Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#752
prečo piť mlieko ?

Mlieko a mliečne výrobky by mali byť súčasťou vášho jedálneho lístka. Obsahujú ľahko stráviteľné bielkoviny, tuky a množstvo vitamínov. Navyše obsahujú vápnik, ktorý vám nielen spevní kosti a zuby, ale aj svaly a pozitívne pôsobí na nervy. Poznáme však aj ďalšie dôvody, prečo by ste mali piť mlieko.

Ochráni vám zrak

Mlieko obsahuje množstvo vitamínov. Jeden liter mlieka vám zabezpečí potrebnú dennú dávku vitamínu B12, ktorý je dôležitý pre tvorbu červených krviniek a fungovanie nervového systému. Zásobí vás aj vitamínom A, dôležitým pre ochranu zraku, slizníc a odolnosti proti infekciám. Okrem toho obsahuje vitamíny E, B1, B2, B6, C a kyselinu pantoténovú. Vďaka nej budete mať vyššiu výkonnosť a budete plní energie.

Bielkoviny vám znížia tlak

Mlieko a mliečne výrobky obsahujú vzácne mliečne bielkoviny, ktoré majú významné antibakteriálne, antivírusové a antikarcinogénne účinky. Znamená to, že vás ochránia pred vznikom rakoviny hrubého čreva. Kyslomliečne výrobky (tvaroh, jogurt, kefír) blahodarne pôsobia na činnosť žalúdka, čriev a zlepšujú imunitný systém. Syry navyše obsahujú mliečne bielkoviny peptidy, ktoré zabraňujú vzniku trombózy a pomáhajú znižovať krvný tlak.

Nemusíte sa báť kíl navyše

Súčasťou vašej stravy by určite mal byť aj mliečny tuk. Je ľahko stráviteľný, má vysoký obsah mastných kyselín, z nich je asi jedna tretina nenasýtených, ktoré pozitívne pôsobia na cievny systém. Bojíte sa, že mliečny tuk v strave vám pridá zopár kíl navyše? Žiadny strach. Tenká vrstva masla na chlebe a konzumácia mliečnych výrobkov s nižším obsahom tuku vám kilá v žiadnom prípade nepridajú.
Mlieko navyše obsahuje jód, ktorý aktivuje látkovú premenu a draslík. Nedostatok draslíka spôsobuje spavosť, nižší krvný tlak a poruchy rytmu srdca.

Zbohom osteoporóza

Mlieko je jedným z najbohatších zdrojov vápnika a fosforu. Tieto látky sú doležité pre pevné kosti, najmä nedostatok vápnika spôsobuje osteoporózu. Aby vás tento „tichý zlodej kostí“ vo vyššom veku netrápil, mali by ste denne prijať od 0,8 do 1,2 gramu vápnika. Zabezpečí vám ho 0,8 l mlieka, prípadne 0,5 l mlieka a 50 g syra alebo 0,25 l mlieka spolu s 30 g syra a s jedným jogurtom.

Dodava energiu

Dôležitým pre vaše zdravie je aj mliečny cukor. Najvýznamnejším sacharidom mlieka je laktóza, ktorá je ľahko stráviteľná a je výborným zdrojom energie. Priaznivo ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty, pôsobí na činnosť čriev a pomáha vstrebávať minerálne látky, akými sú vápnik, fosfor a horčík.


[blink]co sa nachadza v pohari mlieka ?[/blink]

Vápnik: 30 % z dennej potreby. Je dôležitý pre pevné kosti a zdravé zuby, pre činnosť nervov a svalov.
Vitamín D: 25 % z dennej potreby. Pomáha telu vstrebávať tuk.
Vitamín B2: 24 % z dennej potreby. Premieňa jedlo (bielkoviny, tuky a uhľovodíky) na energiu.
Fosfor: 20 % z dennej potreby. Podieľa sa na tvorbe a udržaní pevných kostí.
Proteíny: 16 % z dennej potreby. Sú dôležité pre svaly.
Vitamín B12: 13 % z dennej potreby. Podieľa sa na tvorbe červených krviniek.
Zinok: 12 % z dennej potreby. Posilňuje vlasy a nechty.
Draslík: 11 % z dennej potreby. Zabezpečuje správne fungovanie svalov a reguláciu vodného hospodárstva organizmu.
Vitamín A: 10 % z dennej potreby. Podporuje imunitu a zdravý zrak.
Niacín: 10 % z dennej potreby. Je dôležitý pre činnosť viacerých enzýmov v tele.
Horčík: 10 % z dennej potreby. Aktivizuje enzýmy


Pite mlieko, zníži sa vám tlak

Štúdia z Nórska, na ktorej sa zúčastnilo 7543 mužov a 8053 žien vo veku 26 – 69 rokov, zistila, že pravidelná konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov pomáha znižovať krvný tlak. Ak chcete schudnúť, zvoľte diétu s nízkym obsahom tukov, ale z jedálneho lístka nevyraďte mliečne výrobky, ovocie a zeleninu. Za zníženie krvného tlaku môže údajne vápnik. Ten okrem toho zabraňuje tvorbe ľadvinových kameňov, rakovine hrubého čreva, ochraňuje zuby pred tvorbou zubného kazu a pomáha zabraňovať cievnej mozgovej príhode

Reklama

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od kexo1
#753
ja pijem minimalne 1l mlieka denne niekedy 2l
Užívateľov profilový obrázok
Od Like_Dorian
#755
kexo1 napísal:ja pijem minimalne 1l mlieka denne niekedy 2l
tak to sme dvaja...
Užívateľov profilový obrázok
Od LapisakPetr
#759
Já 1l denně. Poslyšte, jaké mléko pijete vy? Plnotučné?
Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#769
kexo1 napísal:odtucnene
tiez pijem tak 1,5 l nizkotucneho . 2-3 pohare cisteho / alemusi byt fakt studene rovno z chladnicky + 2-3 pohare kakavka :mrgreen:
Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#1938
zlozenie mlieka :
Samotné mlieko je tekutina, ktorá je vylučovaná mliečnou žľazou všetkých cicavcov. Vlastné materské mlieko však nie je určené iba pre výživu mláďat, ale surové mlieko (kravské, ovčie, kozie, byvolie i ťavie) a zvlášť mliečne výrobky z týchto mliek už niekoľko tisícročí tvoria i hlavnú potravinovú zložku človeka.
Zloženie samotného mlieka je ovplyvnené najviac živočíšnym druhom a tiež ďalšími faktormi ako je laktácia, výživa, zdravotný stav, rasa atď.
zloženie hlavných druhov mliek v g na 100g mlieka
Obrázok
Z uvedených mliek sa v našich podmienkach využíva na ľudskú výživu na vyše 97 % iba kravské mlieko. V menšej miere, na výrobu mliečnych špecialít sa využíva ovčie a kozie mlieko.

Mlieko je dokonalý a najprirodzenejší nápoj a tiež surovinou pre výrobu širokého sortimentu mliečnych výrobkov. Obsahuje najhodnotnejšie živočíšne bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk a celý rad dôležitých minerálnych látok. Nachádza sa v ňom veľa esenciálnych aminokyselín, vitamínov, mliečny cukor a mnohé stopové prvky nevyhnutné pre výživu a vývoj ľudského organizmu pre normálnu funkciu látkovej výmeny a ochranu zdravia človeka. O všestrannosti mlieka vo výžive svedčí i podiel celkovej dennej spotreby k životu potrebných látok, ktoré uhradí dospelý človek z 1 litra mlieka. U bielkovín to je 40 %, tuku 32 %, cukrov 12 % a hlavne u vápnika je to až 120 %, fosforu 67 %, u vitamínu A 30 %, vitamínu B1 25 % a u vitamínu B 2 až 70 %.
mliecne bielkoviny
Jednu z najdôležitejších nutričných zložiek mlieka sú práve mliečne bielkoviny. Z tohto pohľadu už 1 liter mlieka pokryje požadovanú dennú dávku bielkovín u detí. Pre dospelých je to približne polovičná odporúčaná denná dávka. Mliečne bielkoviny obsahujú 18 z 22 známych esenciálnych aminokyselín, potrebných na stavbu a udržiavanie ľudského organizmu. Tieto esenciálne aminokyseliny si organizmus nevie vytvoriť sám. Samotná biologická hodnota mliečnych bielkovín je vôbec najvyššia, až 98% z nich sa využije v prospech výstavby organizmu a jeho životných funkcií. Mliečne bielkoviny sú aj neoddeliteľnou súčasťou hormónov a enzýmov. Ich nedostatok môže spôsobiť poruchy rastu, resp. nedostatočne vyvinutú svalovú hmotu.

Najväčšia a najviac využívaná zložka bielkovín mlieka je kazeín, ktorý tvorí hlavnú zložku u všetkých syrov. Samotný kazeín nie je homogénny, ale tvoria ho ultramikroskopicky viditeľné kazeínové micely o priemere 0,05 – 0,1 µm. Tieto micely sú v skutočnosti agregáty komplexov niekoľkých kazeínových frakcii spojených fosforečnanom vápenatým. Tento kazeínový komplex sa skladá z 3 hlavných frakcii a to α (alfa), β (beta) a κ (kapa), ktoré sa nachádzajú v pomere 3 : 1 : 1. Tieto frakcie kazeínu majú rôznu citlivosť na prítomnosť vápnikových iónov a to sa využíva pri enzymatickom zrážaní mlieka pri tzv. sladkom zrážaní. Práve ? kazeín je na povrchu miciel a tvorí ochrannú vrstvu voči ostatným frakciám kazeínu, ktoré sú citlivé na vyzrážanie s vápenatými iónmi. Práve enzymatickým pôsobením syridla dochádza k jeho štiepeniu a tým sa umožňuje vznik tvorby vápenato-kazeinového komplexu, t.j. syrovej zrazeniny, , ktorá tvorí vlastne základ výroby syrov.

Kazeín, ako hlavnú zložku pre výrobu syrov, možno z mlieka vyzrážať buď pôsobením kyselín (v syrárstve je to prirodzená kyselina mliečna ktorá vzniká fermentáciou prítomného mliečneho cukru), alebo pôsobením syridla (t.j. proteolytického enzýmu podobného aký sa nachádza v žalúdku cicavcov). Biologickou hodnotou sa kazeín vyrovná bielkovine mäsa a prevyšuje hodnotu bielkovín obilnín i strukovín. Pod albumínmi sa (veľmi stručne) rozumie bielkovina mlieka, ktorá je rozpustná a tieto prechádzajú do sladkej i kyslej srvátky pri výrobe syrov. Už pri zahriatí nad 60 °C zvlášť za prídavku vápenatých solí začína ich denaturácia, čo sa využíva na výrobu srvátkových syrov, alebo pri spracovaní ovčieho mlieka tzv. žinčice.

Globulíny sú tiež rozpustné bielkoviny vo vode a v mlieku sú iba v malom množstve. Prakticky sa nevyužívajú. Ich obsah je veľmi závislý od fyziologického stavu dojníc. V mlieku sa v malom množstve nachádzajú i ďalšie bielkoviny a to najmä tzv. proteózy a peptóny, ale sú to i rôzne nukleoproteidy pochádzajúce z leukocytov a pod.

Koncentrátmi mliečnej bielkoviny sú najmä syry a tvaroh. Okrem toho, tieto výrobky sú i dôležitou zásobárňou vápenatých solí a ďalších výživovo významných zložiek. Samotné bielkoviny mlieka a to zvlášť u syrov s dlhšou dobou zretia podliehajú proteolytickému rozkladu na ľahko stráviteľné peptidy a potrebné aminokyseliny.

mliecny tuk
[/color]

V 1 litri plnotučného mlieka sa nachádza 30 – 40 g tuku. Tento mliečny tuk je jemno rozptýlený vo forme emulzie a je preto z hľadiska výživy v porovnaní s inými živočíšnymi tukmi veľmi dobre vstrebateľný a stráviteľný.

Veľkosť tukových guľôčok značne kolíše a je ovplyvnená mnohými faktormi. Ich priemerná veľkosť v čerstvom kravskom mlieku je 2-4 µm. Rovnako aj obsah tuku v mlieku je vysoko variabilný a závisí od mnohých vonkajších aj vnútorných faktorov. V 1 ml. mlieka sa nachádza 2 – 6 miliárd tukových guľôčok. Z hľadiska výživy je to dobré, ale vzhľadom na ich veľký povrch môže pri nesprávnej manipulácii dochádzať k chemickým zmenám (hydrolýza, oxidácia).

Dôležitým faktorom dobrej stráviteľnosti mliečneho tuku je aj jeho chemické zloženie. Samotný mliečny tuk tvoria v prevažnej miere glyceroly mastných kyselín, volné mastné kyseliny, fosfolipidy, steroly, estery atď. Mastné kyseliny tvoria až 85 % mliečneho tuku. V prevažnej miere sú mastné kyseliny vo forme acylglycerolov mastných kyselín a len v nepatrnej miere sú voľné. V mliečnom tuku je zastúpených viac ako 140 mastných kyselín, v ktorých sú rozpustené vitamíny A, D, E, K a niektoré farbivá. ako napr. karotenoidy. V priebehu roka sa zastúpenie mastných kyselín mení a dominantným faktorom, podieľajúcim sa na týchto zmenách je aj zloženie kŕmnej dávky dojnice.

Povrch tukových guľôčok je pokrytý obalom, ktorý tvorí lecitín, ako fosfolipidová vrstva priamo na tuku (tukovom jadre). Jej hrúbka je 2,2 nm a tvoria ju lecitín, kefalín, cerebrozidy, sfyngomyelín, cholesterín, karotenoidy a vitamín A. Na nej je bielkovinová vrstva (2,6 – 3,8 nm) ktorú tvoria enzýmy, proteíny a kovy (Fe, Cu - katalyzátor). Vonkajšiu vrstvu predstavuje hydratačná vrstva (50 – 100 nm), ktorú tvoria soli a voda.
Zložené lipidy (1 - 2 %) mliečneho tuku tvoria:
-Fosfolipidy tvoria lecitín, kefalín, sfyngomyelín. Najviac je zastúpený lecitín, ktorý spolu s kefalínom tvorí asi 75 % fosfolipidov.
-Cholesterol
-Karotén a xantofyl je prirodzeným farbivom mliečneho tuku.
-Vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K)

mliecny cukor laktoza


Mliečny cukor laktóza je najvýznamnejší sacharid mlieka. Je ľahko stráviteľná a je výborným zdrojom energie, ktorá je potrebná pre rast a normálne fungovanie organizmu. Laktóza je disacharid zložený z glukózy a galaktózy. Samotná glukóza predstavuje veľmi dôležitú zložku krvi a zároveň slúži aj ako stavebná zložka glykogénu. Galaktóza je nepostrádateľná najmä pri formovaní nervových tkanív a pozitívne ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty a reguláciu pohybu čriev. Okrem toho priaznivo vplýva na absorpciu a využitie vápnika v tele, čo má význam pri raste kostí.

Laktóza sa vyskytuje iba v mlieku a to vo forme pravého roztoku. Jej obsah je v normálnom čerstvom mlieku od zdravej dojnice 47 g v 1 litri. Množstvo laktózy je za normálnych podmienok pomerne konštantné, závisí však do značnej miery od zdravotného stavu mliečnej žľazy. Asymetrický charakter prvého uhlíka na glukózovom zvyšku vytvára dve modifikácie laktózy, α- a β- formu. Vlastná laktóza vyznačuje sa nízkou sladivosťou. Jej sladivosť je o 4/5 nižšia ako u sacharózy a pritom má vysokú výživnú hodnotu. Z chemickej stránky laktóza otáča rovinu polarizovaného svetla, je redukujúci disacharid a pomerne dobre znáša kyslé prostredie.

Pri teplotách nad 70 °C dochádza k miernemu hnednutiu mlieka, pretože mliečny cukor reaguje s ε-aminoskupinami lyzínu mliečnych bielkovín za tvorby melanoidov. Karamelizácia nastáva pri teplotách vyšších ako 150 °C. Výslednou tvorbou melanoidov tzv. Maillardovou reakciou sa mení nielen farba mlieka na nahnedlú až svetlohnedú, ale aj chuť a ostatné senzorické vlastnosti mlieka. Z biochemických vlastností laktózy je pre mliekarstvo a výrobu všetkých fermentovaných mliečnych výrobkov najdôležitejšia schopnosť (pôsobením kyslomliečnych baktérii) premeny laktózy na kyseliny, a to hlavne na kyselinu mliečnu. Pri tomto tzv. kysnutí mlieka, baktériami mliečneho kysnutia nastáva najskôr hydrolýza laktózy na glukózu a galaktózu. Potom nasleduje premena hexóz na kyselinu mliečnu cez tvorbu kyseliny pyrohroznovej, ktorá sa redukuje na kyselinu mliečnu. Táto premena sa uskutočňuje pri výrobe všetkých kyslomliečnych nápojoch a tiež pri výrobe tvarohov a syrov. Týmto spôsobom je samotná laktóza podstatne lepšie stráviteľná a to i pre ľudí, ktorí sú intolerantní na laktózu. Fermentáciou laktózy vzniknutá kyselina mliečna výraznou mierou ovplyvňuje nielen chuť mliečnych výrobkov, ale zabezpečuje i ich trvanlivosť a hlavne nutričné a dietetické vlastnosti týchto kyslomliečnych výrobkov. Pozitívne ovplyvňuje črevnú mikroflóru a zabraňuje rastu hnilobných baktérií. Konzumácia kyslomliečnych výrobkov je zvlášť odporúčaná pri podávaní antibiotík a to za účelom obnovenia pôvodnej črevnej mikroflóry. Tu majú zvláštny význam práve probiotické mliečne kultúry. Takéto kyslomliečne výrobky majú vynikajúci zdravotný účinok a sú vhodné pre všetky vekové i zdravotné kategórie.

Mnoho zvlášť starších ľudí neobľubuje sladké mlieko a dokonca trpí naň averziou práve pre prítomnosť laktózy, ktorá ako disacharid je ťažšie stráviteľná. Je to hlavne pre neprítomnosť enzýmu laktázy v ich zažívacom trakte, ktorý by ju štiepil na jednoduché ľahko stráviteľné cukry. Tento enzým sa vyskytuje najmä u malých detí a preto sa práve im odporúča piť sladké mlieko. V súčasnosti už mliekarenský priemysel vyrába i sladké mlieko s prítomnosťou tohto enzýmu laktáza. Takéto mlieko je už z pohľadu averzie bezproblémové i pre starších ľudí, avšak je trocha sladšie ako obyčajné mlieko.

mikrobiologia mlieka :


Samotné dojnice prostredníctvom alveol v mliečnej žľaze produkujú mlieko bez mikroorganizmov. Ale už vo vlastnom vemene sa mlieko infikuje (primárna kontaminácia), takže možno pokladať určité množstvo nepatogénnej mikroflóry za fyziologické. Najvýznamnejšiu skupinu týchto mikroorganizmov v mlieku tvoria tzv. mezofilné baktérie mliečneho kysnutia zastúpené kokovitými a paličkovitými formami. Tieto sa delia na homofermentatívne (fermentujú laktózu na kyselinu mliečnu) a heterofermentatívne (okrem kyseliny mliečnej fermentujú laktózu aj na iné zložky napr. na kyselinu maslovú a etanol). Z kokovitých je to najmä rod Streptococcus s homoenzýmovou baktériou S. lactis a rod Leuconostoc s heteroenzýmovými baktériami L. cremoris a L. dextranicum. Paličkovité formy baktérií mliečneho kysnutia sa združujú do rodu Lactobacillus. Z homoenzýmových baktérii sú významné L. lactis, L. bulgaricus, L. acidophilus, L. helveticus, L. casei a L. delbrueckii, z heteroenzýmových L. fermentum a L. brevis.

Najväčší podiel mikroorganizmov v mlieku predstavuje sekundárna kontaminácia mlieka pri dojení a ošetrení mlieka a pri skladovaní nedostatočne schladeného mlieka. Odhaduje sa, že pri dojení sa mlieko infikuje desaťkrát viac, ako je fyziologická infekcia vo vemene a ďalšiu desať násobnú infekciu spôsobuje ošetrenie mlieka. Závažná je kontaminácia mlieka, ktoré pochádzajú z bežnej nečistoty maštalí. Činnosť týchto mikroorganizmov sa prejavuje nielen v zdravotnej závadnosti, ale aj v technologickom spracovaní mlieka. Nežiaducu mikroflóru mlieka tvoria často prítomné enterobaktérie rodov Escherichia a Enterobacter (Escherichia coli, Enterobacter aerogenes), ďalej sú to baktérie maslového kvasenia (napr. Clostridium butyricum), proteolytické baktérie (Bacillus subtilis, B mycoides). Prítomné môžu byť rôzne kvasinky a kvasinkové mikroorganizmy (napr. rodov Saccharomyces, Candida) a iné mikroorganizmy. Vďaka súčasnej modernej chladiarenskej technike v procese získavania a spracovania mlieka najvýznamnejšiu z týchto skupín tvoria psychrotrófné mikroorganizmy, ktoré sa môžu pomnožovať i pri nízkych teplotách uskladnenia mlieka, t.j. asi 5°C. Dajú sa síce pasterizáciou ľahko zničiť, avšak produkujú enzýmy lipázy a proteázy, ktoré môžu zapríčiniť chyby chuti mliečnych výrobkov, štiepia zložky mlieka a zachovávajú si svoju aktivitu aj po pasterizácií. Medzi najvýznamnejšie rody spomedzi psychrotrófnych patria napr.: Pseudomonas, Alcaligenes, Flavobacterium, Lactobacillus, Steptococcus Staphylococcus, Micrococcus a iné.

Mlieko ihneď po nadojení obsahuje niekoľko sto až mnoho tisíc mikroorganizmov v 1 ml, z ktorých 90 % je vonkajšieho pôvodu. Zastúpené sú najmä baktérie, menej už kvasinky a vláknité huby, neraz však nechýbajú ani patogénne mikróby kvôli ktorým sa zaviedla tzv. pasterizácia mlieka.

druhy mlieka :


konzumné mlieko
[/b][/color]

Konzumné mlieko sa vyrába z kravského mlieka, ktoré sa označuje názvom „konzumné mlieko“, ale aj z kozieho mlieka, ktoré sa označuje ako „konzumné kozie mlieko“. Konzumné mlieko je zdrojom biologicky aktívnych látok nevyhnutných pre zdravý vývoj človeka a obsahuje :

- výživné a stavebné látky pre stavbu tela a rast človeka v detskom veku
- látky pre energetické zabezpečenie existencie organizmu
- zdroj minerálnych látok, vitamínov, hormónov a enzýmov
- zdroj esenciálnych prvkov, ktoré organizmus nie je schopný syntetizovať.

Konzumné mlieko obsahuje : mliečny tuk, mliečny cukor – laktózu, mliečne bielkoviny a minerálne látky, z ktorých najdôležitejší je vápnik. Prevažná časť konzumného mlieka sa vyrába mliekarenským ošetrením surového kravského mlieka, ktoré tvorí súbor technologických postupov ako je čistenie, odstreďovanie, tepelné ošetrenie (pasterizácia, vysoká pasterizácia, alebo UHT ohrev), homogenizácia, chladenie a balenie. Podľa toho aké technologické spôsoby sa pri výrobe konzumného mlieka používajú sa rozlišujú a označujú jednotlivé trhové druhy.

Druhy konzumného mlieka podľa množstva tuku:
[/color]

- mlieko plnotučné neštardardizované – mlieko s obsahom tuku najmenej 3,50% hmotnostných, ktoré nebolo zmenené po nadojení ani prídavkom ani odstránením mliečnych tukov, alebo zmiešaním s mliekom, ktorého prirodzený obsah tuku bol zmenený
- mlieko plnotučné štandardizované – mlieko s obsahom tuku najmenej 3,50% hmotnostných
- mlieko čiastočne odtučnené – mlieko o množstve tuku najmenej ako 1,50% hmotnostných a najviac ako 1,80% hmotnostných
- mlieko odtučnené (odstredené) – mlieko o množstve tuku najviac 0,5% hmotnostného

Druhy konzumného mlieka podľa spôsobu tepelného ošetrenia:
[/color]

- pasterizované
- vysokopasterizované
- ošetrené ultravysokotepelným ohrevom
- sterilizované

Konzumné mlieko, ktoré nie je tepelne ošetrené, musí sa na obale označiť slovami „tepelne neošetrené“; v obchodnom názve možno uvádzať aj slovo „čerstvé“, ktoré nenahrádza informáciu o tom, že mlieko nie je tepelne ošetrené. Pri výrobe konzumného mlieka sa používa homogenizácia mlieka, ktorá zamedzuje vyvstávaniu tuku na povrch alebo priľnutiu tuku na obal. Homogenizácia nemá vplyv na zloženie mlieka. Na obale konzumného mlieka možno uvádzať slovo „homogenizované“. Konzumné mlieko sa používa na výrobu rôznych ochutených mliek a mliečnych nápojov (vanilkové, kakaové) prípadne na výrobu rôzne modifikovaných mliek (so zníženým množstvom laktózy – delaktózované mlieko, so zvýšeným množstvom bielkovín).

trvanlive mlieko
[/color]

Trvanlivé mlieko je konzumné mlieko, ktoré sa vyrába z kravského mlieka a je len tepelne ošetrené. Spôsob tepelného ošetrenia je ultravysokotepelný ohrev - UHT (Ultra Heat Treatment). Mlieko sa zohrieva na teplotu 135 °C veľmi krátku dobu (1-2 sekundy). Potom sa mlieko rýchlo schladí a plní v aseptickom prostredí do aseptických obalov. Tým sa eliminujú prakticky všetky prítomné mikroorganizmy a mlieko získava najmenej 3-mesačnú trvanlivosť aj pri izbovej teplote.

Niektorí ľudia sa domnievajú, že trvanlivosť sa dosahuje pridaním konzervačných látok. Tento názor nie je pravdivý a pri UHT technológii, ktorá je vlastne záhrevom na vyššiu teplotu ako u vysokopasterizovaného mlieka, sa zabezpečí jeho trvanlivosť. Trvanlivé mlieko prináša konzumentom viacero nezastupiteľných výhod, ktoré spočívajú najmä v jeho dlhodobej trvanlivosti. Aseptické balenie a kartónový obal svojimi vlastnosťami ochraňuje mlieko pred vonkajšími vplyvmi, ako sú teplo, svetlo (tekutiny sú náchylné na zmenu vlastností, ak na nich pôsobí svetlo) a vzduch. Spotrebiteľ nemusí mlieko okamžite po nákupe skonzumovať, môže ho skladovať až do ukončenia doby trvanlivosti pri teplote do 24°C spravidla 3 mesiace. Správne označenie konzumného mlieka ošetreného UHT ohrevom na spotrebiteľskom obale je: „Mlieko ošetrené ultravysokotepelným ohrevom“ alebo „UHT mlieko“. Na obale možno uvádzať aj slovo „trvanlivé“.

sušené mlieko
[/color]

Sušené mlieko a sušená smotana sú mliečne výrobky vyrobené sušením pasterizovaného mlieka, so štandardizovaným množstvom tuku. Ochutené sušené mliečne výrobky sú výrobky s pridaním ochucujúcich zložiek, ako sú čokoláda, kakao, karamel a iné. Sušené mliečne výrobky sa vyrábajú len v jednej triede kvality a podľa množstva tuku v nich sa členia na tieto trhové druhy:

- sušené mlieko plnotučné – obsah tuku najmenej 26,0 a menej ako 42,0%.
- sušené mlieko čiastočne odtučnené – obsah tuku viac ako 1,5 a menej ako 26,0%.
- sušené mlieko odtučnené – obsah tuku najviac 1,5%.
- sušená smotana – obsah tuku najmenej 42,0%.

Všetky trhové druhy sušeného mlieka môžu obsahovať najviac 5,0% vody.

Technológia výroby pozostáva z nasledovných krokov:

- základné ošetrenie mlieka
- štandardizácia mlieka
- vysokotepelné ošetrenie
- viacstupňové zahustenie mlieka
- homogenizácia
- sušenie v sušiarňach stykom s prúdom horúceho filtrovaného vzduchu, prípadne na vyhrievaných rotačných valcoch
- chladenie
- balenie a hodnotenie
Užívateľov profilový obrázok
Od GULASH700
#4010
Mlieko je fakt zdrave!! ale copredavaju v obchodoch ,,, no neviem neviem :a7 mne to pripada ako biela voda a nie mlieko
Užívateľov profilový obrázok
Od xLeitonx
#4024
tak ja niekedy domace a niekedy z obchodu nieje vzdy moznost domace mat...
Užívateľov profilový obrázok
Od GULASH700
#4037
hej, to je pravda ale co v obchodoch predavaju to je proste ojeb :a8
Užívateľov profilový obrázok
Od xLeitonx
#4038
no ked to porovnas s domacim mliekom je to naozaj len voda.. :a5
Užívateľov profilový obrázok
Od GULASH700
#4049
Tvaroh je ten co sa mi lubi aj z obchodu ,, ale mlieko vobec
Užívateľov profilový obrázok
Od GULASH700
#4070
Z tvarohov najme Rajo , tam to je aspoň rozpísané že kolko je tam bielkovín tukov atd. tam je , ale na niektorých nie sú napísane bielkoviny , ale že sušina , čo je to vlastne tá sušina ???
Užívateľov profilový obrázok
Od GULASH700
#4080
Ja som si to už hladal na webe ale mi to naslo len reklami na mlecne vyrobky :a5
Užívateľov profilový obrázok
Od Mates
#4083
mlieko je pre deti... nepoznate ten vyrok arnolda ?? ale ajsne ja pijem aj pol litra mlieka denne ale cez rysovačku ani kvapku vtedy je voda the best....
a tvaroh jasne a vyhodne je kupit z metra kupite tam 2x lacnejsie ako normal a neodrazi sa to na kvalite
Užívateľov profilový obrázok
Od Igor Illés
#5069
Ja si sice kupujme mlieko s obchodu a to dokonca nizkotucne,,podla inych len voda ,, ale mlieko inak nepijem , napina ma z neho ....

Preto nevyhnutne kazde rano musi zacat


Pohar Granka !!!!:))) Zaklad objemovky a ranajok :)
Užívateľov profilový obrázok
Od Habbs
#5396
Smutna pravda o mlieku. “ZDRAVÉ MLIEKO” JE P O D V O D

Prosíme vážaných čitateľov tohoto článku, aby naň upozornili svojích známych. Tak spoločne môžeme prekonať oponu zahaľujúcu pravdu.



USDA (US Department of Agriculture – Americké ministerstvo poľnohospodárstva) potvrdilo, že každodenná reklama o mlieku je zavádzajúca. Oficiálna správa expertov USDA súhlasí s množstvom protestov lekárov voči agresívnym reklamám propagujúcim mlieko, keďže ide i číre zavádzanie verejnosti.

Vytvorenie preverovacej skupiny na USDA bolo reakciou na petíciu Združenia lekárov za zodpovednú medicínu, neziskovú organizáciu so sídlom vo Washingtone , cieľom ktorej je chrániť verejnosť a viesť výskum.

Petícia, vypracovaná obchodnou komisiou FKO v júli 2000 sa sťažuje, že agresívne reklamy, propagujúce mlieko ako zdravé, nemajú žiadnu vedeckú podporu a sú zavádzajúce aj v tom, že prehlasujú, že mlieko zvyšuje športový výkon. Na tom, že ide o nepravdu, sa zhodli vedci z mnohých amerických univerzít.

Čo je alarmujúce je, že USDA aj lekári priznávajú fakt, že konzumácia mlieka podstatne zvyšuje riziko rakovín, srdcových ochorení, artritídy a iných metabolickych a infekčných ochorení. Reklamy by na tieto skutočnosti mali upozorňovať.

Minimálne 16 výskumných štúdií spája mlieko s rakovinou prostaty a mliečny tuk so srdcovými ochoreniami, tvrdí Dr Neal D. Barnard, prezident spomínaného lekárskeho združenia. „Je najvyšší čas, aby tieto zavádzajúce reklamy o zdraviu prospešnom mlieku skončili“.

USDA sa tiež sťažuje, že reklamy často uvádzajú ľudí do omylu keď uvádzajú, že samotný vápnik z mlieka dokáže zabránit vzniku osteoporózy. Toto je podvodné, keďže vápnik z mlieka sa nedokáže v ľudskom tele vstrebávať a okrem toho, k vstrebávaniu vápnika je potrebný prírodný vitamín D. Tieto fakty sú však mliekárenským priemyslom v reklamách na mlieko cieľavedome potláčané.

Mlieko by malo byť zaradené do podobnej rizikovej skupiny, ako cigarety, tvrdi Dr Bardard. Niektorí ho miluju, iní nenávidia a nie je pre človeka potrebné a zdravé, ba naopak, predstavuje pre každého zdravotný hazard.

Tragickou skutočnosťou je stále to, že množstvo ľudí považuje kravske mlieko za hodnotný a zdravý produkt. To je výsledkom komercializácie mlieka a jeho propagácie za účelom nie zdravotným, ale za účelom miliardových ziskov.
Užívateľov profilový obrázok
Od Habbs
#5401
Dalsi pravdivy clanok o mlieku.Nech si to precita kazdy kto pije alebo chce pit mlieko.

“MLIEKO”. Už len slovo samotné vzbudzuje dobrý pocit. “Čo tak dať si veľký pohár mlieka?” Naposledy ste možno túto otázku počuli od niekoho, komu na vás záleží, a iste ste ocenili jeho ponuku dať si mlieko.

Všetky záležitosti týkajúce sa jedla a hlavne mlieka, sú obklopené emocionálnymi a kultúrnymi faktormi. Mlieko bolo u každého prvým jedlom. Ak sme mali štastie, bolo to práve mlieko našej matky, ktoré sme pili ako prvé. Mlieko lásky, s láskou dávané a prijímané. Jediná cesta k prežitiu. Ak to však nebolo materské mlieko, bolo to mlieko kravské, či sójové, veľmi zriedkavo kozie, ťavie, či iné.

Stali sme sa spoločnosťou mliekoholikov. Takmer všetci. Novorodenci, deti, dospievajúci, dospelí ba dokonca aj starší. Pijeme niekoľko stoviek litrov mlieka ročne a jeme stovky kíl mliečnych výrobkov, ako sú syry, maslo, jogurty a iné.

Takmer nikto nemá pochýb, ze pitím mlieka činíme dobro. Dennodenne vidíme obraz zdravých, krásnych ľudí, ktorí nám z televíznych obrazoviek kričia: “Vaše telo potrebuje mlieko”. Naše dietné sestry trvajú na tom, že “musíme piť mlieko, lebo potrebujeme vápnik”. Takmer všetky školy sa chvália mliečným programom a každá nemocnica má mlieko vo svojom jedálničku. A ako by to nestačilo, naši výživoví odborníci nás od nepamäti učili, že “mlieko je základnou zložkou potravy”. Kravské mlieko sa teda stalo “normálnou vecou”.

Budete však prekvapení faktom, že väčšina ľudí na tejto planéte nepije a ani nijako kravské mlieko nepoužíva. Ba dokonca, mnohí ani kravské mlieko piť nemôžu, keďže majú ťažkosti s jeho strávením a spôsobuje im rôzne ochorenia. Ak chcete byť na bezpečnej strane, radšej sa pridajte k zvyšujúcemu sa počtu ľudí, ktorí sa rozhodli vylúčiť mlieko a mliečné výrobky zo svojej stravy. Určite to znie čudne, ale vedzte, že človek je spomedzi všetkých cicavcov na zemi jediným, ktorý pokračuje v pití mlieka 9ba dokonca mlieko iného cicavca) po celý život.

Kto má teda pravdu? Prečo toľko zmätku? Kde môžeme nájsť dôveryhodné odpovede? Môžeme dôverovať predstaviteľom mliekarenského priemyslu? Môžno dôverovat predstaviteľom akéhokoľvek priemyslu? Sú si výživoví odborníci vedomí dôležitých faktov, alebo len jednoducho opakujú to, čo sa dlhé roky učilo na priemyslom zmanipulovaných školách? Existujú tri dôveryhodné zdroje, z ktorých môžeme čerpať kvalitné informácie. Prvým, asi najdôležitejším, je štúdium o prírode. Druhým je štúdium histórie naších predchodcov. A napokon sa musíme pozriet aj na svetovú vedeckú literatúru a na to, čo táto učí o mlieku.

Najskôr sa pozrime na vedeckú literatúru. Od 1988 do 1993 roku vyšlo a v medicínskych archívoch bolo uložených viac než 2700 článkov, kde sa pojednávalo o mlieku. 1500 z týchto článkov sa zameriavalo priamo na mlieko. Ak si nájdete čas na preskúmanie týchto článkov, výsledky vášho hodnotenia budú viac než hrozné. Totižto, ani jeden jediný z autorov týchto článkov nepíše o kravskom mlieku ako o “dobrom jedle”, ako nám to neúnavne a nehumánne propaguje mliekarenský priemysel. Všetky články totižto dávajú mlieko do súvislosti s črevnými kolikami, črevným podráždením, črevným krvácaním, anémiou, alergickými reakciami u batoliat a detí a s rôznymi infekciami ako napríklad salmonelóza. Ešte väčšie obavy spôsobujú virálne infekce a obavy z cukrovky u detí. Taktiež sa pojednáva kontaminácia mlieka kravskými bielymi krvinkami (hnis) a mnohými chemikáliami a insekticídmi. Čo sa tyka detí, články sa sústreďujú na choroby z mlieka, ako rôzne alergie, noso-ušno-krčné infekcie, pomočovanie, astma, črevné krvácanie, kolika a detská cukrovka. U dospelých sa mliekom spôsobené choroby krútia okolo srdcových chorôb, artritíd, alergií, častých prechladnutí, a čo je ešte závažnejšie, leukémií, lymfómov a iných rakovín. Automaticky teda vzniká závažná otázka, prečo sa informácie z týchto odborných prác nedostávajú do uší verejnosti, topiacej sa v sladkej nevedomosti? Pozrime sa teraz na štúdium prírody. Ta nám jasne ukazuje, ako sa správajú ostatné, voľne žijúce cicavce a taktiež, ako sa správajú ľudia, ktorí ešte stále žijú bližšie k prírode a podobajú sa viac naším predchodcom. Pijú ostatné voľne žijúce cicavce, či ľudia v prírode, mlieko? Nepijú. A napokon, čo nám hovorí história o naších predkoch? Napriek tomu, že sa viackrát potvrdilo, že naších predchodcov ani nenapadlo, aby pili mlieko z iného cicavca (aký múdri boli naši predchodcovia), výkopavky aj napriek tomu dokazujú ich zdravé, silné a žiadnou skeletálnou chorobou nepoškodené kosti. Ak chcete argumentovať tým, že naši predchodcovia sú pre túto štúdiu nepodstatní, vedzte, že dnes naše gény programujú chod nášho tela presne tak, ako to bolo pred pätdesiatimi až stotisícami rokov.

ČO JE MLIEKO? Mlieko je materské vylučovanie laktózy (ľudovo - výživa pre novorodenca!!!). Nič viac, nic menej. U každého zdravo vyvinutého cicavca sa v matke po pôrode počas krátkej doby (nie počas celého života matky!!!) vytvára mlieko. Keď kojenecké obdobie pominie, mláďatko je učené normálnej, tvrdej strave, ktorú požívajú ostatné cicavce toho ktorého druhu. Uveďme príklad šteniatka. Matka kojí šteniatko len počas pár tyždňov, po ktorých ho učí žrať tvrdú stravu. Vidíme teda, že kojenie vytvorila príroda pre všetky cicavce len na krátku dobu, u zvierat len pre mláďatá a u ľudí len pre novorodencov a dojčatá. Za normálnych, prirodzených okolností teda nie je možné, aby matka akéhokoľvek cicavca produkovala mlieko po celý život a kojila ním svoje dieťa.

JE KAŽDÉ MLIEKO ROVNAKÉ? Je dôležité, čo za mlieko pijeme. Spoločnosť sa zhodla na kravskom mlieku, kôli jeho, zloženiu, množstvu, chuti atď. Táto voľba sa akosi stala “normálom”, požehnaným prírodou, našou kultúrou a zvykmi. Je to však prirodzené? Je rozumné piť mlieko z iného cicavca? Zamyslite sa na chviľku nad tým, či by nebolo dobré piť mlieko z iných cicavcov okrem kravy, napríklad z myši. Alebo nebolo by azda lepšie mlieko zo psa, z koňa či z mačky? Začínate už chápať súvislosti? Samozrejme, nemyslím to vážne, avšak myslím smrteľne vážne, že ľudské mlieko je pre človeka, psie mlieko pre psa, kravské pre teliatka, mačacie pre mačiatka atď. Je jednoznačné, že presne takto to príroda vytvorila a takto to aj myslela. Preto, je treba sa so zdravým úsudkom a hlavne logicky a bez vplivu zmanipulovaných médií, nad touto skutočnostou zamyslieť.

Mlieko nie je len mliekom. Mlieko u každého druhu cicavca je unikátne a špecificky prispôsobené výživovým požiadavkám toho konkretného cicavca. Napríklad, kravské mlieko je niekoľkonásobne (3 az 4 krát viac) bohatšie na proteíny ako ľudské mlieko (čo zaťažuje ľudský organizmus). Obsaahuje 5 az 7 krát viac minerálov (čo tiež zaťžuje ľudský organizmus). Kravské mlieko tiež obsahuje veľmi málo základných mastných kyselín (hlavne dôležitú linoleovú kzselinu) v porovnaní s ľudským mliekom. Nízkotučné kravské mlieko neobsahuje dôležitú linoleovú kzselinu vôbec. Zkrátka, kravské mlieko nie je dizajnované pre človeka. Mlieko nie je len mliekom tak, ako jedlo nie je len jedlom. Nie je to len dostatočné množstvo potravy, ale je to hlavne kvalitatívne zloženie, ktoré je dôležité pre zdravie a vývoj konkretného cicavca. Biochemici, fyziológovia a žial len malá skupina lekárov konečne prichádza na to, že táto potrava obsahuje dôležité elementy, ktoré pomáhajú konkretnému cicavcovi rozvýjat svoje špecifické vlastnosti. Ľudskou špecifickou vlastnosťou je jednoznačne pokročilý neurologický vývoj a rozvoj a delikátny vývoj motorického systému. Človek vôbec nepotrebuje taký masívny kostrovo-svalový rast, ako ho potrebuje krava. Treba sa zamyslieť nad výživovými požiadavkami človeka a kravy. Tieto požiadavky sú veľmi rozdielne. Batoľa napríklad nepotrebuje masívny prijem tažkých a organizmus zaťažujúcich proteínov z kravského mlieka, ale potrebuje dôležité výživové látky pre vývoj mozgu, miechy a nervov.

AKÉ ČISTÉ JE KRAVSKÉ MLIEKO? Pred 50. rokmi vyprodukovala priemerná krava ročne asi 900 l mlieka. Dnes v najväčších mliekarniach “dokáže” krava vyprodukovať ročne až 22000 l mlieka. Ako je to dosiahnuté? Liekmi, antibiotikami, hormónmi, agresívnymi stravovacimi plánmi a špeciálnym oplodnovaním kráv. Najnovšou vysoko technickou vymoženostou na biednych kravách je kravský rastový hormón (bovine growth hormone alebo BGH). Tento geneticky spracovaný hormón má za úlohu vysoko zvyšovat produkciu mlieka, ale, podľa výrobcu Monsato, tento hormón by nemal mať žiadny vplyv na mlieko a mäso. Ako sa dalo predpokladažť, neexistujú žiadne dlhodobé výskumy vplyvu tohoto hormónu na ľudí, ktorí mlieko pijú. Mnohé krajiny preto tento hormón z bezpečnostných dôvodov zakázali. Jednym zo základných problémov s pridávanim molekúl do tela kravy je, že tieto molekuly vychádzajú von práve v mlieku. Neviem teda, ako sa cítite vy, ale ja by som nerád experimentoval s poživaním BGH. Tento hormón následovne spôsobuje zápal vemien, výsledkom čoho je nespočetný zvyšok antibiotík v mlieku. Matka každého cicavca, ktorá kojí, vylučuje isté množstvo toxínov do mlieka vrátane antibiotík, pesticídov, chemikálií a hormónov. Každé kravské mlieko taktiež obsahuje krv!!! Inšpekcie len dohliadajú na to, aby hladiny krve v kravskom mlieku neprekročili stanovené hodnoty. Nehoráznosťou je aj to, že kontrolné úrady povoľujú 1 az 1 a pol milióna bielych krviniek na jednen mililiter mlieka. Ak náhodou neviete, tak vedzte, že iný názov pre biele krvinky nachádzajúce sa na nesprávnom mieste je názov HNIS. Suma sumárum, mlieko ma veľmi, veľmi ďaleko od čistej a zdravej stravy, je to jednoducho chemický, biologický a bakteriálny koktail. Ako vieme, hovorcovia mliekarenských korporácií tvrdia, že to všetko je v najlepších normách. Jerome Kozak hovorí, “Stále si myslím, že mlieko je najbezpečnejším produktom, ktorý máme”.

Iný, pravdepodobne menej zaujatí výskumníci však zistili následujúce: 38% vzoriek mlieka z desiatich miest bolo kontaminovaných sulfa liekmi alebo inými antibiotikami (Centre for Science in the Public Interest and The Wall Street Journal, Dec. 29, 1989)... Podobná štúdia vo Washongtone odhalila 20 percentnú kontamináciu mlieka (Nutrition Action Healthletter, April 1990). Musíme znovu spomenút nepríjemnú vec. Je zrejmé, že kravy sú postihované nekonečnými infekciami vemien, čo je liečené antibiotikami (ATB). Francúzska štúdia uvádza, že keď bol krave podaný penicilín, ten sa stále ukázal v mlieku aj po 4-7 dojeniach. Vypracovené analýzy bunky mlieka zo zapaleného vemena potvrdili, že v mlieku je pritomný hnis. Ľutujem, ale takto to piše správa, len to zaobaľuje do nezrozumiteľného jazyka: “makrofágy obsahujúce mnohé vakuolové a fagocytózne častice”.

JE TO HORŠIE A HORŠIE. Americká akadémia pediatrie vydala správu o používaní kravského mlieka počas dojčenia (Pediatrics 1983: 72-253). Hoci neboli schopní vysvetlit, prečo mlieko počas dojčenia odporúčajú, odporúčajú ho i naďalej! Iný pediater, Dr Frank Oski, oponoval často vyskytujúcimi sa problémami žalúdočnočrevnej straty krvi u batoliat, nedostatok železa, opakujúce sa brušné bolesti, mliečné infekcie a kontaminácie a dodal: Prečo to mlieko dávame deťom? Je veľmi hlúpe a nebezpečné hľadieť do tváre nebezpečiu vyplývajúceho z kravského mlieka a pritom ho podávať deťom. Je najvyšší čas skončit s týmito ľudskými a tak nehumánnymi experimentami s ľudskou výživou. Mlieko sa dojčatám nesmie podávať, keďže je spojené s anémiou kôli nedostatku železa, ďalej s žalúdočnočrevným krvácaním a rôznymi alergiami.

V roku 1992 Dr Benjamin Spock, prevdepodobne nauznávanejší pediater v histórií šokoval svet, keď začal hlásať, aby sa dojčatá ďaleko vyhýbali kravskému mlieku. “Chcem odkazať všetkým matkám na celom svete, že kravské mlieko je nebezpečie pre ich deti. Ľudské mlieko je pre dieťa to najlepšie. Svet musí dať prednosť zdraviu pred ekonomickým ziskom z predaja mlieka”.

INÉ PROBLÉMY. Všetci rodičia sa obávajú cukrovky u vlastných detí. Kanadský prieskum v Americkom Žurnale Klinickej Výživy (Marec 1990) popisuje “významnnú súvislosť medzi konzumovaním kravského mlieka a detskou cukrovkou”. Prieskum taktiež nenašiel takmer žiadny výskyt cukrovky u detí, ktoré boli kojené materským mliekom dostatočne dlho. Ďalšia štúdia (Diabetes Research 7(3): 137-140 Marec 1988) hovorí o vysokom obsahu kravských protilátok v detskom krvnom sere. V r 1992 sa v Britskom Medicínskom Žurnále objavila fascinujúca správa o kontranstných rozdieloch výskytu cukrovky typu A u deti, ktoré emigrovali do Anglicka. Výskyt cukrovky bol u anglických detí 10 krát vyšší ako u pakistánskych detí. Čo spôsobilo túto cukrovku? Nuž, niektorí autori správ tvrdia, že “výziva u anglických pakistáncov zmenená nebola”. Veríte niečomu takému??? Myslíte si, že dostupnosť mlieka a mliečnych výrobkov, cukru a tukov je rovnaká v Pakistane ako aj v Anglicku a že produkty z pakistánakych a anglických obchodov su rovnaké??? Ja tomu neverím ani na minútu. Je známe, že každé prisťahovalecké dieťa v Anglicku čoskoro podľahne anglickej strave a teda aj mlieku. Niektori si dovolia tvrdiť, že za výskyt cukrovky typu A je zodpovedná chladná anglicka klíma a teda znížená imunita, čo spôsobuje infekcie a následne cukrovku. Prečo nik nespomenie infikované anglicke mlieka? Prečo sa len pár autorov hamblivo vyjadrilo, že mlieko predsa len môže byť zodpovedné za cukrovku?

LEUKÉMIA? LYMFÓM? TOTO MôŽE BYŤ TO NAJHORŠIE Z MLIEKA. Nerád vám to hovorím, ale vírus hovädzej leukémie sa nachádza vo viac než troch z piatich kráv. Je to celosvetový problem. Istá rozsiahla štúdia v Nemecku priznala, že je nemožné oddeliť vírusom infikované kravské mlieko od ostatného mlieka. Mnohé Európske krajiny, vrátane Nemecka a Švajčiarska sa bezúspešne snažili oddeliť infikované kravy od stáda. Bezúspešne.

Ako bolo spomenuté, vírus leukémie je deaktivovaný pasteurizáciou. Avšak, často dochádza k prípadom, kde je pasteurizácia nevydarená. Npríklad, podobný prípad sa stal v Chicagu v modernej obrovskej mliekárni, kde neúspešná pasterizácia zapričínila vznik salmonelózy, smrť 4 ľudí a 150 000 chorých. Pýtajme sa preto mliekárenského priemyslu, ako nam zaručí mlieko zbavené vírusov?

Ak vírus leukémie v kravskom mlieku spôsobuje leukémiu u človeka, je výskyt leukémie vyšší v oblastiach s vyššou konzumáciou mlieka? Áno, je. Štáty ako Nebraska, Iowa, Južná Dakota, Minnesota, Wiskonsin, Rusko a Švédsko, ktoré su väčšími konzumentami mlieka, majú podstatne vyšší výskyt leukémie. Nehovoriac už o tom, že najviac sú leukémiou postihnuté deti, konzumujúce litre mlieka týždeňne. Medzi leukémikmi su tiež často samotní farmári, chovajúci kravy.

A čo to teda znamená? Vieme, že vírus kravskej leukémie je schopný rozvinúť sa v ľudskom tele. Je dokázane, že často spôsobuje leukémiu, lymfómy a iné rakoviny u človeka. Dôkazom sú aj následujúce články:

1.Epidemiologic Relationships of the Bovine Population and

Human Leukemia in Iowa. Am Journal of Epidemiology 112

(1980):80 (Epidémiologický vzťah medzi dobytkom a leukémie u človeka v Iowe)

2.Milk of Dairy Cows Frequently Contains a

Leukemogenic Virus. Science 213 (1981): 1014 (Mlieko v kravskom mlieku často obsahuje leukemogenický vírus)



3.Beware of the Cow. (Editorial) Lancet 2 (1974):30 (Pozor na kravu)



4.Is Bovine Milk A Health Hazard?. Pediatrics; Suppl. Feeding the Normal

Infant. 75:182-186; 1985 (Je kravské mlieko hazardom?)



V Nórsku bolo v priebehu 11 rokov sledovaných 1422 ľudi. Tí, ktorí pili 2 a viac pohárov kravského mlieka denne, mali 3 a pol násobný výskyt rakoviny lymfatických orgánov. (Britský medicínsky žurnál, Marec 1990). A to hovoríme len o jedenástich rokoch pitia mlieka…

Dr Alan Cunningham v časopise Lancet v článku “Lymfómy a konzumácia živočíšnych proteínov” popisuje dôležité poznatky. Mnohí ľudia majú mlieko za “tekuté mäso”. Porovnával najváčších konzumentov mlieka s najmmenšími a zistil, že Novozélanďania skonzumujú v priemere 43.8 gramov mlieka denne na občana, pričom človek vo Francuzsku a Japonsku prijme len 1.5 gramov! Cunningham bol svedkom obdivuhodnej súvislosti medzi úmrtiami z lymfómov a príjmom kravského mlieka. Je to spôsobené chronickou stimuláciou lymfoidného tkaniva, čo neustále poškodzuje imunitný systém a po čase vyvoláva nádor.

A ČO INÉ RAKOVINY? S konzumáciou mlieka sa spojuje aj rakovina vaječníkov, tvrdia vedci Roswellovho memoriálneho inštitútu v Buffale v new Yorku. Pitie viac ako jedného pohára mlieka denne znamená 3.1 násobne riziko ochorenia na rakovinu vaječníkov. Toto zistenie bolo neskôr viacnásobne potvrdene inými výskumníkmi. V tom istom inštitúte sa zistil aj vplyv mlieka na rakovinu pľúc. Štúdia bola publikovaná v Medzinárodnom onkologickom žurnáli.

Faktom je aj to, že Japonci, ktorí sú zároveň fajčiarmi, ale konzumujú kravské mlieko len v minimálnom množstve, majú omnoho nižší výskyt rakoviny pľúc, ako rovnako silní americkí fajčiari konzumujúci mlieko vo veľkom množstve.

AKÉ SÚ TEDA VÝHODY PITIA MLIEKA? …a existujú vobec nejaké výhody? Je pre mňa dosť ťažké uviesť čo i len jediný dôvod, teda okrem toho, že je dôvodom zvyk a uprednostňovanie. Samozrejme, producenti mlieka nám mútia hlavy s dvoma hlavnými dôvodmi a to obsah vápnika a aminokyselín (proteínov).

Pozrime sa teda najskôr na vápnik. Prečo nám vôbec vápnik spôsobuje obavy?? Je samozrejme, že sa snažime vybudovať si silné kosti a byť chránení pred ostereoporózou. Nuž, niet veru pochýb, že mlieko je plné vápnika. Aký je to ale vápnik?? Je tento vápnik tým správnym zdrojom pre ľudské telo? Nemyslím. Tu sú dôvody. Príjem mliečnych produktov totiž BLOKUJE vstrebávanie vápnika do ľudského organizmu. Nadbytok proteínov v kravskom mlieku je taktiež hlavným vinníkom ostereoporózy. Britský výskumník Dr Hegsted roky skúmal geografický výskyt osteoporózy. Zistil, že krajiny, ktoré sú najväčšími konzumentami mlieka a mliečných výrobkov, majú aj najväčší výskyt osteoporózy. Je presvedčený, že mlieko je jedným z hlavných faktorov vzniku osteoporózy.

Početné štúdie ukázali, že príjem samotného vápnika nemá pri prevencii osteoporózy význam. Posledný takýto výskum bol publikovaný v British Medical Journal (Britský medicínsky žurnál), na ktorý mliekárenské lobby pravdepodobne nemajú vplyv. Staršia štúdia v americkom žurnáli výživy poukazuje na fakt, že ženy v období po prechode trpia nedostatkom vápnika a to aj napriek tomu, ak pijú viac ako 2 poháre mlieka denne.

Ak hovoríme o osteoporóze, do úvahy teda netreba brať vápnik, ale proteíny. Pozrime sa na dve kontrastné skupiny. Eskimáci majú pozoruhodný prijem proteínov, až 25% z celkových kalórií. Prijímajú taktiež približne 2500 mg vápnika denne. Majú obrovský výskyt osteoporózy. Na druhej strane Bantovia v Južnej Afrike prijímajú len 12% proteínov v jedle, väčšinou z plodov, a len 200 až 300 mg vápnika. Ich ženy takmer vôbec osteoporózou netrpia a to aj napriek tomu, že privádzajú na svet a dlhodobo koja 6 a viac detí. Keď tieto ženy emigrujú do západného sveta, kde kráľuje mlieko, su postihnuté osteoporózou v krátkom čase.

Na tak častú otázku: “Odkiaľ teda vziať vápnik?”, je veľmi jednoduchá odpoveď. Presne odtiaľ, odkial ho majú kravy a iné cicavce - zo zelene, zeleniny a ovocia a iných plodov. Napokon, slonom narastú mohutné kosti a pritom požierajú zelené listy rastlín. Je zrejme, že všetkým cicavcom sa darí veľmi dobre, ak nasledujú svoj genetický program a požierajú tú správnu potravu. Vínimkou je človek, ktorý postupne odmieta vápnik z prírody a snaží sa ho nahradiť nestráviteľným vápnikom z kravského mlieka.

Nuž, neexistuje žiadny racionálny dôvod, prečo by mal človek piť kravské mlieko. Jediným dôvodom môže byť jednoducho to, že ho CHCEME, máme ho radi, patrí k našej kultúre, zvykli sme si naň, chutí nám a podobne. Predsa, rodičia, ktorí nám z lásky dávali len to najlepšie, dávali nám aj mlieko. Naučili nás mlieko milovať.

Avšak, pod ťarchou vedeckých dôkazov iste stojí za zamyslenie, či skutočne robíme správne, ak mlieko pijeme. Som presvedčený, že nie a osobne dlhodobo pred týmto zvykom varujem všetkých pacientov. Jednoducho, mlieko NEROBÍ ľudskému telu žiadny osoh. Práve naopak. Devalvuje výživovú hodnotu iných potravín a je pre človeka zdrojom chorôb a problémov.

Väčšina ľudí na tejto planéte mlieko nepozná a predsa žije zdravšie. Vy môžete tiež.

If you're in search of effective medication for er[…]

Tst a iné látky

Caute často omielana téma objednával[…]

What Age Is Acne the Worst?

Acne can occur at any age, but it is most common d[…]

Buy Isotretinoin Onlinea potent medication for s[…]