
Použitie testosterónu pre zdravé silovo trénujúcich jedincov nebude nikdy povolené. Preto je dobré poznať, čo robiť pre zvýšenie jeho prírodné hladiny v tele.
Keď ľudia premýšľajú o steroidoch, majú na mysli iba testosterón. Napriek tomu je testosterón iba jeden z rodiny steroidov. Ďalšími členmi sú cholesterol, progesterón, estrogény, kortizol a aldosterón.
Hoci sú tieto molekuly členmi rovnakej rodiny a majú približne rovnakú štruktúru, ich funkcia sa líši ako deň a noc. To je dôležité vedieť, pretože hoci sú steriody zapojené do hry veľmi rozdielne, podliehajú zároveň rovnakým biochemickým a metabolickým pravidlám.
Pre zjednodušený pohľad na steroidný metabolizmus v tele môžeme povedať, že steroidné hormóny pochádzajú od cholesterolu. Z cholesterolu sú formované steroidné metabolity zúčastňujú sa rôznych pochodov v tele, napríklad enzýmy v nadobličkách sú zodpovedné za premenu cholesterolu do kortizolu, kým enzýmy v pohlavných žľazách sú zodpovedné za premenu cholesterolu v testosterón.
Týmto zjednodušeným pohľadom by sme mohli urobiť jednoduchý a chybný záver, že zvýšenie cholesterolu v strave a tým v krvi povedie k zvýšeniu hladiny testosterónu. To je omyl, pretože telo má regulačné mechanizmy, ktoré kontrolujú produkciu hormónov. Tieto regulačné mechanizmy rozhodujú o tom, ktoré steroidné metabolity budú tvorené.
Takže ďalšie dôležitou otázkou je: Aké kúzlo vyrobí z cholesterolu testosterón, čo reguluje jeho premenu a čo reguluje produkciu testosterónu? Ako prinútiť vaše pohlavné žľazy produkovať testosterón. Telo je reťazcom príkazov, ktoré musia byť vykonané, podobne ako vo svete businessu.
V businessu pochádza akčné plány od generálneho riaditeľstva, sú odovzdané vrcholovému manažmentu, kde sú roztriedené a odovzdané na produkčné tímy aby vykonali svoju prácu. V tele je generálnym riaditeľstvom časť mozgu nazývaná hypotalamus, hypofýza je vrcholovým manažmentom a semenníky sú produkčným tímom.
Hypotalamus počas dňa vydáva pokyny podobné pulzom, ktoré nesú hormóny určené na stimuláciu ďalších orgánov. Čo sa týka testosterónu, vydáva pulzy pozostávajúce z vyslanie GnRH (gonadotropín releasing hormone) do krvného obehu. Tieto pulzy stimulujú pohlavné žľazy k práci.
Pohlavné žľazy, ktoré prevzali správy tvorené GnRH vydajú svoje pulzy tvorené hormónom LH (leutinizing hormone). Balíčky LH správ putujú dole k Leydingovým bunkám v semenníkoch a stimulujú v nich premenu cholesterolu na testosterón. Premena cholesterolu je veľmi komplexná a zložitá záležitosť. Dôležité je vedieť, že sa na nej podieľa množstvo enzýmov a prevádzok, než sa vytvorí testosterón. Medzi sprostredkovateľov patrí pregnolon, DHEA, andorstenedion a iné známe androgény.
Výsledkom tohto procesu je šikorký výkyv hladín testosterónu v tele. Ak by ste si merali hladinu testosterónu počas dňa, boli by ste prekvapení. V jednom okamihu máte hormonálnu profil hypermuskulárního býka pripraveného oplodniť niekoľko zverených stád a v nasledujúcom okamihu je váš krvný profil podobný skôr menštruujúcej princeznej na hrášku.
Tieto výkyvy sú výsledkom pulzného pôvodu hormónov. Niektoré výskumy v súčasnosti veria, že anabolický efekt testosterónu úzko súvisí práve s jeho pulzným profilom. Takže ak budete imitovať tento vzor hormonálneho pôsobenia, budete stimulovať svalový rast maximálne efektívne.
Pri poznaní tejto hormonálnej kaskády je dôležité vedieť, že každý krok na ceste transformácie má svoju reguláciu, slúžiace na ďalšie stimulujúce alebo utlmujúce akcie. Telo je tak trochu regulované šialenstvo, s radšej viac ako menej kontrolnými mechanizmami.
Pri produkcii testosterónu existujú tri hlavné kontrolné body, hypotalamus, pohlavné žľazy a semenníky. Telo pomocou nich zvláda tvorbu testosterónu a zároveň nás preventívne chráni pred abnormálnymi výkyvmi v tvorbe svalov a sily. Prekliate!
Napríklad, ak dôjde k dosiahnutiu vysokej hladiny testosterónu v krvi, telo zareaguje a hypotalamus s pohlavnými žľazami vytvorí menej GnRH a LH, čím samozrejme zníži produkciu ďalšieho testosterónu.
Akonáhle je teda testosterón vytvorený, je vyplavený do krvného obehu a vydáva sa na svoju anabolickú dobrodružnú cestu.

Existuje viac proteínov, ktoré viažu testosterón v krvi, ale ich pôsobenie je slabšie a tieto proteíny môžu stále vstupovať do buniek, aby spôsobili všetky efekty, ktoré nás zaujímajú.
Iba 2% testosterónu zostane naozaj voľných, okolo 40% je biologicky aktívnych. Všetko toto vysvetľovanie som podstúpil preto, aby bolo jasné, že nestačí iba zvýšiť celkovú úroveň testosterónu. Ďaleko dôležitejšie je pokúsiť sa zvýšiť biologicky aktívny testosterón. Ak zvýšite celkový testosterón, ale zároveň zvýšite hladinu SHBG, potom môžete mať dokonca aj menej biologicky aktívneho testosterónu pre budovanie svalovej hmoty!
Výborným príkladom je užívanie tyreoidálnych hormónov a tamoxifénu (Nolvadex). Oba zvyšujú celkovú úroveň testosterónu, ale zároveň zvyšujú SHBG, takže v dôsledku môžete znížiť biologicky aktívny testosterón.
Po tomto nie príliš krátkom úvode si môžeme povedať, čo urobiť s naším životným štýlom pozostávajúcim z diét, tréningu, relaxačných drog, obvyklých liekov a psychických nálad.
Existuje množstvo literatúry zaoberajúcej sa testosterónom, a niektoré ich závery sú pre nás použiteľné, iné menej, ale sa treba dozvedieť čo najviac, sú zaujímavé oboje.

V štúdii skúmajúcej efekty sezónnosti na hladinu celkového testosterónu, v ktorej bola testovanou skupinou skupina mužov s priemerným obsahom testosterónu v krvi 666 ng / dl (obvyklá hodnota je 300-1000 ng / dl). Ich hladiny testosterónu boli porovnávané v priebehu roka v mesiacoch apríl, jún, september, január a apríl. Ukázalo sa, že sa hladina testosterónu zvýšila o 12% v priebehu júna ao 15% v priebehu septembra. V zimných mesiacoch naopak klesla na úroveň dosahovanú v apríli. Pamätajte si teda, leto je čas testosterónu. Ak vezmeme to opačne, potom zima je ideálne obdobie pre suplementáciu doplnkov výživy obsahujúce prohormony a prosteriodové boostery, samozrejme v prípade, že chceme dostať úroveň hladiny testosterónu na úroveň zodpovedajúcu letným mesiacom.
Mimochodom, nikto doteraz nevie prečo hladina testosterónu kolíše týmto spôsobom. Výskumníci špekulujú o účinku denného svetla na jeho produkciu. Ak je to pravda, potom by bolo receptom vystaviť sa dodatočné dávke slnečného svitu. Skúste to. Môžete tým zvýšiť hladinu svojho testosterónu, v najhoršom prípade budete mať príjemný odtieň kože.

V oblasti vplyvu tréningu na hladinu testosterónu nie je nič nové, čo už by sme si nepovedali. Bolo dokázané, že hladina testosterónu rastie počas tréningu s vrcholom okolo 15 minút po začiatku. Nie všetky druhy fyzickej záťaže ale úroveň hladiny testosterónu zvýši. Istý objem a intenzita dokonca nemá žiadny vplyv. Produkcia testosterónu pritom priamo úmerne závisí od množstva svalov, ktoré sme tréningom stimulovali, celkovému objemu práce a intenzite.
Ak by sme rozdelili silový tréning na typicky liftérske s použitím 3 sériou o 5 opakovaniach s 3 minútovou pauzou a kulturistický s 3 sériami o 10 opakovaniach s prestávkou v dĺžke 1 minúty, bude to vyzerať tak, že sa hladina testosterónu zvýši v priebehu 15 minút, kulturistickými tréningom o 67%, lifterským spôsobom o 32%.
Aký vplyv má ale aeróbne spôsob tréningu, ideálne beh? Boli Porovnanie elitnej bežci s rekreačnými. Je zaujímavé, že u rekreačných bežcov došlo k zvýšeniu hladiny testosterónu o 54% viac ako u elitných bežcov. Vyzerá to tak, že elitní bežci majú nízku hladinu testosterónu. Prahová hodnota práce ovplyvňujúce túto úroveň bola stanovená na 8 hodín tréningu týždenne.

Podľa týchto výsledkov má intenzita behu na úrovni 80% maximálnej srdcovej frekvencie rovnaký vplyv na testosterón ako silový tréning!
Nemožno však odporučiť intenzívny beh o veľmi vysokom objeme, pretože všetky pozitíva jednorazovej produkcie nadbytočného testosterónu bude pravdepodobne potlačená znížením testosterónu v dlhšom období, v dôsledku negatívneho vplyvu objemu tréningu pri viac ako 8 hodinách týždenne. V takom prípade by k vyrovnaniu hladiny testosterónu viedla len suplementácia androgénov.
Nanešťastie existujú štúdie, v ktorých bolo dokázané, že hoci ihneď po tréningu hladina testosterónu rastie, počas ďalších 1-3 dní naopak klesá pod svoju pôvodnú hodnotu.
Neznamená to však, že by som odporučil s tréningom skončiť, alebo miesto dní voľna vrážať ďalšie a ďalšie intenzívne tréningy. V skutočnosti sú dni voľna lepšou voľbou k obnoveniu hladiny testosterónu než použitie ďalších tréningov z dôvodu regenerácie svalových tkanív. Takže manipulácia s načasovaním ďalších tréningov je určite správna cesta.

Mnoho ľudí sa domnieva, že stres a depresie majú len minimálny dopad na telo a produkciu hormónov ako je testosterón. Omyl! Psychické problémy a stres majú hlavný vplyv na fyzický systém a hlavne endokrinný systém.
Psychické problémy majú vplyv na uvoľnenie CRH, kortikotropinových hormónov z hypotalamu. Vedú k zvýšeniu produkcie kortizolu, čisto katabolického hormónu, ktorý spúšťa proces pojedanie vašej svalovej hmoty.
Zvýšenie hladiny CRM a kortizolu ako výsledok psychického stresu, vrátane depresie, zranenia, horúčky, chorôb, spôsobí zníženie hladiny testosterónu. Poznávacie znamenie pretrénovania je pomer medzi testosterónom a kortizolom. Čím vyšší je rozdiel v prospech testosterónu, tým vyšší je anabolizmus a naopak.


1. Pacienti trpiaci depresiou majú vyššiu hladinu kortizolu a o 40% nižšiu hladinu testosterónu
2. Kontrolná skupina dlhodobo liečených pacientov vykazuje vyšší stres av dôsledku toho o 50% nižšiu hladinu testosterónu. ¨
3. Pacienti s chronickou bolesťou hlavy majú o 50% nižšiu hladinu testosterónu
4. Vytrvalci v tréningu majú o 17% nižšiu hladinu testosterónu, zatiaľ čo kortizol po tréningu rastie.
5. Opice znehybnenie na lôžku po dobu 30 minút znížila v dôsledku stresu hladinu testosterónu a zvýšila hladinu kortizolu
6. Policajti stresovaní stratou zamestnania mali zníženú hladinu testosterónu a vysokú hladinu kortizolu.
Takže relaxujte a buďte v čo najväčšej pohode. Čím nižšiu hladinu kortizolu dosiahnete, tým viac svalov vám zostane a tým viac svalov nadobudnete.
Ak sa dostanete do stresu, mali by ste vašu tréningovú intenzitu znížiť. Neplánujte v tomto období veľké a náročné cykly tréningu, pretože nedosiahnete požadované výsledky. Pre posilnenie hladiny testosterónu majú v tomto období veľké opodstatnenie suplementy vyvolávajúci produkciu vlastného testosterónu.
Dosť už o negatívnych stavoch psychiky. Čo keď sa naopak cítite výborne, treba sa zrovna vraciate zo zápasu vášho obľúbeného hokejového mužstva (napríklad Kométa, že?), Ktoré rozdrvilo hostí rozdielom jedného gólu?
Aj takéto stavy boli preskúmané:
1. Diváci basketbalových a futbalových zápasov dosiahli vyššej hladiny testosterónu v prípade, že ich mužstvo vyhralo a naopak.
2. Univerzitný študenti mali zvýšenú hladinu testosterónu ako odpoveď na pozitívnu stimuláciu, keď za každú správne zodpovedanú otázku testu dostali 5 dolárov.
Možno vás zaujíma, čo sa deje s vaším testosterónom v prípade, že sa cítite nadržaní? Pohlavný styk, masturbácia, sledovanie erotických materiálov má nejaký vplyv? V skutočnosti na takéto stimuly odpovedá veľmi rýchlo hladina LH v krvi. Ak ale dôjde k pulzu LH, potom produkcia testosterónu nasleduje.
Podľa jedného z výskumov mala kontrolná skupina mužov vyššiu hladinu testosterónu v 11 nociach s pohlavným stykom ako skupina abstinujúcich.
Spomínané zvýšenie LH bolo dokázané počas sexuálneho styku aj sledovanie erotiky.
Zvýšenie LH a testosterónu bolo sledovaných počas sexuálnych aktivít, vrátane masturbácie.
Závery a uvedení spomínaného do praxe nechám však na vás. Nakoniec spomeniem štúdiu, ktorá môže mať desivé následky, ak by sa nedopatrením dostala do rúk ženským. Buďte preto opatrní a čítajte len jedným okom!
Pri experimente na potkanoch bola kontrolná skupina samcov vystavená sexuálne chtivým samiciam. Odpoveďou bolo rýchle zvýšenie LH a testosterónu. V jednom z testov bola vyskúšaná obdoba Pavlovová reflexu, keď boli sexuálne chtivých samica vybavené určitú vôňou. Na konci testu vylučovali potkania samce rovnaké množstvo LH a testosterónu pri obyčajnej stimulácii vôní.

Začnime najobľúbenejšou a najdostupnejšou drogou súčasnosti - alkoholom. Podľa všetkého je alkohol naozaj najlepším možným voľne dostupným tlmičom produkcie testosterónu. Ostatne, nie je ani potrebné biochemických testov, stačí sledovať postavy alkoholikov. Štúdie ukazujú, že hladina testosterónu prudko klesá po jedinej noci v alkoholovom opojení.
V jednej štúdii bolo podaných 200ml alkoholu priemerne 80kg mužom. Po intoxikácii (očistení) organizmu bola hladina testosterónu o 25% nižšia! Pri zvyšujúcej sa koncentrácii alkoholu v krvi klesala hladina testosterónu priamo úmerne. Nízka hladina testosterónu pretrvala ďalších 10-16 hodín po vyprchaní alkoholu z krvi!
Pretože ma bavili predchádzajúce odseky o vplyve sexuálnej činnosti na produkciu testosterónu, zmienim sa ešte o všeobecne zaužívanej predstave, že vám alkohol pomáha k pocitu sexuálneho preborníka. Vaše pohlavné žľazy a samozrejme chalani v slipoch, ako odpoveď na zníženie inhibítorov v dôsledku požitia alkoholu, sa totiž snaží zvládnuť upadajúci homeostázu testosterónu. Výsledkom je vylúčenie značného množstva LH. Ako už bolo povedané, je LH spojený so sexuálnym vzrušením viac než testosterón. LH však v tomto prípade nevedie k zvýšeniu produkcie testosterónu, pretože sa alkoholom naruší zložitý reťazec premeny cholesterolu v testosterón. Centrom narušenia produkcie nie sú pohlavné žľazy ale priamo Leydingovej bunky.

1. Aspirin
2. Marihuana
3. Kodeín
4. Opiáty (morfín, metadon)

Všimnite si, že niektoré lieky, používané na tlmenie bolesti patria medzi tlmiče produkcie testosterónu. Tieto lieky pôsobia na CNS s úlohou produkovať analgetiká a bolo zistené, že tie fungujú lepšie pri nižšej hladine testosterónu. Čím lepšie produkuje liek analgetiká, tým viac redukuje produkciu testosterónu. Výskumníci veria, že sa blokuje produkcia LH a tým pádom aj testosterón.
Ďalšími liekmi, ktoré je potrebné spomenúť, sú Nolvadex a thyroidný hormón (hormóny štítnej žľazy). Nolvadex je používaný kulturistov k potlačeniu gynekomastie v dôsledku užívania anabolických steroidov. Nolvadex pôsobí ako anti-estrogén, blokuje estrogénové receptory, čím potláčajú vznik gynekomastie v partiách, ktoré týmto receptorom vplývajú. Práve tým, že blokujú estrogén, mohlo by dôjsť k zvýšeniu pomeru s testosterónom. Dochádza dokonca k výlevy LH a tým k nárastu produkcie testosterónu. Avšak, ako priznávajú aj steroidný guru, nie je Nolvadex bez vedľajších účinkov. Jedným z hlavných negatívnych rysov z hľadiska kulturistiky je potlačenie produkcie IGF (inzulín-like-growth-faktor), ktorý je nevyhnutný pre svalový rast.
Niektorí ľudia veria, že thyroidný hormón zvyšuje hladinu testosterónu. Možno, že pre človeka trpiaceho nedostatočnosťou štítnej žľazy, môže medikácia hormónu zvýšiť hladinu celkového testosterónu. Dávky sú však veľmi vysoké. Museli by ste byť naozaj hlúpi, aby ste v honbe za neprokázaným účinkom brali takéto dávky tyreoidálnych hormónov. Navyše akýkoľvek anabolický efekt zvýšenej hladiny testosterónu bude prebitý katabolickým efektom úžitkového hormónu!
Okrem toho oboje látky tiež zvyšujú produkciu nám známeho SHBG. Pamätáte si, že cieľom nie je zvýšenie celkového testosterónu, ale zvýšenie biologicky aktívneho testosterónu. Ak však celkový testosterón rastie a zároveň rastie SHBG, nezískame nič, nakoniec môžeme mať biologicky aktívneho testosterónu menej! Nie je lepšie stimulovať hladinu testosterónu bez liekov ako je Nolvadex a thyroidné hormóny?
Zhrnutie: pre maximalizáciu vášho testosterónu buďte opatrní s užitím alkoholu, marihuany a liekov proti bolesti. Mohol by vám pomôcť booster na báze Tribulus.

Efekt diét na testosterón nie je príliš zrejmý, pretože výkumy navzájom popierajú svoje závery o tom aký vplyv má manipulácia s proteínmi, sacharidmi a tukom.
Po mnohých prečítaných štúdií som presvedčený, že diéty s vyšším obsahom proteínov a nasýtených mastných kyselín, teda celkovo vyšším podielom tuku, majú vplyv na vyššiu hladinu testosterónu. Ja viem, nie je to príliš zdravé odporúčania, ale vyplýva to z niektorých výskumov.
Jeden z výskumov napríklad ukázal, že zníženie tuku z 40% na 25% sa zároveň so znižujúcim podielom nasýtených mastných kyselín a zvýšením nenasýtených mastných kyselín, viedol k zníženiu hladiny testosterónu o 18% a voľného testosterónu o 15%. Akonáhle sa prešlo opäť na "normálnu" diétu, hladina testosterónu sa vrátila k predchádzajúcim hodnotám.
Problém je, že pokusné osoby jedli na nízkotučné diéte okolo 500 kalórií menej, takže je ťažké povedať, že zastúpenie tuku a nie redukcia kalórií vedie k zníženiu hladiny testosterónu.
Z ďalších prieskumov vyplýva, že príjem adekvátneho množstva tuku a cholesterolu je potrebné na zvládnutie hladiny testosterónu.
Samozrejme nemôžem odporučiť prijímanie veľkých objemov nasýtených mastných kyselín, ale čo odporúčam pre maximalizáciu hladiny testosterónu počas objemovej fázy ej diéta so zastúpením asi 30% tuku v celkovom kalorickom príjmu.
Chápem, že diétny odborníci, práve argumentujú srdcovými chorobami, ale ak trénujete tvrdo, efekty tréningu pre prevenciu srdcových chorôb budú ďaleko dôležitejšie ako manipulácia s tukom v diéte.
Rovnako tak, čo sa týka proteínu, existujú závery o tom, že vyšší príjem proteínu vedie k zvýšeniu hladiny testosterónu. Je však akosi opomenuté, že ak jete viac proteínu, pravdepodobne prijímate viac živočíšnych produktov a tým aj viac nášho tuku.
Každopádne dostatočne bohatý kalorický príjem má na hladinu testosterónu pozitívny vplyv, zatiaľ čo zníženie kalorického príjmu v diéte znižuje zároveň hladinu testosterónu.
Pri reálnych situáciách, kedy boli pokusnými objektami výsadkári počas akcie v rôznych klimatických podmienkach, ako je prales, púšť, hory, mali títo vojaci k dispozícii len 1000-2000 kalórií denne, zatiaľ čo by potrebovali okolo 5000. Výsledkom bola úroveň testosterónu, ako sa výskumníci vyjadrili, podobná úrovni kastrátov. SHBG navyše vyrástol. Hladina testosterónu sa znížila 3,5 x, zatiaľ čo hladina SHBG vyrástla o 67%. Hladiny sa dostali na normálnu úroveň počas siedmich denného odpočinku s dostatočným kalorickým príjmom. Podobné výsledky boli zaznamenané pri 48 hodinovom pôstu.

Hoci hladina testosterónu počas dňa, mesiacov i roka kolíše, možno s určitosťou predvídať obdobie, kedy je jeho hladina vyššia a samozrejme aj obdobie, kedy bude jeho hladina nižšia.
S ohľadom na to možno dobre plánovať tréning, manipuláciu s kalorickým príjmom i suplementáciu základnými stavebnými látkami a tiež s látkami, ktoré majú vplyv na samotnú hladinu vášho prírodného testosterónu.
Zdroj:kulturistika.com
Upravil: Vlastimil Lunter