Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#11434
Gynekomastia
Obrázok
Zdroj: paliatka.eu

Reklama

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od whoo
#11435
skoda len ze je to tak drahy zakrok. co som nasiel na nete tak ceny sa pohybuju od 800€ do 1500€. podla toho ci to robi sukromna alebo statna klinika. (statne nikto neodporuca aj ked su relativne lacne kvoli tomu ze to odflaknu a zostavaju velke jazvy, atd...)
Od milankos512
#11436
má tu s týmto niekto problém ? ...ja osobne asi áno ..keď som vzpriamený tak to až tak nevidno ale keď sa predkloním tak to vyzerá dosť na pi*u ...a ako už písal whoo operácia je fakt že drahá ...
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#11437
Podla mna na odporucenie obvodneho lekara by to malo byt zadarmo.
Od milankos512
#11438
vlastomenn napísal:Podla mna na odporucenie obvodneho lekara by to malo byt zadarmo.
obvodný ťa pošle za špecialistom ..mňa tiež poslala obvodná za endokrinologičkou ale voláko som s ak tomu nedokopal aby som sa objednal ...a teraz ako je problém s tými poisťovňami ..teda lepšie povedané s poisťovňou VšZP kde som aj ja poistený tak by sa na mňa pri najlepšom len usmiala že našpor si a zacvakaj
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#11439
Netreba to odkladat cim skor tym lepsie sa to v mladosti zahoji a casom strati.
Užívateľov profilový obrázok
Od whoo
#11440
vlastomenn napísal:Podla mna na odporucenie obvodneho lekara by to malo byt zadarmo.
zatial som sa nestretol s nikym komu by to hradila poistovna. je to v podstate esteticka vada. ale mozne to je, treba sa popytat u lekara.
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#11441
whoo napísal:
vlastomenn napísal:Podla mna na odporucenie obvodneho lekara by to malo byt zadarmo.
zatial som sa nestretol s nikym komu by to hradila poistovna. je to v podstate esteticka vada. ale mozne to je, treba sa popytat u lekara.
Podla mna sa to da nejako vykluckovat treba si to poriadne zistit.
Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#11444
whoo napísal:
vlastomenn napísal:Podla mna na odporucenie obvodneho lekara by to malo byt zadarmo.
zatial som sa nestretol s nikym komu by to hradila poistovna. je to v podstate esteticka vada. ale mozne to je, treba sa popytat u lekara.
tiez som tohoto nazoru , to co nemas zivotne dolezitý zakrok si cvakas sam , v dnesne k.... dobe
Užívateľov profilový obrázok
Od whoo
#11445
Operácia gynekomastie

Prvá vec, na ktorej uviazne pohľad väčšiny mužov u žien sú prsia. Ženy sú ochotné kvôli nim absolvovať často aj bolestivé plastické operácie, nakupujú push-up podprsenky a to všetko preto, aby ich mali väčšie. Ako sú však na tom muži? Gynekomastia alebo zväčšenie mužskej prsnej žľazy sa vyskytuje pomerne často.

Čo je to gynekomastia?
Názov pochádza z gréckeho „gyne“ - podobný žene a „mastos“ - prsník. Jedná sa o zväčšenie mužskej prsnej žľazy. Ochorenie sa vyskytuje veľmi často. Pri dospelej populácii sa s ním stretneme u 30 - 40 % mužov. Častý je výskyt u adolescentných chlapcov, kde je to zhruba 60 - 75 %. Jedná sa o jednostranné, alebo obojstranné zväčšenie prsnej žľazy, ktoré sa často prejavuje bolesťou a tuhosťou. Ak dôjde iba k nahromadeniu tukového tkaniva v oblasti mužského hrudníka, hovoríme o pseudogynekomastii. Vo zväčšenej žľaze sa často objavujú cysty, ktoré sa neoplatí podceňovať, pretože karcinóm prsnej žľazy nie je iba čisto ženskou záležitosťou. Je pravda, že toto ochorenie sa vyskytuje iba u 0,5 % mužov, ale vo všetkých prípadoch je smrteľné. Niektorí muži sa s gynekomastiou vyrovnávajú veľmi dobre, ale mnohým táto nesúmernosť spôsobuje značné problémy a komplexy. Hlavne v pubertálnom období môže gynekomastia spôsobiť veľkú psychickú ujmu.

Príčiny gynekomastie
Fyziologické:

*Neonatálne
*Adolescentné
*Starecké
Patologické:

*Testikulárny hypogonadizmus - Primárny, Sekundárny (zápal semenníkov, traumatické zmeny, vazektómia - podviazanie semenovodov)
*Endokrinné - hyperthyroidismus, heperthyroidismus, adrenokorikálne hyperplazie
*Metabolické poruchy - cirhóza, ľadvinové zlyhanie
*Nádorové bujnenie - tumor nadľadvín, nádor pľúc, lymfómy, hepatocelulárny karcinóm, neurofibromatóza
Po liekové
Často býva príčina gynekomastie nezistená. Mliečna žľaza je u človeka založená v prenatálnom období a je totožná pre obe pohlavia. Jej ďalší vývoj je v období puberty pod hormonálnym vplyvom. Dá sa povedať, že hlavná príčina je relatívne, alebo absolútne zvýšená hladina estrogénov, pôsobiaca na rast tkaniva pŕs. Zvýšená hladina estrogénu je ešte k tomu doplnená deficitom cirkulujúcich androgénov (mužské pohlavné hormóny), alebo poruchou receptorov, na ktoré tieto hormóny nasadajú a spolu s nimi vyvolávajú účinok.

Fyziologická gynekomastia sa prirodzene vyskytuje u novorodencov mužského pohlavia, u ktorých prevažuje hladina hormónov z matkinho tela. Táto celkom fyziologická novorodenecká gynekomastia sa stratí v priebehu niekoľko týždňov. Neznepokojuje nás ani vznik gynekomastie u pubescentov. U nich táto hormonálna nerovnováha vymizne do 1 - 2 rokov. Ak sa tak nestane, je dobré navštíviť endokrinologickú ambulanciu. Gynekomastia sa tiež vyvíja u mužov zhruba po šesťdesiatich rokoch, kedy dochádza k degenerácii pohlavných buniek, ktoré produkujú androgény.

Patologická gynekomastia má rôzne etiológie. Pri vzniku ochorenia hrajú hlavnú úlohu vonkajšie aj vnútorné faktory.

Asi 62 % gynekomastií býva po liekových. Spôsobujú ju lieky, ( napr. spirolacton - diuretikum, cimethidin - použitie pri vredovej chorobe, dioxin - srdečná choroba), hormóny a často aj steroidné anabolika.

Jednostranne zväčšené alebo zmenšené semenníky môžu byť endogénnou príčinou gynekomastie.

Testikulárne dôvody gynekomastie ďalej môžeme rozdeliť na primárne a na sekundárne.

Primárne poškodené semenníky sa objavujú pri:

Klinefelterovom syndróme - jedná sa o genetické postihnutie, kedy genotop muža je XXY, namiesto normálne sa vyskytujúceho XY
Pituitárnom hypotalamickom hypogonadizme - zmenšenie semenníkov v dôsledku nedostatočnej sekrécie vyšších riadiacich hormónov z hypotalamu
Reifensteinovom syndróme - syndróm kombinujúci gynekomastiu, deformity genitálu, hypogonadizmus, abnormálne vyústenie močovej trubice - hypospádia
Aj sekundárne poškodenie semenníkov iným ochorením môže spôsobiť hormonálnu nerovnováhu.

Tumor semenníkov
Zápaly semenníkov
Semenníky po traumatickom postihnutí
Stav po vazektómii - podviazanie semenovodov
Tiež nádory a onkologické ochorenia sú častou príčinou gynekomastie. Najčastejšie sa jedná o nádory, ktoré sa vyskytujú v tkanivách produkujúcich estrogény a zbujnením tohto tkaniva dochádza k nerovnováhe. Takéto nádory sú nádory nadľadvín, ktoré produkujú prekurzory estrogénu. Čo sa týka ďalších onkologických ochorení sú to hepatocelulárny karcinóm, hematóm, lymfómy, nádory pľúc a nádory v oblasti hypotalamu a hypofýzy.

Tiež metabolické ochorenia stoja veľmi často za zväčšením prsnej žľazy. Do tejto kategórie patrí cirhóza pečene, zlyhanie ľadvín a obezita. U obéznych mužov dochádza v tukovom tkanive k aromatizácii (enzymatickej premene) voľných androgénov na estrogén. Pri cirhóze pečene je porušená funkcia pečene a je narušený metabolizmus hormónov.

Hormonálna nerovnováha, najčastejšie hormónu štítnej žľazy, je veľmi častá príčina gynekomastie. Zbujnenie tkaniva sa vyskytuje tak pri hyperthyreóze (zvýšená produkcia hormónu štítnej žľazy), ako aj pri hypothyreóze (zníženie produkcie hormónu štítnej žľazy). Spôsobuje ju aj porušenie riadiacej osy hypotalamu a hypofýzy (riadiacej štruktúry v mozgu).

Typy gynekomastií

Žľazová ( hmota prsníka u muža je prevažne žľazového pôvodu a vyžaduje chirurgické odstránenie žľazy)
Žľazovo - tuková
Tuková (jedná sa o preudogynekomastiu a je vhodné ju riešiť liposukciou)
Vznik nádorov v prsných žľazách mužov je podstatne menej častý, nie však zanedbateľný (na 100 nádorových ochorení prsníkov u žien, pripadá jedno nádorové ochorenie u mužov). Z tohto vyplýva, že aj muži v prípade určitých problémov v oblasti svojich pŕs nemajú otáľať s vyšetrením a eventuálnou liečbou na špecializovanom pracovisku (endokrinológia).

Vyšetrenie
Diagnóza gynekomastie je podporená krvným vyšetrením a konzultáciou u endokrinológa. Ďalej sa uskutoční ultrasonografia prsníka a semenníkov, aby sa vylúčili malígne zmeny. Vyšetríme brucho, kvôli možným novotvarom na nadľadvinách. Laterálny RTG lebky, prípadne CT mozgu, pri suspektnom tumore v oblasti hypotalamu a hypofýzy. Na záver absolvuje pacient predoperačné vyšetrenie. Medzi špecializované testy patria karyotypizácie geonomu, v prípade, že nás predchádzajúce vyšetrenie vedie k úvahám o Klineferterovom syndróme.

Terapia
Konzervatívna terapia
Operatívna terapia
Gynekomastia sa dá riešiť dvomi spôsobmi. Jedným je hormonálna liečba, tým druhým je plastická operácia, pri ktorej sa odoberú zväčšené prsné žľazy a vykoná sa liposukcia (odsatie tuku) okolitých miest.

Konzervatívna liečba
Jedná sa o liečbu prvej voľby, pri krátkodobých gynekomastiách, s dokázanou hormonálnou nerovnováhou. Nakoľko je gynekomastia spôsobená relatívnym, alebo absolútnym nadbytkom estrogénu (ženského hormónu) v mužskom tele, využijeme lieky blokujúce tvorbu estrogénu. Pri relatívnom nadbytku sa skôr jedná o pomerný nedostatok mužských hormónov, androgénov, a preto podporíme liečbu substitúciou týchto hormónov. Skutočná doplnková liečba androgénmi sa neosvedčila, ba skôr naopak, priniesla opačný efekt. Hormóny sa vplyvom pôsobenia enzýmu premenia na estrogén, a tým sa zvýši jeho absolútna hodnota. Preto sa v liečbe využívajú iné hormóny. Terapeutické sú antigonadotropíny (hormóny blokujúce syntézu androgénu, estrogénu a nevýhodná je jeho blokácia kortikoidov). Ten použijeme v prípade dokázaného nadbytku estrogénu. Ďalej využívame hormóny s antiestrogénnym účinkom. Tým blokujeme tiež nadbytok estrogénu. Liečiť môžeme tiež blokátormi aromatázy, čo sú enzýmy zúčastňujúce sa syntézy estrogénu zo spoločného steroidného základu v tele. Látkou L - DOPA blokujeme sekréciu prolaktínu, čo je hormón navodzujúci laktáciu a zväčšenie prsnej žľazy. Posledná možnosť konzervatívnej terapie je kombinácia týchto preparátov. Ak je gynekomastia spôsobená trvalým užívaním liekov, prvým krokom terapie je vysadenie týchto liekov. Ak sa situácia nezlepší, väčšinou sa pristupuje k chirurgickému riešeniu. Ak gynekomastia netrvá dlho a medikamentózne sa dá stav, ktorý ju spôsobuje upraviť, dôjde aj k pozvoľnej úprave gynekomastie.

Operatívna liečba gynekomestie
Rozdelenie gynekomastie z chirurgického hľadiska:

malé zväčšenie žľazy pod dvorcom
stredné zväčšenie bez kožného nadbytku
stredné zväčšenie s kožným nadbytkom
veľká gynekomastia podobná ženskému prsníku, kožný nadbytok je výrazný
Pri chirurgickej liečbe gynekomastie je popísaných mnoho metód periareolárnych rezov. Ideálny je malý rez, kedy je výsledkom krátka nenápadná jazva. Toto umožňuje tumescentná liposukcia, ktorou je možné redukovať tukovú zložku, kombinovaná so subkutánnou mastektómiou, polmesiacovitým rezom okolo dvorca (podľa Webstra). Rez je vedený okolo prsných bradaviek, takže jazva potom nie je takmer viditeľná. Táto metóda je najvhodnejšia pre typ I. Liposukciu volíme podľa pomeru tukovej a žľazovej zložky. Táto metóda, jej výsledkom je len minimálna jazva, je vhodná aj pri operácii transsexuálov zo ženy na muža. Typ II a III je možno riešiť polmesiacovitým rezom v spodnej časti dvorca a pretiahnutím do strán smerom k prsnej kosti a smerom k paži (podľa Simona). Ďalšie varianty sú odstránenie polmesiacovitého tkaniva v hornej časti dvorca. Pri terapii veľkých gynekomastií, typu IV, používame prenesenie bradavko - dvorcového komplexu na stopke (podľa Lattermana). Výsledná jazva je potom okolo celého dvorca a smerujúca šikmo dolu k paži. Operácia podľa Davidsona sa používa pri väčšine gynekomastií. Vyreže sa ústredná kružnica okolo dvorca a odstráni sa prebytočné tkanivo. Výsledná jazva je veľmi diskrétna.

Chirurgické riešenie volíme v rade situácií, napríklad keď pacient nereflektuje na hormonálnu terapiu, pri dlho trvajúcej gynekomastii, a alebo po vyjadrení endokrinológa, ktorý zavrhne konzervatívnu terapiu ako nevhodnú.

Anestézia
Gynekomastiu je možné vykonať v lokálnej, ale väčšinou sa používa celková anestézia.

Výsledok operatívnej liečby gynekomastie
Po operácii počítajte s jednodennou hospitalizáciou. V operovanej oblasti vám bude zavedený odvádzajúci drén na 48 hodín a hrudná bandáž na 3 - 4 týždne, ktorá eliminuje opuch a napomáha retrakcii prebytočnej kože. Malé opuchy sa rýchlo stratia. Hrudná bandáž (elastická vesta) sa dáva dole iba pri sprchovaní. Po mesiaci až dvoch sa opäť budete môcť začať venovať športu a fyzickej činnosti.

Komplikácie
Hematómy (modriny), opuchy sú ľahké komplikácie, ktoré skoro odznejú. Práve kvôli prevencii týchto komplikácií používame pružné bandáže hrudníka. Ďalej sa bojíme infekcie a krvácania.

Komplikácie môžu nastať aj v jazve, a to sa prejaví jej stuhnutím alebo hyperpláziou (zmnožením väziva). Najčastejšie táto komplikácia nastáva v cirkummareolárnom reze (sústredné kružnice) a potom v reze, kedy je jazva pretiahnutá od bradavky smerom šikmo k paži. Na prevenciu tejto komplikácie používame krémy a gély (DermatixSiGel, Auriderm) a tiež silikónové prúžky. Vážnejšou komplikáciou je odumretie bradavko - dvorcového komplexu, ku ktorému častejšie môže dôjsť pri rozsiahlejších zákrokoch, pri ktorých môže dôjsť k porušeniu cievneho zásobenia. Komplikáciu, ktorá vedie k asymetrii hrudníka, môžeme napraviť reoperáciou. Tá je odporúčaná najskôr pol roka po operácii.

Financovanie
Operácia je na odporúčanie odborného lekára (endokrinológa, sexuológa) hradená poisťovňou. Je preto nevyhnutné sa informovať, ktoré kliniky majú s vašou poisťovňou uzavretú zmluvu.

zdroj: plasticka-chirurgia.tv
Od milankos512
#11448
no a teraz posielajú ľudí so zlomenou nohou do prdele lebo VšZP nepredĺžila zmluvu Bojnickej nemocnici na nejakých oddeleniach takže s týmto by sa mi len vysmiali do očí aj keby mi tú operáciu odporčí prezident ....
Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#11449
milankos512 napísal:no a teraz posielajú ľudí so zlomenou nohou do prdele lebo VšZP nepredĺžila zmluvu Bojnickej nemocnici na nejakých oddeleniach takže s týmto by sa mi len vysmiali do očí aj keby mi tú operáciu odporčí prezident ....
prijebana nova vlada za chvílu zrusi vsetko , za chvilu budu iba polne nemocnice jak v prvej svetovej valke
Od milankos512
#11450
papagiorgo napísal:
milankos512 napísal:no a teraz posielajú ľudí so zlomenou nohou do prdele lebo VšZP nepredĺžila zmluvu Bojnickej nemocnici na nejakých oddeleniach takže s týmto by sa mi len vysmiali do očí aj keby mi tú operáciu odporčí prezident ....
prijebana nova vlada za chvílu zrusi vsetko , za chvilu budu iba polne nemocnice jak v prvej svetovej valke
nj tak nejak ...bude to ako v amerike ...ľudia tam nemajú ani zdravotné poistenie lebo si ho nemôžu dovoliť
Užívateľov profilový obrázok
Od Tazzman
#16599
Ahojte, mám podobný problém, ako sa riesil v téme "Tuk na prsiach" ale pisem tu kedze sa zalozila tato tema...
Na zaciatok chcem uviest, ze som si zmenu na prsiach vsimol niekedy ku koncu roka 2011, mozno zaciatkom 2012. Chcem poznamenat, ze som asi 5-6 kg vtedy pribral (za par mesiacov) a urcite to vsetko nebola svalova hmota.
Neviete ci je nejaky sposob, ktorym by som potvrdil či vyvratil to, ze mam gynekomastiu (bez navstevy doktora)? Napríklad, vsimol som si, ze po treningoch, po klikoch či po kúpeli mam na nejaky cas prsia presne take ake by som chcel...no po chvili sa opet zacne ten tuk ci co to vlastne je ukazovat. To som uviedol len ako priklad, neviem ci je to tak pri gynekomastii alebo pri tukoch...mozno u oboch.
Čo sa tyka rysovacky tak tu najskor o rok, ked nie o 2, akze to teraz nepripada do uvahy...

Dost mi to prekaza, dost ma to demotivovalo...pomaly sa zacinam mierit s tym horsim variantom - s gynekomastiou. Chcel by som zistit ci mam este nejaku sancu napravit to bez operácií alebo mam zahodit aj poslednu nadej...

Ďakujem.
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#16600
Tazzman napísal:Ahojte, mám podobný problém, ako sa riesil v téme "Tuk na prsiach" ale pisem tu kedze sa zalozila tato tema...
Na zaciatok chcem uviest, ze som si zmenu na prsiach vsimol niekedy ku koncu roka 2011, mozno zaciatkom 2012. Chcem poznamenat, ze som asi 5-6 kg vtedy pribral (za par mesiacov) a urcite to vsetko nebola svalova hmota.
Neviete ci je nejaky sposob, ktorym by som potvrdil či vyvratil to, ze mam gynekomastiu (bez navstevy doktora)? Napríklad, vsimol som si, ze po treningoch, po klikoch či po kúpeli mam na nejaky cas prsia presne take ake by som chcel...no po chvili sa opet zacne ten tuk ci co to vlastne je ukazovat. To som uviedol len ako priklad, neviem ci je to tak pri gynekomastii alebo pri tukoch...mozno u oboch.
Čo sa tyka rysovacky tak tu najskor o rok, ked nie o 2, akze to teraz nepripada do uvahy...

Dost mi to prekaza, dost ma to demotivovalo...pomaly sa zacinam mierit s tym horsim variantom - s gynekomastiou. Chcel by som zistit ci mam este nejaku sancu napravit to bez operácií alebo mam zahodit aj poslednu nadej...

Ďakujem.
Ahoj. Gynekomastia nie je zrejme to co mas ty dojem ze vidis. Gynekomastia je bolestiva a dalsia vec mozes mat syndrom zenskych prs. Posli mi sem fotky detail z predu a z boku. Ak mozem poprosit kvalitnejsie nie z mobilu hlavne nerozmazane. Co sa tyka toho dojmu po treningoch sval sa zvacsi prekrvenim cize naleje sa ti tam (napumpuje) krv tym padom aj tu kozu natiahne okolo svalu. Gynekomastiu nedostanes len tak cize by si musel brat nekontrolovatelne anabolicke steroidy bez znalosti cize to vylucujem a dalsia vec je syndrom zenskych prs co sposobuje genetika alebo narusena rovnovaha hormonov. Takze posli sem fotky a hned ti poviem ci mas problem.
Užívateľov profilový obrázok
Od FitPotreby.sk
#16679
Tazzman napísal:Ahojte, mám podobný problém, ako sa riesil v téme "Tuk na prsiach" ale pisem tu kedze sa zalozila tato tema...

Ďakujem.
tiez si myslim, ze to nebude gyno,kedze sa pri prekrveni svalu stratia priznaky, bude to skor jeden z tych dvoch pripadov co opisuje vlastomenn
Užívateľov profilový obrázok
Od risofk
#19171
silvo napísal:Podla mna na odporucenie obvodneho lekara by to malo byt zadarmo.
nie je su za to dost velke palky ale podla mna najlepsia cena co je je v Banskej Bystrici tam pytaju len 500 než inde nad 800€
Od milankos512
#19181
risofk napísal:
silvo napísal:Podla mna na odporucenie obvodneho lekara by to malo byt zadarmo.
nie je su za to dost velke palky ale podla mna najlepsia cena co je je v Banskej Bystrici tam pytaju len 500 než inde nad 800€
ale ide aj o to ako ti to spravia ...na tomto by som nešetril ...niektoré kliniky to vedia dodžubať tú operáciu
Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#19182
moj nazor je taký , ze pokial to robia na sukromnej klinike , palky mozu byt nehorazne , pokial by to robili v statnej , mohlo by to byt zadarmo , ale milanko ma pravdu , maš to zadarmo ? co vac by si chcel ? drz hubu a bud spokojný :a11
Užívateľov profilový obrázok
Od risofk
#19192
milankos512 napísal:
risofk napísal:
silvo napísal:Podla mna na odporucenie obvodneho lekara by to malo byt zadarmo.
nie je su za to dost velke palky ale podla mna najlepsia cena co je je v Banskej Bystrici tam pytaju len 500 než inde nad 800€
ale ide aj o to ako ti to spravia ...na tomto by som nešetril ...niektoré kliniky to vedia dodžubať tú operáciu
tak ja neviem to co som spominal je sukromny chirurg a ohlasy boli na neho dobre ja som sa tím moc nezaoberal ja ked to podstupim tak az nekedy v 22 pokial to dovtedy nezmyzne same
Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných

Dotaz

Ahoj mám dotaz na ty kteří uží[…]

Hľadám zdroj

Dobrý deň borci vypadol mi zdroj. Akt&iacut[…]

Upozornění o nákupech !

Prosim vás lidi, pokud shánít[…]

Elevate your dating game with the top site for has[…]