Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#397
text: ERIN NEWMAN

Vajíčka sú najlepším zdrojom proteínov pre kulturistov. Jeden bielok obsahuje 3,7 g bielkovín a iba 17 kalórií. Vaječný žĺtok má vysoký obsah cholesterolu, preto ho ľudia často zatracujú. Na druhej strane však žĺtok dodá telu cenné omega-3-mastné kyseliny vo forme docosahexaenkyseliny, dôležitej mastnej kyseliny, ktorá sa nachádza aj v ľanovom oleji. Táto kyselina je dôležitá pre správne fungovanie mozgu aj očí, ako i reguláciu hladiny tuku v krvi. Bežná strava nedodáva dostatok omega-3-mastných kyselín, čo môže viesť k poškodeniu kĺbov, strate svalovej hmoty a k mnohým ďalším zdravotným problémom. Jeden žĺtok obsahuje 18 mg docosahexaenkyseliny. Dnes sa už na trhu objavili vajíčka, ktoré sú obohatené omega-3-mastnými kyselinami (120–150 mg v jednom vajíčku). Takto obohatené vajíčka musia byť označené a pochopiteľne sú aj drahšie ako bežné vajcia.
Ďalšou dôležitou súčasťou vaječného žĺtka je lecitín. Lecitín je dôležitý najmä pre štruktúru bunkových membrán a látkovú výmenu. Okrem toho je lecitín dôležitý pre stabilizovanie hladiny tuku a cholesterolu v krvi a chráni zažívací trakt pred poškodením, ktoré môžu spôsobiť lieky proti bolesti.
Každá bunka v ľudskom tele potrebuje lecitín, ale väčšina potravín, s výnimkou vajec, ho neobsahuje dostatok. Vajíčka patria k najlepším zdrojom lecitínu (veľké vajce obsahuje približne 1 g). Dospelí potrebujú denne 6 g lecitínu, športovci pumpujúci železo by ho však mali prijať viac.
Jeden vaječný žĺtok (pri veľkom vajci) obsahuje približne 55 kcal, 2,7 g bielkovín a 4,5 g tuku. V diéte sa odporúča zjesť denne 2 vaječné žĺtky zmiešané so 4–6 bielkami. V objemovke sa počet bielkov zvyšuje.
………………………………………………………………………………………………
Vajcia ako cenný nutričný zdroj predstavujú pevnú súčasť kulturistického jedálnička. Vďaka vysokému obsahu aminokyselín sú jedinečným prírodným zdrojom bielkovín. Vaječný proteín je stráviteľný takmer na 100 %. Pre kulturistu, ktorý potrebuje prijať veľké množstvo bielkovín, predstavujú vajcia aj z finančného hľadiska menej nákladnú alternatívu takých významných bielkovinových zdrojov ako sú mäso a ryby.
Pred pár rokmi vajcia uzatvárali zoznam neodporúčaných jedál práve v dôsledku ich vysokého obsahu cholesterolu. Americká asociácia zaoberajúca sa výskumom srdcových ochorení dokonca pristúpila k určeniu únosnej týždennej dávky vaječných žĺtkov. Jej rezultát znel nie viac ako štyri žĺtky za týždeň. Toto však už istú dobu neplatí, keďže to isté medicínske združenie, na základe výskumu závažných srdcovo-cievnych ochorení, dospelo v roku 2003 k záveru, že nie je dôležité klásť špeciálny dôraz na obmedzenie počtu skonzumovaných vajec, ale na celkové zníženie denného prísunu cholesterolu. Teda, ak máte normálnu hladinu cholesterolu, konzumácia bežného množstva vajec by nemala spôsobovať žiadne problémy. Treba mať na zreteli, že cholesterol môže predstavovať istý problém v prípade, že váš stravovací plán obsahuje tak vaječné žĺtky ako aj nasýtené tuky a iné potraviny s vysokým obsahom cholesterolu, ktorým by ste sa samozrejme ako kulturista mali vyhýbať.
Ak je však vaša diéta dostatočne pestrá, bohatá na zeleninu a ovocie, celozrné produkty a chudé mäso, pravidelná konzumácia vajec nemôže predstavovať problém.
Na prípravu omelety alebo praženice obsahujúcej prevažne bielkoviny a zároveň kvôli obmedzeniu tukov, kalórií a cholesterolu, odporúčame nekonzumovať väčšinu vaječných žĺtkov.
Jedno veľké čerstvé vajce obsahuje približne 75 kcal, päť gramov tukov a šesť gramov bielkovín, kým samotný bielok iba 17 kcal, žiaden tuk ale temer štyri gramy bielkovín.
Jednako však neodporúčame úplne vylúčiť vaječný žĺtok z vášho diétneho programu, keďže obsahuje dôležité živiny, vrátane železa, lecitínu, luteínu, zeaxantínu, riboflavínu, selénu a vitamínov A, D a B12.

Reklama

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od mello
#3898
NIKDY SUROVÉ!!!!!!!

nie je tam absolútne žiaden dôvod.....surové vajcia obsahujú určitú vecičku ktorá zabraňuje vstrebaniu resp využitiu jeho živín....jedine tepelne upravené poskytujú možnosť využitia....+ riziko vzniku salmonely pri konzumovaní surových jedál!!!
Užívateľov profilový obrázok
Od mello
#4200
kašľať na to ako chutia ale ide hlavne o využiteľnosť ich nutričných hodnôť a tá je bez tepelného upravenia veľmi nízka + to riziko čo som spomínal hore
Užívateľov profilový obrázok
Od Bel
#5506
Môže sa teda vajíčko uvariť natvrdo pri sacharidových vlnách? v tomto prípade by aj ľahšie išlo oddeliť žĺtko :D
..osobne by mi to viac chutilo ako praženica bez chuti :)
#5522
Bel napísal:Môže sa teda vajíčko uvariť natvrdo pri sacharidových vlnách? v tomto prípade by aj ľahšie išlo oddeliť žĺtko :D
..osobne by mi to viac chutilo ako praženica bez chuti :)
prečo praženica bez chuti? dáš tam soľ, korenie, to v diete môžeš a je to fajn :-) ja to tak stále robím,
Užívateľov profilový obrázok
Od iNv1s
#5545
yop ,yop raz som pil vajco surove a to som ho pil radsej v kupelni keby nastal spetny chod, radsej uvarim z 8-10 vajec prazenicku :a15


a neviem ako vy ,mne ju mama nikedy robi s pecienkou, mne to chuti a pecienka neni tiez k zahodeniu :a15
#5793
Ja som si zas robil vajcia surove 3-4 som hodil do mixera 2 naberacky proteinu 2 lyzicky cukru dolial mliekom a dochutil kakaom vyslo to asi na 1,5 litra niekedy aj trosku viac .. a bola to pecka aj ked je tam to riziko salmonelozy .. na to som bral ohlad takze som to max 2 -3 krat do tyzdna a ptm asi tyzden - 2 tyzdne pauza s tym .. to ked som potreboval nabrat teraz uz len raz za cas daku prazenicku a pod . :a39
#5808
Pipač napísal:klasika.. začiatočnícka obsesia so surovými vajciami... Ked to tak jedol Rocky, budem aj ja
trafil si pipac ja som si tiez pomyslel xD aj ja som to tak bral xD ale poznam chalanov co maju co to odcvicene a bielka piju ...
#5821
aNs_ napísal:
Pipač napísal:klasika.. začiatočnícka obsesia so surovými vajciami... Ked to tak jedol Rocky, budem aj ja
trafil si pipac ja som si tiez pomyslel xD aj ja som to tak bral xD ale poznam chalanov co maju co to odcvicene a bielka piju ...
preco by nemohli je to normalne :))
Užívateľov profilový obrázok
Od Pipač
#5828
odcitujem ti tu jeden mellov príspevok z ineho fora, pod ktorý sa bez váhania podpíšem aj ja :
konzumácia surových vajec je absolútna somarina.....a to z dvoch jednoduchých dôvodov - 1. riziko nakazenia salmonelozou
2. využiteľnosť živín zo surového (tepelne neupraveného) vajca je veľmi nízka čiže takáto konzumácia je absolútne bezvýznamná kedže ti to nič nedá a zbytočne riskuješ
#5830
Pipač napísal:odcitujem ti tu jeden mellov príspevok z ineho fora, pod ktorý sa bez váhania podpíšem aj ja :
konzumácia surových vajec je absolútna somarina.....a to z dvoch jednoduchých dôvodov - 1. riziko nakazenia salmonelozou
2. využiteľnosť živín zo surového (tepelne neupraveného) vajca je veľmi nízka čiže takáto konzumácia je absolútne bezvýznamná kedže ti to nič nedá a zbytočne riskuješ
ok poprve beriem to je riziko ale to druhe sa mi nejako nezda aj ked v tomto mas asi pravdu :) ...
Užívateľov profilový obrázok
Od mello
#5840
zdať sa ti to nemusí no je to jednoznačne nevyvrátiteľný fakt ktorý musíš prijať....je len na tebe či ho príjmeš a vydáš sa správnou cestou alebo budeš stále robiť chybu s jedením surových vajec až sa ti to jedného dňa vypomstí :a21
Užívateľov profilový obrázok
Od baumitkiller
#14310
Čavko potreboval by som poradiť či surové vajcia pomáhaju na rast svalstva
Užívateľov profilový obrázok
Od Kotlik
#14313
baumitkiller napísal:Čavko potreboval by som poradiť či surové vajcia pomáhaju na rast svalstva
Skús ... uvidíš, možno sa neposereš :D
Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#14316
baumitkiller napísal:Čavko potreboval by som poradiť či surové vajcia pomáhaju na rast svalstva
ano pomahaju na salmonelozu :a11
Užívateľov profilový obrázok
Od whoo
#14322
baumitkiller napísal:Čavko potreboval by som poradiť či surové vajcia pomáhaju na rast svalstva
surove nejedz. Ako pise boss je tam riziko chorob a z hladiska obsahu bielkovin to tiez nema zmysel. Surove vajce ma rovnaky obsah bielkovin ako varene. Je tam zanedbatelny rozdiel, na 100g myslim iba 0,3g.
Tst a iné látky

Caute často omielana téma objednával[…]

What Age Is Acne the Worst?

Acne can occur at any age, but it is most common d[…]

Buy Isotretinoin Onlinea potent medication for s[…]

It's generally recommended to avoid drinking alcoh[…]