Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

#23
Pomerne častým následkom telesného zaťaženia cvičencov, najmä ak nasledovalo po dlhšej prestávke, býva nepríjemná svalová bolesť označovaná ako svalová horúčka. Objavuje sa väčšinou 24 až 38 hodín po tréningu a intenzitou ťažkosti dokáže postihnutému nezriedka znepríjemniť život. Na tomto mieste treba však pripomenúť, že určitý stupeň svalovej bolesti patrí medzi sprievodné znaky tréningového procesu. V tejto súvislosti je známy výrok kulturistov „čo nebolí, nerastie" na druhej strane by však bolesti nemali mať zničujúci charakter, výrazne sťažovať regeneráciu a narušovať tréning.


Za príčinu bolesti pri svalovej horúčke je považovaný negatívny účinok kyseliny mliečnej. Ako je známe, kyselina mliečna vzniká pri vysokej intenzite svalovej práce ako konečný produkt uvoľnenia energie a vedie k výraznému okysleniu nielen pracujúcich svalov, ale celého vnútorného prostredia. Známe je, že hladina kyseliny mliečnej a celkového okyslenia býva oveľa výraznejšia u športovcov ako u netrénovaných jedincov. Napriek tomu sa u nich po intenzívnej záťaži svalová horúčka spravidla nepozoruje, navyše hladina kyseliny mliečnej sa normalizuje v priebehu jednej, maximálne dvoch hodín.


Bez ohľadu na príčinu svalovej horúčky sú dôležité opatrenia, ktorými jej možno predísť, prípadne dosiahnuť rýchlejšie prekonanie príznakov tohto nepríjemného stavu. Z hľadiska prevencií treba všetky cvičenia vykonávať spočiatku pomalšie a z nižšou intenzitou. Platí to predovšetkým pre také zaťaženia, pri ktorých sa jednotlivé svalové skupiny výrazne naťahujú, prípadne vykonávajú brzdiacu prácu. Práve takáto negatívna brzdiaca práca sa považuje za jednu z hlavých príčin svalovej horúčky. Typickým zaťažením je napríklad chôdza dole kopcom či brzdiace fázy pri posilňovaní s činkami. Ako vhodné sa ukazujú posilňovacie trenažéry, kde brzdiaca práca odpadá, výskyt a intenzita svalovej bolesti je nepomerne menšia.


Za najvýhodnejšiu prevenciu sa považuje pravidelná pohybová aktivita, pri ktorej nastáva už v priebehu dvoch až troch týždňov stabilizácia pohybových návykov a adaptácia svalových vlákien, čo sa prejaví postupne zmierňovaním až vymiznutím svalovej bolesti ako odozvy na obvyklé telesné zaťaženia. Víkendoví športovci, ktorí si idú raz za týždeň zatrénovať, musia počítať s opakovaním svalovej horúčky po každom zaťažení. Ak aj napriek spomínaným opatreniam svalová horúčka vznikne, treba sa predovšetkým snažiť urýchliť priebeh a ústup zápalovej reakcie. V takýchto prípadoch sa dobre osvedčil ľahký, nenáročný pohyb nízkej intenzity, napríklad plávanie, pomalý klus, strečing, teplý kúpeľ, sauna aj masáž.


Všetky tieto prostriedky podporujú prekrvenie a urýchľujú odstraňovanie zápalov z postihnutých svalov, zmierňujú zvýšené svalové napätie, čím významne prispievajú k rýchlejšiemu zániku príznakov svalovej horúčky. Užívanie rôznych medikamentov sa pri svalovej horúčke ukázalo neúčinné a zbytočné.

Reklama

Reklama

#6315
ja som sa naucil nemat velmi velke svalovice koordinujem si ich prijmom sacharidov a vodou...zistil som ze mi pomaha acilcoffin pred treningom je to vlastne acilpirin s kofeinom..a aj havlik bral acilpirin pred treningom...ale zas niekedy som maval velke svalovice ked som cvicil hit a trenoval som systemom 1+3 alebo 1+4
#10541
Som skúsený cvičenec, cvičím už 5rokov, z toho 3 roky cvičím den co den. A môžem Vám povedať že trápenie s kyselinou mliečnou mam po každom tréningu, myslím si že je to normálna vec. Je to protizánetlivá reakcia, spôsobená prirodzene organizmom. Po tréningu más svalovu fibrulu, dostatočne rozsekanú a tá bolesť ,,svalovka ,,je spôsobená práve tým, že ten sval,,rozsekáš,, a on sa musi potom regenerovať , laicky povedané a napísane. Ono preot sa napríklad neodporúca uživat kulturistom lieky ako ibuprofen, ibalfin ( DOMS ) pretože, tieto lieky blogujú zápalovú reakciu ktroá spôsobuje primarne rast svalovej hmoty !!!
#10930
FitPotreby.sk napísal:Ja ked cvicim prsia mam svalovicu vzdy jak hovado. Ale ked cvicim ine partie tak nie. Napr. biceps, keby som chcel mat svalovicu, tak neviem co by som musel urobit. A neviem preco. Cim to je?
Biceps je tiez huzevnaty sval ktory sa rychlo prisposobuje a je casto zatazovany aj mimo treningu to je ten dovod.Ale to neznamena ze sval neporastie ked sa neprejavi svalovka.Sval treba na treningu riadne vystavit,zatazit a dostat don co najviac okyslicenej krvi to je vsetko co potrebuje.
#12700
FitPotreby.sk napísal:Ja ked cvicim prsia mam svalovicu vzdy jak hovado. Ale ked cvicim ine partie tak nie. Napr. biceps, keby som chcel mat svalovicu, tak neviem co by som musel urobit. A neviem preco. Cim to je?
Aj ja mam ten problem ked cvicim napr triceps prekne viem co nanho plati riadne ho cez trening zlikvidujem ale ked dojde na biceps je to upllne ine nemam svalovku a potom si myslim ze som ten trening odlfakol a aj vcera som si este pridal cvik naviac na biceps citil som ho pekne navrety, jak Arnold vravi do orgazmu :a72 a dnes opat zaidna svalovka asi to bude fakt tym co pisal vlastomen
#12718
Mirec24489 napísal:
FitPotreby.sk napísal:Ja ked cvicim prsia mam svalovicu vzdy jak hovado. Ale ked cvicim ine partie tak nie. Napr. biceps, keby som chcel mat svalovicu, tak neviem co by som musel urobit. A neviem preco. Cim to je?
Aj ja mam ten problem ked cvicim napr triceps prekne viem co nanho plati riadne ho cez trening zlikvidujem ale ked dojde na biceps je to upllne ine nemam svalovku a potom si myslim ze som ten trening odlfakol a aj vcera som si este pridal cvik naviac na biceps citil som ho pekne navrety, jak Arnold vravi do orgazmu :a72 a dnes opat zaidna svalovka asi to bude fakt tym co pisal vlastomen
No presne tak, toto je aj moj problem. Aj ked idem napr. biceps po dlhsej dobe a myslim si, ze bude svalovica, tak na druhy, treti den nic. Ale prsia tie citim vzdy. Ale to nevadi.
#17645
Zdravim neviem ci som spravne zaradil moj problem tak ho pisem tu ... Problem mam stym ze ak cvicim biceps prakticky az do zlyhania tak na druhy den (trva to potom asi 1-3dni) neviem poriadne vystriet ruku v lakti a ruka je sama od seba ohnuta (vyzera to az komicky) nevadilo by mi to ak by som pritom poriadne citil aj biceps ale ten citim len kusok pri lakti. Moj trening : 3x10 zdvih s jednoruckami , 3x8 kladivovy , 3x8 koncentrovany bicepsovy zdvih, zvyknem doplnit nieco ako koncentrovany zdvih ale v predklone s volnou rukou. Je tento problem bezny ?
#17650
starter616616 napísal:Zdravim neviem ci som spravne zaradil moj problem tak ho pisem tu ... Problem mam stym ze ak cvicim biceps prakticky az do zlyhania tak na druhy den (trva to potom asi 1-3dni) neviem poriadne vystriet ruku v lakti a ruka je sama od seba ohnuta (vyzera to az komicky) nevadilo by mi to ak by som pritom poriadne citil aj biceps ale ten citim len kusok pri lakti. Moj trening : 3x10 zdvih s jednoruckami , 3x8 kladivovy , 3x8 koncentrovany bicepsovy zdvih, zvyknem doplnit nieco ako koncentrovany zdvih ale v predklone s volnou rukou. Je tento problem bezny ?
Tvoj problem nepoznam a staci ti na biceps 8s. To co pises je len zas domyslanie si.
#17659
starter616616 napísal:Zdravim neviem ci som spravne zaradil moj problem tak ho pisem tu ... Problem mam stym ze ak cvicim biceps prakticky az do zlyhania tak na druhy den (trva to potom asi 1-3dni) neviem poriadne vystriet ruku v lakti a ruka je sama od seba ohnuta (vyzera to az komicky) nevadilo by mi to ak by som pritom poriadne citil aj biceps ale ten citim len kusok pri lakti. Moj trening : 3x10 zdvih s jednoruckami , 3x8 kladivovy , 3x8 koncentrovany bicepsovy zdvih, zvyknem doplnit nieco ako koncentrovany zdvih ale v predklone s volnou rukou. Je tento problem bezny ?
no sak napumpovanie svalu Ti brani vo vystreti ruky, predcviceny sval sa stiahne, nahrnie sa don krv a cely sa napumpuje, preto po treningu treba dat natahovacky, strecing

a ked necitis svalovicu celeho svalu ale len pri lakti, daj pozor na zapal sliach

If you're in search of effective medication for er[…]

Tst a iné látky

Caute často omielana téma objednával[…]

What Age Is Acne the Worst?

Acne can occur at any age, but it is most common d[…]

Buy Isotretinoin Onlinea potent medication for s[…]