRADNE INFORMATÍVNY A OSVETOVÝ CHARAKTER! V ŽIADNOM PRÍPADE NIKOHO NENAVÁDZAME NA UŽÍVANIE STEROIDOV.
Pravidlá fóra: Anabolické steroidy sú lieky. Anabolické steroidy, anaboliká, steroidy, neužívajte pokiaľ na to nemáte naozaj dobrý dôvod. Anabolické látky neužívajte pokiaľ vám ich nepredpíše lekár. Ich užívaním bez predpisu ohrozujete svoje zdravie a život. Vždy zvažujte, či je zdravie prednejšie ako pár kíl svalovej hmoty navyše! Ktorú po ich vysadení aj tak stratíte. Zdravie vám ale už nikto nevráti!
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#11087
DIURETIKÁ
Diuretiká sú liečivá, ktoré zvyšujú vylučovanie moču alebo iným slovom povedané zvyšujú diurézu. Moč sa tvorí v obličkách a vývodnými močovými cestami sa odvádza z tela von. Medzi hlavné úlohy obličiek patrí odstraňovanie odpadových produktov látkovej premeny z tela a udržovanie rovnováhy vnútorného prostredia – homeostáza. V spolupráci s pľúcami udržujú acidobázickú rovnováhu. Odpadové produkty sú odvádzané do krvi a z krvi do moču. Ide najmä o odpadové produkty metabolizmu bielkovín, ktoré sú často toxické a vylučujú sa len obličkami. Pri zlyhaní obličiek sa hromadia v krvi a vzniká urémia. Urémia je vlastne nahromadenie toxických produktov vlastného metabolizmu, čo môže zapríčiniť aj smrť. Na regulácii tvorby moču sa zúčastňujú:

:a45 A. mineralkortikoidy – hormóny kôry nadobličiek
:a45 B. hormón zadného laloka hypofýzy – antidiuretický hormón - tento hormón zvyšuje priepustnosť steny tubulárneho systému pre vodu.

Diuretiká účinkujú na spôsobe blokácie spätnej resorpcie t.j. prenikanie iónov sodíka v rôznych častiach obličkového mechanizmu.
Medzi hlavné funkcie diuretík patrí odstraňovanie edémov, čo je vlastne opuch spôsobený nadmerným hadromadením tekutín, pri liečbe srdcovej nedostatočnosti, pri chorobách obličiek. Diuretiká znižujú krvný tlak tým, že zmenšujú objem cirkulujúcej plazmy, a tiež priamym pôsobením na hladké svalstvo ciev, čím znižujú periférny odpor.
Medzi nežiadúce účinky patria svalové kŕče, dehydratácia, arytmia, zastavenie činnosti obličiek a srdca a veľké straty draslíka. Na druhej strane existujú aj diuretiká ktoré šetria draslík, ale majú slabší účinok a používajú sa len v kombinácii s inými látkami.
Z športového hľadiska majú diuretiká prakticky význam pri športoch, kde treba ovplyvniť množstvo telesných tekutín. Medzi tieto športy zaraďujeme všetky pri ktorých sa vyskytujú hmotnostné kategórie ako je box, zápasenie, džudo, vzpieranie, ale aj silový trojboj a kulturistika.
Ďalej prinášame prehľad používaných diuretík ktoré sú na listine zakázaných liečiv s ich stručnou charakteristikou.
Obrázok
:a45 Furosemid – sa podáva pri liečbe edémových stavov rôzneho pôvodu a pri hypertenznej kríze. Ide o silne pôsobiace diuretikum, ktoré účinkuje tak, že utlmuje spätnú resorpciu sodných, draselných a chloridových iónov a vody vo vzostupnom ramienku Henleho kľučky. Účinok je mohutný, rýchly, ale krátky.
Medzi liečivé prípravky patria: APO-FUROSEMIDE, DIURIX, FURANTRAL, FURON, FUROSEMID SLOVAKOFARMALASIX, OEDEMEX, TROFURIT

:a45 Hydrochlorotiazid
Chlórtalidón,Klopamid – tieto diuretiká patria do skupiny tiazidových diuretík, čo znamená, že inhibujú spätnú resorpciu sodných a chloridových iónov v distálnom tubule. Ich nástup účinku je pomalý, pôsobia však dlhšie.
Hydrochlorotiazid – ACCUZIDE, CAPOZIDE, HYDROLID, HYZZAR
Chlórtalidón – AMICLOTON, HYGROTON, NEOCRYSTEPIN, TENORETIC
Klopamid – BRINALDIX, CRYSTEPIN

:a45 Amilorid, Spironolaktón – účinkujú v kôrovej časti zberných kanálikov obličky. Patria do skupiny diuretík ktoré šetria kálium. Spätná resorpcia iónov sodíka tu prebieha výmenou za ióny draslíka. Tieto diuretiká zvyšujú vylučovanie sodíka a obmedzujú straty draslíka.
Amilorid – AMICLARAN, ECODUREX, MIDAMOR
Spironolaktón – ALDACTONE, APO-SPIRO, SPIROLONE, URACTONE

:a45 Acetazolamid – je menej účinné diuretikum. Medzi liečivá vyrobené na báze acetazolamidu patria: DIAMOX, DILURAN, RENAMID, ULCOSILVANIL
Manitol – je to menej účinné diuretikum. Pôsobením manitolu sa tvorí veľké množstvo riedkeho moču. Používa sa ako štartér diurézy po operáciách. Vyrábané liečivá sú: ARDEAOSMOLOL MA, INFUSIO MANNITOLI, TRIDIT

Zdroj: pudzian.estranky.sk

Reklama

Reklama

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných

Hľadám zdroj

Dobrý deň borci vypadol mi zdroj. Akt&iacut[…]

Info 1x testosterón

Ahoj kedže ma trapi dlhe roky nizka hladina tst 8 […]

SARM zdroj

Ahojte, hladám kvalitný zdroj SARM, […]

PORADTE S KUROU

sem vkladajte vase kury a otazky okolo nich...