Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od roman2910
#9226
HIT
alebo tiez Heavy duty ako to pomenoval Mike mentzer v preklade tazky udel. Ide o vysokointenzivny trening, ktory je velmi kontroverzny, castokrat opovrhovany a nenavideny ale aj milovany, pretoze na nom vyrastlo niekolko znamych kulturistov. V kulturistickom svete priniesol revoluciu a ma hlboku historiu. Je opovrhovany pre jeho nepodlozenost, ale predsa je na samotnom kulturistovi ci si ho vyskusa a ci spravi na sebe maly experiment. Je smutne ze dnesni mladi zacinajuci kulturisti hladaju hned najlepsi trening sity na mieru bez toho, aby si nieco nastudovali. Castokrat je vsak tento system kritizovany tími, ktori ho vobec neskusili, teda nemaju s nim ziadnu skusenost. Pride mi trocha drze pisat o niecom a kritizovat to ked o tom viem velke hovno. Nechcem menovat ale staci si pozriet zopar serverov a konkurencnych for, kde mladi 15 rocni fagani pisu o tomto prevratnom treningu neskutocne bludy, a pritom este poriadne nechytili do ruk cinku. Myslim, ze reakcie na tento trening su dostacujuce na to, aby sme ho mohli vyskusat. Nepoznam cloveka, ktory ked tento trening absolvoval, si ho nepochvaloval. Preco je to asi tak? No lebo naozaj funguje. To, co som zazival a zazivam pri tomto treningu, som nezazil pri ziadnom inom treningovom systeme. A ten, kto ho neskusil nevie, co je to skutocne napumpovanie a skutocne tvrdy trening. Filozofia tohto treningu je podla mna jedina podlozena a logicka. Fakt je, ze dava zmysel.

Historia Hit-u

70. roky
Prvym priekopnikom bol Arthur Jones. Bol to kontroverzny,mlady dobrodruh,biznismen a podnikatel, ktory vynasiel a zaradil do obehu a do vyskumu jeho stroje Nautilus. Sam robil experimenty a vyskumi na mnohych mladych kulturistoch, napisal vela clankov o jeho novej treningovej metode zvanej HIGH INTENSITY TRAINING.

Casey Viator
Casey Viator bol mlady nadejny kulturista a zaroven ziak Artura Jonesa. V roku 1973 podstupil na Colorado state university treningovy experiment. Jedol udajne len rozumnu vyvazenu stravu bez "rastovych latok" mali tym namysli steroidy, a behom 28 dni absolvoval iba 12 polhodinovych treningov s nizkym objemom ale vysokou intenzitou. Na konci vraj zaznamenal prirastok 28,6 kg svalovej hmoty. Samozrejme ze to vyznie smiesne a tento vysledok je pochybny. Mike Mentzer neskor napisal, ze Viator bol prekrmovany a nebol "cisty" . Tak ci onak, koloradsky experiment stoji za zmienenie a obdiv a stal sa neskorsou propagandou pre stroje nautilus a celkovo treningovy system HIT.

[imgsize=521x889]http://www.oldtimestrongman.com/images1 ... riment.gif[/imgsize] casey viator

Viator uz v 18tich rokoch obsadil 3. miesto na MR. America 1970 a prave vtedy spoznal Jonesa. Neskor odcestoval na Floridu aby s nim mohol trenovat. V lete rok na to sa stal v 19tich vitazom MR.America a zaroven najmladsim vitazom tejto sutaze v historii. Casey presiel k profesionalom v roku 1979 a pre nautilus pracoval do roku 1978.

[imgsize=640x475]http://mister-olympia.bganzeige.de/wp-c ... viator.jpg[/imgsize]
[imgsize=750x704]http://www.fisicoculturismo.org/fotos/a ... or_158.jpg[/imgsize]



Zakladne principy HITu
[/color]

-rast je vo vztahu s intenzitou cvicenia
-seria musia byt dovedene k absolutnemu zlyhaniu
-trening musi byt kratky a nie prilis casty
-klucovy je doraz na excentricku (negativnu) fazu !!!!
-k dosiahnutiu stavu za zlyhanie pouzijeme superserie s predvycerpanim, negativne opakovania, vynutene opakovania, zhadzovacie serie atd.
-trening a seriu s maximalnou intenzitou sa neda nahradit dalsimi dodatkovymi seriami

Mike Mentzer

Viator na MR.America 1971 predstavil vtedy 19 rocnemu mentzerovi trening hit. Ten kratko na to telefonoval Jonesovi a zmenil svoje treningy. Ako student pripravky na medicine Mentzer prevadzal sam na sebe rocne experimenty s treningom. Ked vystupil na podium v roku 1975 zaujal Weidera a coskoro uz sam pisal svoje vlastne clanky o vlastnych principoch v casopise Muscle Building. Jeho prvym clankom je trening s kontrolovanymi kontrakciami. Mike vyhral titul MR.America 1976 a stale pisal o vyspelejsich technikach. V zavere desatrocia vyhral ako "zelenac" medzi profikmi MR.Olympia. Jeho brat Ray vyhral MR.America a presiel k profesionalom. Mike mentzer pisal dalej o svojej treningovej filozofii ktoru nazval Heavy duty a napisal dve knihy. Zdalo sa ze Hit smeruje k tomu, aby nadobro zmenil cele chapanie bodybuildingu.

hit-mani:

[imgsize=482x410]http://www.mikementzer.com/images/semin_s.jpg[/imgsize]
[imgsize=315x307]http://1.bp.blogspot.com/_jKrQrrAH3Xg/T ... n-exp1.jpg[/imgsize] [imgsize=591x605]http://www.bodybuilding-pics.com/137/im ... zer124.jpg[/imgsize]
[imgsize=875x628]http://www.bodybuilding-pics.com/137/im ... zer142.jpg[/imgsize]

80. roky

Heavy Duty
Pomocou dvoch brozur Mikeho mentzera- heavy duty a heavy duty journal , mnozstvom clankov, seminarov si zabezpecil mike miesto predneho filozofa bodybuildingu. Narozdiel od jonesa nemal stroje a preto propagoval cinky. Az do prijazdu na MR. Olympia 1980 kedy bol Mike v zivotnej forme a nikto nepochyboval ze by mohol uspiet, nevedel ze Arnold spravi v sydney comeback, v ktorom bude zobrazeny ako legenda a samozrejme ako by to vyzeralo keby ho nedali vyhrat. Sklamany mentzer potom uz nikdy nesutazil a zanevrel aj na trening. V pisani vsak pokracoval. Pol roka pracoval pre Jonesa a kratko vydaval kulturisticky magazin. Koncom 80tych rokov zmizol v tme ako drogovo zavysly clovek. O par rokov zomrel a svet prisiel o skveleho intelientneho priekopnika bodybuildingu, ktory vniesol do treningu novy rozmer. Arnold ho castokrat kritizoval a vysmieval sa z neho...preco? pretoze nikdy neskusil jeho trening ale len zarito posluchal weidera na slovo ako cviceny psik. Ked si porovnam tychto dvoch gigantov, arnold je pri nom iba neinteligentny buran, ktory nikdy nic nove do bodybuildingu okrem steroidov nepriniesol. Nevravim ze bol zly mal talent ale chybala mu hlavna zakladna vlastnost kulturistu a to skromnost.

Mentzerove principy:
Vynutene opakovania-
tato stara znama technika je ako zakladny kamen treningu Hit. Kvoli dotlaceniu serie za zlyhanie v normalnych opakovaniach jeden ci viac partnerov pomahaju len tolko, aby boli na konci serie prevedene dodatocne opakovania.

Negativny doraz-
Mentzer podobne ako jones kladol doraz na excentricku cize negativnu fazu pohybu. Jeden ci viac treningovych partnerov pomahaju vahu zdvihnut a cvicenec ju zvolna spusta dolu, aby doviedol serie za zlyhanie alebo prevadza cisto iba negativne opakovania, cize hore vobec netlaci. V 80tych rokoch vzniklo hnutie za negativny trening, v ktorom cvicenci pocas treningov vykonavali iba negativne opakovania. A ako casto spominal dorian yates, negativna cast pohybu vam da ovela viac ako pozitivna.

Rest pause
Mentzer doporucoval techniku rest-pause na prevedenie serie styroch az siestich maximalnych opakovani s prestavkami 10 az 15 sekund medzi nimi a na konci 20% redukcie vahy smerom ku koncu. Takze takato jedna seria tvorila niekolko podserii s prestavkami 10 az 15 sekund v ktorych sa islo do zlyhania a pri kazdej podserii sa vaha uberala.

Lee Labrada
Potom co vitazstvami na NCP National a MS IFBB 1985 vzlietol do popredia ako raketa, Labrada odstartoval hviezdnu karieru medzi profesionalmi. V kazdej z 14 sutazi zostal vo finale. S vyuzitim HITu tlacil seria az za zlyhanie a este dalej ale takych serii robil o nieco viac-typicky 6-7 na partiu. Cim sa 168cm vysoky labrada lisil od gigantov viatora a mentzerovcov bola jeho esteticka postava. Bol uznavany pre svoje klasicke linie a vyhraval profesionalne sutaze s vahou 82-86kg. Dokazal ze HIT nedol vylucne pre monstra.

[imgsize=224x182]http://wallpapers.kalpoint.com/albums/u ... brad01.jpg[/imgsize]

[imgsize=477x400]http://www.bodybuilding-pics.com/130/im ... ada103.jpg[/imgsize]
vdaka treningu Hit je labrada aj dnes vo vybornej forme

Rozdelene rozhodnutia
Kulturisti v 70tych rokoch trenovali 6 krat tyzdenne a niekedy aj dva krat denne a precvicovali hlavne partie kazdych 7 dni. Naopak koncom 80tych rokov sa stali beznymi systemami s nizsou frekvenciou treningou systemy ako 3-1 cize kazda partia kazdych 8 dni alebo 4+1 a precvicenie partii dvakrat za 6 dni

90. roky

Dorian Yates

Ked sa dorian rozhodol pre kulturistiku, mal 21 rokov a vazil 82kg. Potuloval sa po birninghamskych tmavych spinavych ulickach a posobil aj v gangu skinheadov. v 19tich siel do napravnovychovneho ustavu a okusil si tvrdy zivot. Neskor v 21rokoch kedy zacal aj s kulturistikou zacal pracoval v pristave. Chcel nabrat silu a vyzerat lepsie.
Co sa mi na dorianovi paci a cim sa lisi od dnesnych mladych kulturistov je, ze skor nez zacal posilnovat, niekolko mesiacov len zhanal knihy clanky o kulturistike a po nociach cital a studoval. S vysokointenzivnym treningom zacal hned odzaciatku narozdiel od labradu ci mentzera.
V roku 1988 sa stal MR. anglicka. V roku 1990 debutoval na olympii a stal sa tazkym superom pre 7nasobneho vitaza Lee Haney-ho. Nakoniec yates skoncil druhy a Haney (ktovie mozno aj zo strachu) ukoncil svoju karieru. Tron bol teda volny a Dorianovi sa zacala zlata era odkedy dosiahol 6 sošiek Sandowa. Pocas jeho kariery bola velka diskusia o jeho brutalnych treningoch, ktore sa podpisali aj na mnohych zraneniach.

Dorianova kariera:
1990 IFBB Night Of The Champions, New York – 2. miesto
1991 IFBB Night Of The Champions, New York – 1. miesto
1991 IFBB Mr. Olympia, Orlando, Florida – 2. miesto
1991 IFBB English Grand Prix, Nottingham – 1. miesto
1992 IFBB Mr. Olympia, Helsinki, Finland – 1. miesto
1992 IFBB English Grand Prix, Nottingham – 1. miesto
1993 IFBB Mr. Olympia, Atlanta, Georgia – 1. miesto
1994 IFBB Mr. Olympia, Atlanta, Georgia – 1. miesto
1994 IFBB Spanish Grand Prix, Madrid – 1. miesto
1994 IFBB German Grand Prix, Duisburg – 1. miesto
1994 IFBB English Grand Prix, Nottingham – 1. miesto
1995 IFBB Mr. Olympia, Atlanta, Georgia – 1. miesto
1996 IFBB Mr. Olympia, Chicago, Illinois – 1. miesto
1996 IFBB Spanish Grand Prix, Madrid – 1. miesto
1996 IFBB German Grand Prix, Darmstadt – 1. miesto
1996 IFBB English Grand Prix, Nottingham – 1. miesto
1997 IFBB Mr. Olympia, Long Beach, California – 1. miesto

Dorian nasledne skoncil karieru a po nej si otvoril malu hardcore posilnovnu v jednej pivnici v Birningheme, ktoru nazval Temple gym. Tato posilnovna sa stala posvatnym miestom pre tvrde treningy a zastancov Heavy Duty.

Pracovne serie doriana: yates prevadzal iba jednu pracovnu seriu zo vsetkych sil za bod zlyhania...jedna pracovna serie od cviku, 3-4 cviky pre velke partie a 2-3 pre male partie. Kazdu takuto seriu predstihovali rozcvicovacie serie so strednou intenzitou a strednou vahou o 8-12 opakovaniach , ktore sluzili zaroven aj ako predvycerpavacie serie. Jeho serie mozno nazval lahke a rozcvicovacie ale kto ho videl nazivo alebo na treningovych videach moze povedat ze ide o neksutocne tvrde a takze serie takze z toho vznikol mytus. V skutocnosti len mozeme pozorovat aky rozdiel bol medzi intenzitou jeho treningov a intenzitou treningov inych kulturistov. Pretoze ked trenoval na ich urovni, slo iba o zahrievacie serie a pripravu na jednu maximalnu seriu.

[imgsize=650x460]http://www.dumbbellsweights.com/wp-cont ... -yates.jpg[/imgsize] [imgsize=500x520]http://1.bp.blogspot.com/_SiD8FLURufE/S ... -yates.jpg[/imgsize] [imgsize=400x400]http://www.laganafitness.com/blog/uploa ... 789479.jpg[/imgsize] [imgsize=860x900]http://livinggallery.oneindia.in/d/5176 ... ates04.jpg[/imgsize] aj dnes v skvelej forme

Nizsia frekvencia: v roku 1992 zredukoval pocet serii na jednu od kazdeho cviku a zacal trenovat miesto trikrat kazdych 14 dni len raz za 6 dni. Yates trenoval 4 krat tyzdenne a nasledovali 3 dni pauzy.

V 90tych rokoch sa mike mentzer vratil na scenu a odstartoval karieru trenera. Vydal publikaciu Heavy duty2: mind and body

Superpomaly pohyb
V 80tych rokoch este johnes vytvoril system kde sa opakovania prevadzali velmi pomaly- 10 sekund hore, 10 sekund dolu. V 90tych rokoch sa tieto opakovania stali oblubenymi a su pouzivane dodnes.

Neuplne opakovania a staticke kontrakcie
Peter sisco a john little sa vo svojej knihe power factor zmienili o treningovom programe kde sa vyuzivali neuplne opakovania. Uvod napisal Mike mentzer. V dalsom roku vysla ich kniha Static contraction traninging, kde vysvetluju trening prostrednictvom nehybneho drzania tela bez cheatingu a mykania s tazkymi vahami. Autori doporucuju neuveritelne nizky objem. Je to trocha kontroverzne a smiesne aj pre mna lebo stacil jeden trening tyzdenne ktory mal trvat menej ako 5 minut. Neskorsi program max contraction porazil SCT s este kratsou dobou treningu- 10 sekund tyzdenne :a9 pravda je to dost smiesne ale stoji to za zmienenie.
Po roku 2000 NEO HIT
za zlyhanie: Trevor smith umiestnil v lete 2000 na svoju web stranku svoj system. Popisal tu jak opakovanym pouzivanim vynutenych opakovani a zhadzovanim vahy doviest svaly za bod normalneho zlyhania. Taky trening sa moze skladat s 50 opakovani. Trening Beyond Failure (za zlyhanie) obsahuje 4 treningy po 45minut tyzdenne. Pomale opakovania pre vylucenie pohyboveho momentu a zvyraznenu dolezitost treningoveho partnera. Smith zomrel v roku 2004 na mozgovu prihodu.

Max-OT
System vyvinul paul delia a predpisuje nizky objem serii 6-9 na partiu, 30-40 minut dlhe treningy a malo opakovani zakladnych cvikov v kazdej prac. serii. Maximum overload training- trening s maximalnym pretazenim doporucuje take vahy, aby k zlyhaniu doslo pri 6tom opakovani, lisi sa od klasickeho HITu tym, ze varuje nezachadzat az za zlyhanie co je pre mna trosku odradzajuce.

Mentzerov odkaz:
Mike zomrel na infarkt 10.augusta 2001 vo veku 49 rokov a o dva dni zomrel aj jeho brat ray. Ich smrt je stale zahadou pretoze par dni pred mike-ovou smrtou zomrel ich otec. John Little doplnil dve knihy o mentzerovskej filozofii a napisal niekolko clankov pricom vacsina sa stale vydava. Vasnivy individualista, ktory naposledy sutazil v 28rokoch nadalej provokuje a inspiruje aj po svojej smrti.

Mark Dugdale
Je dalsi uzivatel HITu a za poslednych 10 rokov sa stal vitazom NPC USA 2004. Robi 4-9 serii na partiu niektore s rest pauzami ine s nizkym postom opakovani (6-8) a dalsie systemom Doggcrapp -zaverecna rozpalovacia seria 20-30 opakovani.

Doggcrapp
vznikol v roku 1991 vytvoril ho dante trudel a dal ich v roku 2000 na internet. Diskusia mala 118 stran a system sa stal undergroundovym fenomenom. Oblubil si ho aj sucasny vitaz mr.olympia do 202 libier David Henry. S HITom ma spolocny nizky objem serii a serie az za zlyhanie. Lisi sa vacsou frekvenciou treningu - kazda partia 3 krat za 14 dni a pouzivanim principu neprerusovana rotacia cvikov ( stala zmena)


-principy HITu si oblubili aj nasi ceski a slovenski kulturisti ako majster sveta ifbb stefan orosc alebo stefan havlik
[imgsize=350x370]http://kulturistika.ronnie.cz/img/data/ ... 2934_1.jpg[/imgsize] [imgsize=480x470]http://img101.imageshack.us/img101/5268/410n.jpg[/imgsize]
[imgsize=1030x800]http://www.aone-nutrition.com/domain/ao ... lik/59.jpg[/imgsize]

Reklama

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od whoo
#9228
dobry clanok, myslim ze nic nemoze clovek kritizovat ked to neskusil. celkovo vypada ten trening zaujimavo, takze na tom asi nieco bude.
inak, neviem preco, ale tato veta ma tam dost zarazila: "hlavna zakladna vlastnost kulturistu a to skromnost." to snad nemysleli vazne ked to pisali :a11
Užívateľov profilový obrázok
Od roman2910
#9232
whoo napísal:dobry clanok, myslim ze nic nemoze clovek kritizovat ked to neskusil. celkovo vypada ten trening zaujimavo, takze na tom asi nieco bude.
inak, neviem preco, ale tato veta ma tam dost zarazila: "hlavna zakladna vlastnost kulturistu a to skromnost." to snad nemysleli vazne ked to pisali :a11
ako ked to kto pisal? ved to som pisal ja to je moj clanok...a ta skromnost je hlavna vlastnost to ma ucil moj trener...kulturista by nemal byt zas taky sebaisty ze kazdeho odrovna a nikto na neho nema a teraz ze ma 120 kil tak je najvacsi sef
Užívateľov profilový obrázok
Od whoo
#9233
roman2910 napísal:
whoo napísal:dobry clanok, myslim ze nic nemoze clovek kritizovat ked to neskusil. celkovo vypada ten trening zaujimavo, takze na tom asi nieco bude.
inak, neviem preco, ale tato veta ma tam dost zarazila: "hlavna zakladna vlastnost kulturistu a to skromnost." to snad nemysleli vazne ked to pisali :a11
ako ked to kto pisal? ved to som pisal ja to je moj clanok...a ta skromnost je hlavna vlastnost to ma ucil moj trener...kulturista by nemal byt zas taky sebaisty ze kazdeho odrovna a nikto na neho nema a teraz ze ma 120 kil tak je najvacsi sef
no nevedel som kto to pisal. no tak ja si myslim, ze medzi tym byt skromny a nebyt sebaisty je trocha rozdiel. s tou sebaistotou to beriem, ale kulturista skromny byt nemoze, to mi nejde dohromady.
ale sak to je jedno mna to len tak zaujalo v tom clanku :a22
Užívateľov profilový obrázok
Od roman2910
#9234
[/quote]
kulturista skromny byt nemoze, to mi nejde dohromady.
:a22[/quote]

clovece a preco by kulturista nemohol byt skromny ma byt radsej namysleny? to si peknu blbost teraz napisal sa nehnevaj :a10
Užívateľov profilový obrázok
Od roman2910
#9235
skromny kulturista je hned vsetkym sympatickejsi ked svoju formu prezencuje skromne ...skromne hovori o svojich planoch a o svojich uspechoch a ma k tomu rozumny pristup
Užívateľov profilový obrázok
Od whoo
#9237
ale ja nevravim, ze zakonite musi byt aj namysleny... ja len vravim o skromnosti...
Užívateľov profilový obrázok
Od FitPotreby.sk
#9245
niekto skromny byt moze a niekto musi
ten kto skromny byt moze a nemusi, je spravny clovek
Užívateľov profilový obrázok
Od roman2910
#9331
FitPotreby.sk napísal:niekto skromny byt moze a niekto musi
ten kto skromny byt moze a nemusi, je spravny clovek
to si spravne povedal
Užívateľov profilový obrázok
Od Thraxuz
#13668
tento trening je určeny na objemovku alebo silu ? ci oboje ? A ak na oboje tak ide z neho viac hore objem alebo sila ?
Užívateľov profilový obrázok
Od Thraxuz
#13671
roman2910 napísal:trening je skor na objem...doslova citis ako rasties pumpuje to riadne
A prosim ta kde ten trening najdem rozpisany do detailu ? Lebo cvicim 2 roky tak myslim ze by so mto mohol skusit.
Užívateľov profilový obrázok
Od FitPotreby.sk
#18179
Thraxuz napísal:tento trening je určeny na objemovku alebo silu ? ci oboje ? A ak na oboje tak ide z neho viac hore objem alebo sila ?
kedze je to trening pre kulturistov, tak na objem, ale tieto dve veci sa od seba nedaju oddelit, vacsinou sa vzdy pise silovo-objemovy trening
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#18192
Thraxuz napísal:
roman2910 napísal:trening je skor na objem...doslova citis ako rasties pumpuje to riadne
A prosim ta kde ten trening najdem rozpisany do detailu ? Lebo cvicim 2 roky tak myslim ze by so mto mohol skusit.
Tento trening nie je pre zaciatocnikov. Par seriami ty nedokazes na maximum vytazit a uz vobec nie prepumpovat sval!
Tst a iné látky

Caute často omielana téma objednával[…]

What Age Is Acne the Worst?

Acne can occur at any age, but it is most common d[…]

Buy Isotretinoin Onlinea potent medication for s[…]

It's generally recommended to avoid drinking alcoh[…]