Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od roman2910
#9599
Chcem tu napisat mensi clanok pre zaciatocnikov...bude to par rad a par bodov podla ktorych by ste sa mali riadit a tento suhrn vam ma dat zakladne znalosti o zostaveni vasho treningu. Velmi casto pocuvam rovnake otazky a je trochu unavne odpovedat stale to iste..mne to problem nerobi ale je to trochu blbe ked sa snazim poradit zaciatocnikovi a ten ma stale len svoju pravdu a ked sa mu cosi na mojej rade nezda,aj tak si spravi po svojom a bude robit svoje az kym sam nezisti ze robi chybu. Potom mu to dopne a povie ze som mal pravdu. Mohli by ste si tento problem usetrit keby ste pocuvali radi starsich a skusenejsich. Nechcem o sebe tvrdit ze som v tomto ohlade odbornik, ale tento sport robim uz 7 rokov a nezaujimam sa len o prax ale hlavne o teoriu ktora s tou praxou suvisi. Presda len ma to bavi a vela veci mam uz odskusanych. Aj ja som zacinal aj ja som mal 60 kg a smiali sa mi ked som povedal ze cvicim. Robil som vela chyb a presne takych ako robite teraz vy. Poucil som sa a aj ked je pravda ze najlepsie sa clovek uci na vlastnych chybach, bolo by lepsie sa hlupym chybam vyvarovat.

Takze par bodov pekne po poriadku:

- Pouzivajte zakladne cviky:
Toto mozete pocuvat na kazdom kroku je to ako refren ktory by mal zniet v kazdej posilnovni a hlavne v usiach zaciatocnikov. Zakladne cviky su prevazne tie, pri ktorych sa zapaja najviac svalovych vlakien. Mali by ste si zostavit trening ktory bude obsahovat aspon 6-9 zakladnych cvikov na cele telo. Medzi zakladne cviky patri kazdemu znamy bench press ci uz na rovnej lavici alebo hore hlavou, jednoruckami alebo velkou cinkou. Dalsim je pritah velkej cinky v predklone. Ja viac propagujem hlbsi predklon. Dalej je to mrtvy tah- vyborny cvik na hrubku chrba, vzpriamovacov a celkovy rozvoj sily, potom samozrejme drepy alebo vypady, military press teda tlak velkej cinky pred hlavu na ramena- tu mozte pouzit uzsi uchop a tym sa zamerat viac na prednu hlavu alebo sirsi a zamerate sa viac na stred. Dalsimi dolezitymi cvikmi su zhyby na hrazde, kliky na bradlach, francuzke tlaky s jednoruckou alebo ez- tyckou a k nim pridame bicepsove zdvyhy. ja mam radsej s jednoruckami. Myslim ze sme presli kazdu partiu.

- Dlzka treningu:
Kvalitny trening by mal trvat najviac 60 minut po ktorych by ste mali mat fakt dost. Dlhsie treningy su narocnejsie na regeneraciu a hladina uhlohydratov je potom velmi nizka takze sa uz nedokazete tak sustredit na napumpovanie ale skor sa len dorazate a mucite.

- Dlzka odpocinku:
Zaciatocnici nedbaju na odpocinok a kludne by najradsej cvicili kazdy den. Je to sice pekne ze vas to bavi ale nijak si tym nepomahate ale skor skodite. Svaly predsa rastu doma a nie v posilke. A po vydatnej regeneracii ktora moze trvat 24-48 hodin sa potom vratite do posilky plny sil nazhaveny a pripraveny na dalsi tvrdy trening. Len velmi tazko by ste odcvicili so svalmi zregenerovanymi na 50%.

- Periodizacia treningu:
treba si zapamatat, ze trening nieje 7 dnova perioda a ze musite silou mocou do tyzdna odcvicit povedzme 4 treningy. Telo nieje stavane na cas takze cas nevnimajte. Urcite si hranicu napriklad 3 treningy do 9 dni to uplne staci pokial cvicite intenzivne. Menej je castokrat viac. Netreba cvicit ako stroj ale instinktivne. Ked potrebujete este jeden den volna tak si ho jednoducho doprajte nic sa vam nestane akurat ze budete na dalsom treningu plny sil.

- Trenujte kedykolvek:
aj ked vela studii potvrdza, ze hladina kortizolu je najvyssia niekedy okolo 14tej hodiny, neexistuje idealny cas na cvicenie. Cvicte kedy to vyhovuje vam a telo sa velmi rychlo adaptuje. Cital som ze Boyer coe trenoval o 2 v noci. Tak isto moj sused ktory chodil z prace o 22:00 chodil cvicit o 23:00. Samozrejme ze ked chodite do verejneho fitka nemozete cvicit kedy sa vam zachce to by ste si museli zohnat kluce a v posilke v noci je velmi strasidelna atmosfera totiz mozno to neviete ale v noci činky oživaju :a11 ale kludne trenujte aj o 7mej rano je to na vas dolezita je sustavnost.

- Vedte si treningovy dennik:
presne tak je to velmi dolezita a uzitocna vec tak nebudte lenivi nieje to taky problem kupit si zosit a denne alebo tyzdenne si do neho planovat treningy a pisat vase dojmy z treningov. Moze vas to posunut vpred a ja si velmi rad pozriem prve strany mojho dennika a porovnavam ich s poslednymi.

-Striedajte cviky:
ano trening by sa nemal stat nudnou rutinou takze treba cviky pravidelne obmienat aby nenastala stangacia. Kludne mente aj prevedenie cvikov alebo pocet serii. Niekedy staci uplne malo napriklad par centimetrov na uchope a hned je to citit na treningu. Nemente ich vsak pricasto dajme tomu kazdych 8 tyzdnov.

-Neprehanajte v poctoch serii a opakovani:
toto sa tyka vas, ktory velmi radi cvicite bicepsy a brucho a najradsej by ste ich cvicili kazdy den. Verte mi takto tym svalom nepomozete k rastu ale naopak vystavite ich a zrežete na plocho. Uplne vam staci cvicit kazdu partiu len raz za 9-12 dni.

-Budujte uzitocne svaly:
musim sa priznat ze tento termin som odkukal ale zaujal ma. Urcite nieje velmi foremne a pohladne ak vybudujete 130 kilovu postavu a nebudete si vediet ani len zaviazat snurky na topankach. Tiez je velmi komicke ked pred sebou nosite velky sud piva pre ktory si nedovidite ani na vase klenoty a ked lezite na priatelke, kvapka na nu pot z vasho cela :a7
Podla mojho nazoru by medzi prednosti kulturistu mali patrit samozrejme objem, celkova muskulatura a symetria, obratnost, pruznost a dynamika a celkova telesna vydrz. Takze sa nebojte pridat k treningu strecing a pravidelne kardio. Velmi dobrym pridavnym sportom ku kulturistike je podla mojej skusenosti karate. Buduje telo aj ducha. Mozno som nahneval hardcore kulturistov ktory si nevedia kupit ani rifle a stale chodia v teplakoch ..prepacte mi za to aj ja som bol taky ale dnes to uz vazne neuznavam :a10 mne sa viac pacia esteticke typy ako mentzer, reg park, lee labrada ci larry scott.

Reklama

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#11601
Momentalne so prisiel z treningu a tam som si vsimol zas asi tak 20 rocnych chlapcov ako trenuju bicepsi nekonecnymi svikmi celu hodinu ja som mal odtrenovane 3 svalove partie a ani si trenovali este bicepsi. Je to smutne ked si najprv nezistia informacie o zakladoch treningu.
Užívateľov profilový obrázok
Od SunSun
#26168
Ahojte, chcela by som sa opýtať, či tréningové plány treningove-plany-rozpisy-t2079.html sú vypracované bez ohľadu na pohlavie alebo sú iba pre mužov? Pýtam sa konkrétne na tie na objem pre začiatočníkov :) Ide o to, že neviem, či je potrebné rozlišovať tréningy zvlášť pre mužov a zvlášť pre ženy... Vďaka :)
#26209
SunSun napísal:Ahojte, chcela by som sa opýtať, či tréningové plány treningove-plany-rozpisy-t2079.html sú vypracované bez ohľadu na pohlavie alebo sú iba pre mužov? Pýtam sa konkrétne na tie na objem pre začiatočníkov :) Ide o to, že neviem, či je potrebné rozlišovať tréningy zvlášť pre mužov a zvlášť pre ženy... Vďaka :)
Ahoj,
kludne mozes zacat aj s tymto treningom. Ale nezabudni, ze kazdy treningovy plan by mal byt individualny. A hlavne je mu potrebne prisposobit stravu.
Clovek je clovek a sval je sval. Rozdiel je v hormonoch. Teda medzi zenou a muzom. Muzi maju testosteron a to je zaklad, ktory je potrebne brat do uvahy pri budovani hmoty. Zeny ho nemaju a preto v budovani svalovej hmoty vyrazne zaostavaju za muzmi.
Užívateľov profilový obrázok
Od Matey
#28610
silvo napísal:
27 Júl 2011, 13:01
Momentalne so prisiel z treningu a tam som si vsimol zas asi tak 20 rocnych chlapcov ako trenuju bicepsi nekonecnymi svikmi celu hodinu ja som mal odtrenovane 3 svalove partie a ani si trenovali este bicepsi. Je to smutne ked si najprv nezistia informacie o zakladoch treningu.

Silvo, všimol som si tvoje treningove zostavy, ktoré si uverejnil tu - http://www.bodybuilding-forum.sk/trenin ... t2079.html. Tie zostavy pre začiatočníkov napríklad majú brucho 2 krát za týždeň, bicepsy až 3 krát za týždeň - čo je v úplnom rozpore s tým čo tvrdil Roman v úvodnom príspevku:

roman2910 napísal:
15 Mar 2011, 22:35
toto sa tyka vas, ktory velmi radi cvicite bicepsy a brucho a najradsej by ste ich cvicili kazdy den. Verte mi takto tym svalom nepomozete k rastu ale naopak vystavite ich a zrežete na plocho. Uplne vam staci cvicit kazdu partiu len raz za 9-12 dni

Vedeli by ste nejako zareagovať? Trošku mám v tom zmätok.
Užívateľov profilový obrázok
Od joel007
#28613
musel som si zalozit novy ucet lebo na ten stary sa uz neviem dostat...tento clanok som pisal uz hodne davno, na niektore veci som za tie roky zmenil nazor a niektore sa takmer vobec nezmenili. Co sa tyka treningu zaciatocnikov, urcite by si sa mal zameriavat na zaklady, velke viac-klbove cviky a na co najvacsiu hormonalnu odozvu, ktoru dosiahnes jedine tym, ze svojim svalom doprajes iba stredne tazky impulz aby nasledne mohli zareagovat zvysenim anabolickych hormonov, ktore budu nasledne pracovat vo tvoj prospech. Co to znamena? podla mojho nazoru je pre zacinajuceho naturala najvhodnejsi fullbody trening (pripadne polo-fullbody), kedy cele telo precvicis min. 2-3 krat do tyzdna. Ale zameriavaj sa hlavne na velke partie ako chrbat, hrudnik, ramena, tricepsy a nohy. Ostatne mensie partie ako brucho ci bicepsy cvic ako asistencne cviky povedzme raz tyzdenne. Treningy by nemali byt privelmi vycerpavajuce aby si si cast energie nechal aj na dolezitu regeneraciu, nemozes sa vystavit uplne pretoze to je kontraproduktivne. Trening by urcite nemal trvat dlhsie ako jednu hodinu. Pocet serii na partiu 4-6, pocet opakovani 6-10, pocet treningov tyzdenne 3-4.

V skratke fullbody trening znamena - cele telo precvicis 3-4 krat v tyzdni (s vynimkou malych partii). To znamena ze velkym svalovym skupinam sposobis šok až 3-4 krat do tyzdna. Nebude to velky impulz ale budu nutene reagovať cely tyzden a nie iba raz tyzdenne.

Priklad treningu

Pondelok - Benchpress, Prítahy veľkej činky v predklone, Tlaky jednoručiek v sede, francuzsky tlak na lavičke

Streda - Zhyby nadhmatom, rozpazovanie jednoruckami v stoji, kliky na bradlach, bicepsove zdvihy velkou cinkou

Piatok - Tlaky velkej činky v sede za hlavu, mrtve tahy, tlaky jednoruciek na naklonenej lavici, dvihanie noh na hrazde

...velmi jednoduchy trening.

Hlavne je zabezpecit si neustaly a neprerusovany progres, to znamena viezt si treningovy dennik a neustale si pridavat vahu na činku. Nema to vsak byt kazdy tyzden razantny skok ale velmi pozvolne pridavanie vahy (pokojne aj len 0,5kg tyzdenne).
Užívateľov profilový obrázok
Od Voliik
#29055
Dosť pekne napísané, myslím si že každý kto začínal tak sa v tom celom utápal a takýto krátky návod by mu mohol pomôcť, aspom so základnými vecami :)
PORADTE S KUROU

sem vkladajte vase kury a otazky okolo nich...

Konec steroidy.eu?

Nevíte někdo co se děje se stránkou […]

kde objednať

Zdravím, minulý rok som objedn&aacut[…]

Steroidy EU

Mozno som to tu uz spominal ale neviem s touto str[…]