Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

Všeobecné témy o doplnkoch výživy.
Proteiny, gainery, aminokyselniy, kreatín, NO produkty, spaľovače tuku, stimulanty, kĺbová výživa, vitamíny a podobne.
Užívateľov profilový obrázok
Od Mrazo
#9467
vetvene aminokyseliny BCAA su asi najznamejsie aminokyseliny a preto si myslim, ze si zasluzia aj samostatnu temu.
s akymi vyrobcami mate skusenosti?
a hlavne co ma zaujima je davkovanie

ja mam teraz BCAAcka od Amonistaru (tablety) a od Raineru (tekute). spolu to kombinujem, lebo tie od Aminostaru su podla mna slabucke a ked si dam predpisanu davku 3 tablety pred a 3 tablety po, tak prijmem celkom cca 3g aminokyselin, co si myslim, je dost malo na moju vahu (90kg) + 50ml od Raineru su dalsie 3g aminokyselin, teda celkom 6g.

znamy mi hovoril, ze tie od Aminostaru dava 5 rano, 5 pred cvicenim, 5 po cviceni a 5 pred spanim.. celkom cca 10g, ale na jeho vahu cez 90 kg je to asi v pohode..

dalsia vec ktora je na BCAA zaujimava, je pomer jednotlivych aminokyselin L-leucinu, L-valinu a L-isoleucinu. hovori sa, ze idealny pomer je 2:1:1, co si o tom myslite??? niektori vyrobcovia prisli s tym, ze revolucny pomer je 4:1:1 (aj tie z Aminostaru co mam su take) a napriklad ten Rainer je v pomere 1:3:2..

este som sa niekde docital, ze na kilogram telesnej hmotnosti by sa malo prijat 0,25g aminokyselin.. to by u mna bolo 22,5g! to by som musel zozrat 45 tych tabliet denne!!! co si o tom myslite???

Reklama

Reklama

Od milankos512
#9486
myslím že ti vyšlo plne normálne číslo :a8 je uplne bežné že kulturisti žerú amináče ako "lentilky" a denne ich spapajú aj okolo 60 tabliet ....v tomto sa neoplatia :a11 ale zase ich nevyhnutnosť ťa núti po nich siahnuť minimálne v rysovačke ...kedže je ich spotreba takáto vysoká je dobré si na ne odkladať bokom :a11 :a11
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#11015
BCAA - čo sa skrýva za touto skratkou?
ObrázokPozrime sa na suplement s krátkym pomenovaním-BCAA. Čo sa pod touto, pre mnohých tajomnou skratkou skrýva, ako čo najlepšie využiť výhody tohto suplementu a ako vlastne funguje?

BCAA-aminokyseliny s rozvetveným reťazcom
BCAA sa ako suplement objavuje v ponuke predajcov už niekoľko rokov. Ide teda o suplement preverený mnohými vedeckými štúdiami a skúmaním. Ide o účinný a bezpečný výrobok, ktorý nachádza obľubu najmä v predsúťažnej diéte, ale aj pre mnohých v objemovke.

Čo sú BCAA?
Samotná skratka toho suplementu znamená "branched chain amino acids", preložené do češtiny aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Len pre pripomenutie, molekula aminokyseliny sa skladá z karboxylovej a amínové skupiny viazané na uhlíkový reťazec, rôzneho tvaru a rôznej dĺžky. Ak teda hovoríme a AMK s rozvetveným reťazcom hovoríme práve o tomto uhlíkovom reťazci a jeho tvaru.

Do skupiny AMK s rozvetveným reťazcom radíme menovite L-valín, L-leucín, L-izoleucín. Možno sa pýtate prečo je pred každým názvom AMK písmeno L. Je to z dôvodu umiestnenia ich amínové skupiny v reťazci. Ktoré je vľavo, teda L. Ale ďalej k jednotlivým aminokyselinám. Ako ste sa už dozvedeli skôr, máme 20 základných aminokyselín, z toho 8 je pre naše telo esenciálnych (nevyhnutných). Valín, lucina aj izoleucín patrí medzi tieto nevyhnutné AMK a musíme ich do organizmu dodávať zvonku - stravou alebo doplnkami výživy. Suplementácia BCAA je teda namieste.
Ak hovorím o tom, že cielené doplňovanie AMK s rozvetveným reťazcom je jednoznačným prínosom pre naše telo, som nútený to nejako podložiť. Dám sem teda len malú zmienku z anatómie, ktorá by vás ale mala úplne presvedčiť. Naše svaly sú tvorené z bielkovín, bielkoviny z aminokyselín. To dúfam každý vie a nie je nutné to nijako zdôrazňovať. Čo však už nemusí byť tak známe, je že celých 35% svalových bielkovín tvorí AMK s rozvetveným reťazcom a teda BCAA. Pre novotvorbu svalového tkaniva je teda dôležité, aby sme "hlad" našej svalovej hmoty po BCAA zahnali. (Toho je využité v klinickej praxi a v športe).

Ako môžeme teda BCAA využiť v športe? Valín, leucín a izoleucín sa len veľmi málo rozpadajú v pečeni - sú metabolizuje (sú málo vychytávané z krvného riečišťa) a môžu tak vo veľkom množstve pokračovať ďalej krvou až k perifériám (svaly a mozog). Tu sú prednostne využité ako palivo a pohotová stavebná jednotka. Sú tak ideálnym zdrojom pre výstavbu novej svalového tkaniva. A to je vlastne základným kameňom úspechu v kulturistike.

ObrázokVýhody používania
BCAA sa stali neoddeliteľnou súčasťou redukčných diét, a to hlavne pre svoju antikatabolickú schopnosť (pomáhajú udržať existujúce svalovú hmotu, napriek už obmedzené ostatné energetické zdroje). Ďalšou nespornou výhodou je aj zníženie tvorby kyseliny mliečnej v pracujúcim svalu, a tak aj jeho predĺženie pracovnej schopnosti v sérii. Doplnenie AMK po tréningu tiež udržiava hladinu glutamínu v krvi, tým je podporený náš imunitný systém a zvyšuje sa naša obranyschopnosť.

Ako a kedy BCAA užívať?
Ako sme si už naznačili vyššie BCAA nájdu svoje uplatnenie ako v diéte, tak v objemovce. Ich správny pomer v suplementu je však stále podrobovaný skúmanie a kritike. Môžete sa teda stretnúť s rôznymi pohľadmi na dávkovanie jednotlivých vetvených aminokyselín. Ja tu uvediem jednu z posledných a podľa môjho názoru optimálne verzii pomere aminokyselín a to 2:1:1 (leucin. Isoleucín: Valin). Tento pomer vychádza z napospol amerických vedeckých štúdií. Týmito štúdiami bolo zistené, že denná potreba leucínu je zo všetkých rozvetvených AMK najvyššej a pohybuje sa od 20-40 mg / kg / deň pre nešportujúcu a minimálne 60 mg / kg / deň pre športujúcich jedincov. (Tj celých 6g leucínu pre 100kg vážiaceho borcov) Leucín, ako taký sa zdá pre výťažnosť doplnku ako rozhodujúci. Suplementácia samotného leucínu, bola podrobená ďalším výskumom, takže sa len pokúsim zhrnúť závery vedcov. Leucín zrýchľuje nárast svalovej hmoty. Je schopný naštartovať syntézu bielkovín skôr ako ostatní AMK. Pri diéte je táto AMK využitá pre tvorbu glukózy v pečeni. Ak teda nechcete užívať komplex BCAA, použitie samotného leucínu by som prinajmenšom zvážil. Dávkovanie je podobné ako u komplexu BCAA teda 5g pred a po tréningu. Využitie leucínu je však závislé na hladine inzulínu v krvi, a tak je jeho suplementácii nutné doplniť o jednoduché sacharidy.
Denná potreba valínu je pre nešportovcov 40 mg / kg / deň a pre tvrdo trénujúcich 50 mg / kg / deň. U izoleucínu sa denná potreba ťažko zisťuje z dôvodu problematického meraní jeho štiepenie organizmom. Odhaduje sa, ale odporúčaný príjem 20mg/kg/deň.

ObrázokAko teda použiť BCAA? Tak ako väčšina suplementov je aj doplňovanie BCAA viazané na čas tréningu. Najvhodnejšou dobou pre doplnenie je teda asi hodina pred tréningom, a doba ihneď po tréningu spolu s jednoduchými sacharidmi. Tu by som volil dávku 5-10g BCAA. Ďalšie vhodnom chvíľou na suplementáciu je čas hneď po prebudení, a to najlepšie pred raňajkami - opäť v rovnakej dávke ako po a pred tréningom. Len pre úplnosť dodám, že dávka vyššia ako 20g BCAA / deň môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Sám som sa s týmto problémom nestretol, hoci som užíval aj vyššie dávky, a tak nechám na vás, či dávku prekročíte alebo nie (stále je to však len doplnok stravy a základ by malo tvoriť hlavne kvalitné jedlo).

A čo povedať na záver tohto článku? Suplementácia BCAA sa vám dozaista oplatí, na trh budú prichádzať a následne odchádzať nové zaručené prípravky na budovanie svalovej hmoty, ale BCAA tu budú stále a stále budú fungovať a prinášať výsledky.

Zakúpiť aminokyseliny BCAA môžete v našom internetovom obchode na tejto adrese: http://www.fitpotreby.sk/

Zdroj: Internet
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#11077
BCAA predlžujú život
Obrázok
Špeciálny koktail aminokyselín, ktoré sú základom pre tvorbu bielkovín, predĺžil život laboratórnych myší o 12 percent. Objav je výsledkom výskumu talianskych vedcov na univerzite v Miláne.
:a45 K pokusu boli podľa Daily Telegraph použité dospelých myši. Polovici pokusných živočíchov bola podávaná voda s obsahom troch aminokyselín, zatiaľ čo druhá polovica dostávala bežnú stravu.
:a45 Myšou napájané elixírom z aminokyselín sa v priemere dožili 869 dní, zatiaľ čo myši, ktorým nebol dopriaty žili len 774 dní. Nešlo však len o dĺžku života.
:a45 Vedci mohli pozorovať aj biochemické zmeny, ktoré viedli u "aditivovaných" myší k lepšiemu zásobeniu buniek energiou (vykazovali vyššie množstvo mitochondrií) a obmedzenia škôd, ktoré spôsobujú voľné radikály. Prejavovalo sa to aj rozdielom vo výdrži a schopnosti koordinovať pohyby.
:a45 "Ide o prvý dôkaz, že aminokyseliny predlžujú život," povedal britskému denníku vedúci výskumu doktor Enzo Nisoli. Výsledky pokusu sú popísané v časopise Cell Metabolism. Ide o pokračovanie výskumu, ktorý už vlani predviedol, že mix leucínu, izoleucínu a valínu (BCAA) predlžuje životnosť jednobunkových kvasiniek.
:a45 Nisoli chce teraz vykonať klinické testy na väčšej skupine pacientov, aby boli účinky aminokyselín preukázané aj u ľudí a uznali ich aj lekári. Tri spomínané aminokyseliny patrí do skupiny dvadsiatky známych aminokyselín, z ktorých sú tvorené bielkoviny. však iba tieto tri majú účinky obmedzujúce prejavy starnutia.
:a45 Pokus nakoľko sú aminokyseliny účinné si môžu však záujemcovia vyskúšať, pretože potravinové doplnky s ich obsahom sa bežne predávajú. Ich konzumácia by mala byť oveľa efektívnejšie, než konzumácia proteínov, ktoré je tiež obsahujú.
:a45 Aminokyseliny podľa Nisoliho nemusí byť, na rozdiel od bielkovín, strávené, ale môžu sa dostať do krvi priamo, bez energetických strát.

Zdroj: Internet
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#11530
Mrazo napísal:
este som sa niekde docital, ze na kilogram telesnej hmotnosti by sa malo prijat 0,25g aminokyselin.. to by u mna bolo 22,5g! to by som musel zozrat 45 tych tabliet denne!!! co si o tom myslite???
Poďme si teraz vyjasniť koľko aminokyselín, kedy a akou formou podávať pre najlepšie výsledky. Nemá podľa mňa (a nielen podľa mňa) význam podávať malé množstvá BCAA a ešte k tomu rozdelené do celého dňa. Túto funkciu môže kľudne nahradiť zopár gramov proteínu naviac. Začnime otázkou "kedy?". Zdá sa byť najlepšie a aj najvýhodnejšie prijímať BCAA počas tréningu (stačí pozrieť štúdie, kde sú vo väčšine prípadov BCAA podávané počas fyzickej námahy). Navyše, mimo tréningu sú BCAA hojne obsiahnuté v prijímanej potrave a doplnkoch výživy. Týmto by sme jednu časť mali.

Dôležitejšia sa ale zdá byť otázka "koľko?". Zopakujem to, čo som už povedal a čo si nemyslím len ja, ale väčšina popredných svetových trénerov (nie že by som sa k nim radil). Množstvá odporúčané na etiketách doplnkov, okolo 2-5g denne, sú veľmi malé a samé o sebe nespôsobujú žiadny badateľný efekt. Toto nízke dávkovanie je určené hlavne komerčnou politikou firiem (keby dali vyššie dávkovanie, málokto by si to kúpil), ale aj lekármi schvaľujúcimi predaj týchto doplnkov. Špičkoví tréneri, medzi nimi v prvom rade Charles Poliquin, a nutriční odborníci (Dr. Serrano a Dr. Di Pasquale a iní) odporúčajú podávať ca. 0,4 g BCAA na 1 kg telesnej hmotnosti. Pre 90 kg cvičenca by to znamenalo okolo 36 gramov BCAA počas tréningu. Viem si predstaviť vaše reakcie - "36 gramov, `šak to je skoro 40, kde ich toľko zoženiem, do ...." a podobne. Pravda, pravda. Také veľké množstvo aminokyselín pomaly nedostanete ani zo všetkých kapsúl niektorých botyliek BCAA. A ak predsa, tak to máte tak maximálne na dva, možno tri tréningy a ide sa znova do obchodu. Ako odporúča Charles Poliquin, pre tých menej majetnejších je dobré dávať aspoň 0,22 gramu na 1 kg hmotnosti (inak to nemá význam) a prípadne si nechať podávanie BCAA pre dni, keď trénujete partie, ktoré chcete zlepšiť .

V zásade možno podávať BCAA v dvoch formách - kapsule a prášok (existujú asi aj nejaké roztoky aminokyselín, len neviem, koľko je v nich BCAA a či by jedna fľaštička stačila). Keď beriete kapsule, rozdeľte si ich do niekoľkých dávok (povedzme 10) po niekoľko kapsúl a zapíjajte v pravidelných intervaloch počas tréningu. Pri niektorých produkoch budete musieť spolu zjesť rozhodne viac než 50 kapsúl a to už je čo povedať. Ľahšie je podávať BCAA v práškovej forme, zmixovanej s nápojom. Pre často, ako by som to nazval, odpornú chuť BCAA (typicky horkú) je dobré ich mixovať v nejakom dobrom džúse. Toľko k ostatným častiam, teda koľko a akou formou.

Zdroj: biomag.sk
Od milankos512
#11532
mal som BCAA práškové ...rátal som že jedna čajová lyžička je okolo 5g ...a boli to čisté amináče takže v tých 5g boli len aminá a nič viac ..takže som mal na lačno 3 lyžičky pred tréningom tiež 3 lyžičky a po tréningu tiež 3 lyžičky ..takže suma sumárum okolo 45g ...neviem si to predstaviť keby to mám hltať v podobe tabliet ...asi by sa mi to znechutilo hneď po prvom dni ..a ako som už písal pri kreatíne ..najlepšie dať prášok do úst a zapiť vodou ...vtedy tak tú chuť ani nevnímate ...keď som si to rozmiešal vo vode som myslel že hodím tyčku ..fakt otrasná chuť ...glutamín a monohydrát sa nechytajú vôbec :a11 toto je fakt extrém chuťovo :a28 ale zase čo by sme nespravili pre výsledky :a21
Užívateľov profilový obrázok
Od gogo956
#12727
BCAA su fajn, alen v mnozstve ked zacinaju mat viditelne ucinky su pre bezneho cloveka financne neutiahnutelne+ v davke 30-40g su tazke na zaludok, teda aspon ja som s tym mal trochu problem.
Od milankos512
#12742
gogo956 napísal:BCAA su fajn, alen v mnozstve ked zacinaju mat viditelne ucinky su pre bezneho cloveka financne neutiahnutelne+ v davke 30-40g su tazke na zaludok, teda aspon ja som s tym mal trochu problem.
ale tých 45g som myslel v priebehu dňa nie naraz :a11 to by som mal aj ja problém veru :a11
Tst Enanthate

Ahoj. Prosím o radu. Vím, že TST Cy[…]

Poradenství

Nabízíme prodej a poradenství[…]

Tst a iné látky

Caute často omielana téma objednával[…]

Gynekomastia/operácia

Čaute asi nebudem sám s týmto proble[…]