Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

elitesupps
#15937
Nezvestných kulturistov vykopali pri Brezne
[Denník Šport]
22. MÁJ 1996: O 22. hodine boli bratia Pavol a Peter Grolmusovci naposledy videní v Banskej Bystrici a - povedané policajnou rečou: "... od uvedeného času nepodali o sebe žiadnu správu a nevrátili sa do miesta trvalého bydliska". Ôsmeho júla toho roku bolo po nich na žiadosť blízkych vyhlásené policajné pátranie...

20. MÁJ 2006: V priebehu sobotňajšieho dňa polícia vykopala v poliach neďaleko Brezna tri ľudské telá. Aj keď ich totožnosť definitívne potvrdí expertíza DNA, prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak sa v televíznych spravodajstvách vyjadril viac-menej jednoznačne, keď povedal, že "malo by ísť o bratov Grolmusovcov plus jednu osobu" alebo "podľa našich zistení sú dvaja z nich bratia Grolmusovci".

Polícia si je skoro istá. Napokon, všetko nasvedčuje tomu, že do polí nad Breznom išla na istotu.

Keď bratia Grolmusovci zmizli, uvažovalo sa o všeličom. Niektorí, najmä ich priatelia a blízki, sa nádejali, že majú dačo na rováši a utiekli do zahraničia, kde sa ukrývajú a preto nemôžu dať o sebe vedieť. Horšie úvahy smerovali však k tomu, že niekomu prekážali a museli "uhnúť z cesty" - za každú cenu.

Kulturistickú famíliu Grolmusovcov tvorili vlastne až traja bratia. Najmladší Jozef (1961) však začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia emigroval z vtedajšieho socialistického Československa, preto sa o ňom nesmelo písať. A to i napriek tomu, že v kulturistike, už ako reprezentant Nemecka žal úspechy - stal sa i majstrom sveta a na profesionálnej Mr. Olympia skončil desiaty. Po páde socializmu v roku 1989 sa už domov nevrátil a zostal žiť v novej vlasti.

PAVOL GROLMUS
PAVOL GROLMUS (narodený 2. 5. 1959), mladší z dvojice, v čase zmiznutia 37-ročný, sa stal v kategórii do 65 kg v roku 1990 majstrom Európy a v roku 1992 i majstrom sveta v kulturistike. Rok nato štartoval aj na najprestížnejšej profesionálnej súťaži Mr. Olympia.

Mladší z nezvestných bratov skončil drevársku školu. No viac ho lákala kulturistika. V roku 1992 sa stal v Grazi majstrom sveta a o rok neskôr v Moskve majstrom Európy.

Už pred zmiznutím dlhší čas nežil s manželkou a ako ženatý mal ešte dva ďalšie vzťahy. S poslednou priateľkou má dnes jedenásťročnú dcéru. Pavlov rodinný život je teda poriadne zamotaný. A rovnako to bolo aj s podnikaním. Manželka ho v podnikaní po revolúcii podporovala, spolu so známym, údajne príbuzným bývalého politika HZDS Augustína Mariána Húsku, si v Bratislave otvoril posilňovňu. Tá mu však veľmi nevynášala, a tak ju zavrel. Neskôr začal opäť podnikať s Jaroslavom Bednarčíkom (46), tiež známym kulturistom. V Banskej Bystrici mali spolu posilňovňu. Chodili do nej cvičiť aj muži blízki Mikulášovi Černákovi. Údajný boss banskobystrického podsvetia mal vraj o túto posilňovňu záujem.
„Nikdy nechcel nič robiť sám, vždy len s kamarátmi,“ dozvedeli sme sa o Pavlovi v dedine. Rovnako ako to, že často chodieval za Jožom do Nemecka, keď niečo potreboval, aj po peniaze, aj sa porozprávať.

PETER GROLMUS
PETER GROLMUS (narodený 16. 2. 1955), starší z dvojice, v čase zmiznutia 41-ročný, bol v roku 1988 majstrom Československa v kulturistike.

Vyučil sa za sústružníka a aj jeho lákala kulturistika. V roku 1988 vyhral majstrovstvá ČSSR. Istý čas pracoval aj na polícii, no po emigrácii najmladšieho brata Jozefa ho údajne degradovali a urobili z neho radového pešiaka. Podobne ako Jozef aj Peter neskôr emigroval. Chcel sa dostať do Ameriky a venovať sa cvičeniu, napokon však pôsobil v cudzineckej légii a domov sa vrátil až po piatich rokoch.

Kulturistiku u Grolmusovcov mal "na svedomí" najstarší z bratov Grolmusovcov Peter. Ten sa však po úspechoch na domácich pódiách medzinárodne nepresadil. Dobrodružná povaha priviedla bývalého policajta, ktorý po bratovej emigrácii musel od polície odísť, až do cudzineckej légie a päť rokov pôsobil vo Francúzskej Guayane. "Hneď po revolúcii odišiel von," prezradil v jednom rozhovore pre náš denník Pavel o staršom Petrovi, ktorý sa po návrate z légií usadil v Bratislave a pracoval v bezpečnostných službách, "rok bol v Rakúsku a tam sa dal zverbovať do francúzskej cudzineckej légie. Rozprával o tom dosť neuveriteľné príbehy. Žili v pralesoch a tam, kde bol, dokonca nakrúcali kedysi film Motýľ. Musel si užiť skutočne dosť."

Samotný Pavol sa v kulturistike stal majstrom Európy i sveta a vďaka zisku titulu amatérskeho svetového šampióna štartoval, rovnako ako najmladší Jozef, i na profesionálnej Mr. Olympia, aj keď bez výraznejšieho výsledku. Potom sa z kulturistiky načas vytratil, no práve začiatkom tragického roka 1996 ohlásil v našom denníku veľký návrat. Požiadal o profesionálnu licenciu IFBB a plánoval štarty na európskych súťažiach Grand Prix, aby sa znovu pripomenul. Netúžil však znovu po účasti na Mr. Olympia. V deväťdesiatom treťom videl, že on so svojou menšou hmotnosťou sa ťažko presadí medzi najlepšími profesionálmi sveta. Chcel si počkať a štartovať na veteránskej Olympii.

"Chcem štartovať na súťaži Masters Olympia, tá je od štyridsať rokov. Bol by som prvým Slovákom," naznačil zámery Pavel, ktorý si v Banskej Bystrici, kam sa načas presťahoval z Bratislavy, našiel novú priateľku Janu, s ktorou mal niekoľkomesačnú dcérku Veroniku. I túžba vrátiť sa na súťažné pódium ho priviedla nazad do Bratislavy aj s novou rodinou.

Päť mesiacov po tomto vyhlásení však Pavel aj s bratom Petrom záhadne zmizli. Krátko predtým boli obaja v banskobystrickom fitnescentre, kde si Pavel chcel vyrovnať vlastnícke vzťahy so spolumajiteľom, tiež bývalým kulturistom, s ktorým sa predtým nepohodli.

Celú sobotňajšiu akciu pri Brezne dávajú niektoré médiá do súvislosti s ďalším vyšetrovaním niekdajšieho údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Č., ktorý si v súčasnosti odpykáva vo väzení trest za vydieranie a, ako uviedla agentúra SITA, je obvinený z vrážd niekoľkých osôb. Podľa tejto agentúry polícia pred rokom podnikla aj akciu za asistencie kukláčov na zaistenie stôp vo fitnescentre v Banskej Bystrici. Podľa tvrdenia niektorých médií sa bratia Peter a Pavel Grolmusovci v čase zmiznutia oficiálne živili vymáhaním pohľadávok. Aj keď o príčinách smrti polícia pred expertízou odmieta špekulovať, skutočnosť, kde a ako ich našli, dáva tušiť, že bratia zomreli cudzím zavinením.

Zľava: Paľo, Jožo, Peter
Obrázok Tento obrazok bol zmenseny  - klikni na zvacsenie Obrázok

Sú to Grolmusovci?
[Magazín Život]
Telá, ktoré polícia našla, by údajne mohli patriť nezvestným PETROVI (†40) a PAVLOVI (†36) Grolmusovcom. „To čo sa stalo, nebola náhoda. Bolo to naplánované,“ myslí si ich brat JOZEF GROLMUS (45).
Tri mŕtve telá zabalené v igelite našli zakopané pod zemou v chatovej osade neďaleko Brezna. Okrem údajných Grolmusovcov v hrobe ležal aj ďalší muž.
Svoje presvedčenie o tom, že smrť bratov nebola náhoda, Jozef vysvetľovať nechce. „Neviem si predstaviť, že človek môže siahnuť na život inému pre pár korún,“ naznačil Jozef, ktorý vlani odovzdal aj vzorku DNA, keby náhodou našli telá jeho bratov. „Po desiatich rokoch sa vám to pýta, či verím tomu, že sa im stalo niečo zlé,“ povedal nám. Bratov videl naposledy pred jedenástimi rokmi, keď bol doma na návšteve. „Rád by som sa však dozvedel, ako to bolo,“ reagoval ďalej. O tom, že bratia zmizli, sa dozvedel od príbuzných. „Neboli žiadne indície, nemal som čomu veriť alebo neveriť,“ hovorí Jozef. Nevedel, čo sa stalo, čo si ľudia domysleli, bolo to vraj preňho nezaujímavé.
„Že telá mojich bratov našli, dokazuje len dobrú prácu polície,“ myslí si Jozef, ktorý podniká v Nemecku vo fitnese.

Vraždy bez tiel
Úspešných slovenských kulturistov Pavla a Petra videli naposledy v posilňovni v Sásovej v Banskej Bystrici 22. mája 1996 po desiatej hodine večer. Podľa našich zistení mala polícia už od začiatku podozrenie, že známi kulturisti sa stali obeťami násilného trestného činu. Nasvedčovali tomu viaceré svedecké výpovede. Z nášho zdroja sme sa dozvedeli, že polícia asi pred tromi rokmi začala trestné stíhanie za vraždu bez toho, aby mala telá obetí.

Tento obrazok bol zmenseny  - klikni na zvacsenie Tento obrazok bol zmenseny  - klikni na zvacsenie Tento obrazok bol zmenseny  - klikni na zvacsenie

Grolmusovci pochádzali z dediny v okrese Topoľčany. Dodnes tam žije ich sedemdesiatsedemročná matka. Má tam dom, ale už sa nevládala postarať o seba sama, tak je už tri roky v domove dôchodcov. „Správy z televízie ju veľmi rozrušili. Navyše je vo vážnom zdravotnom stave, má aj sklerózu. Aj tak sa už na nič nepamätá. Kvôli synom sa už naplakala dosť,“ povedala nám pracovníčka domova.

Zadlžení?
Pavlovej posilňovni v Banskej Bystrici sa nedarilo tak, ako si predstavoval, nemala zisky ani výsledky. Dráma s neskorším tragickým koncom sa vraj začala, keď mu prišla faktúra na 1,5 milióna za stroje, ktoré kúpili so spoločníkom. Pavol ju nemal z čoho zaplatiť.
V osudný májový deň mala Pavlova dcéra rok. Babka jej upiekla tortu, Pavol mal tortu pre dcérku vyzdvihnúť po ceste z Bystrice. Nikdy však už do dediny, ani nikam inam, rovnako ako jeho brat, neprišiel.


Nezabudni vytiahnuť kľúč
"Jeho brat Jozef mi hneď povedal, že Paľo nie je človek, ktorý len tak odíde od ľudí, ktorých má rád," vyjadrila sa raz Pavlova družka Jana, ktorá tušila, že v onen osudný deň roku 1996 sa stalo to najhoršie. "Keď Paľo naposledy odchádzal do Banskej Bystrice, ešte mi pripomínal, aby som nezabudla vytiahnuť kľúč z dverí, lebo sa v noci vráti. Nevrátil sa..."

Spoločník
Jaroslav Bednarčík si na detaily po takom dlhom čase už nespomína. „Jediné, čo je na celej veci dobré, že mi sem už polícia nepríde robiť prehliadku. Lebo nikdy to po sebe nedali do poriadku,“ povedal nám.

Grolmusovci k nemu prišli pred jedenástimi rokmi neohlásení, tretieho muža nikdy predtým nevidel, vraj celý čas mlčal. Myslí si, že možno ani nebol Slovák. Navštívili ho, lebo Paľo chcel skončiť so spolupodnikaním a žiadal svoj podiel. „Bol večer, nemal som čas riešiť taký vážny problém. Nerozprávali sme sa o tom. To, že sa delíme, bolo treba spísať na papier,“ tvrdí Jaroslav Bednarčík. „Nemali sme sa však ako rozdeliť, deliť sme mohli jedine dlhy,“ tvrdí Bednarčík. Jedenapolmiliónovú faktúru za stroje si bývalý partner v podnikaní nepamätá, priznáva však, že posilňovňa mala finančné ťažkosti. „Mali sme dlh na nájomnom. A od banky sme mali úver pol milióna. Peniaze sme investovali do strojov a do rekonštrukcie priestorov.“ Nakoniec si spomenie presnejšie. „Prišla kriminálka a pýtala sa ma, čo je s Paľom, kedy som ho videl naposledy, vraj sa nevrátil do Bratislavy a je nahlásená jeho nezvestnosť,“ povedal nám. Jeho spoločné aktivity s Pavlom Grolmusom v Banskej Bystrici trvali niečo okolo roka a na celú udalosť nerád spomína. Policajný viceprezident Jozef Spišiak nám o náleze troch tiel v chatovej osade pri Brezne povedal: „Na základe vyšetrovania a informácií, že nezvestní bratia a ďalší nezvestný muž sú pochovaní v určitom priestore, sme ten začali prehľadávať a našli sme pozostatky troch tiel. Či ide skutočne o bratov Grolmusovcov, ukáže až expertíza.“

vlastomenn:
Prečo som sem zverejnil tento článok? PAVOL GROLMUS bol môj dobrý kamarát a aj môj tréner. Moji rovesníci si na nich určite spomenú. U Pala som aj trénoval a Jaroslav Bednarčík, ktorý mi tiež dal bohaté vedomosti je majiteľom fitness klubu G & B Fitness Banská Bystrica. Myslím, že aj po toľkých rokoch si Palo a Peter Grolmusovci zaslúžia, aby sme si ich pripomenuli. Moje fotky, ktoré mám v galérii sú fotené práve u nich vo fitness klube.

Jarovi Bednarčíkovi ďakujem za všetko čo ma naučil ak toto bude čítať

Reklama

Reklama

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných

adidas high tops kids

As the summer adidas high tops kids hoops season[…]

nike air force 1

ÿþLa Nike Air Max 97 Ultra 17 Premium e[…]

fila schoenen

Het bedrijf heeft een familie van merken, stijlen […]

balenciaga sneakers

Het bedrijf  balenciaga sneak[…]