Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

elitesupps
Všeobecné témy o doplnkoch výživy.
Proteiny, gainery, aminokyselniy, kreatín, NO produkty, spaľovače tuku, stimulanty, kĺbová výživa, vitamíny a podobne.
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#11094
Obrázok
:a45 Čo sú aminokyseliny?

Aminokyseliny predstavujú základný stavebný kameň bielkovín. Sú to bežné látky, ktoré do tela prichádzajú v podobe potravy. Veľmi obľúbené sú čoraz častejšie aj ako výživový doplnok športovca. Aminokyseliny sú medzi doplnkami občas podceňované a nie zriedka aj preceňované. Veľa začiatočníkov po nich siaha a ani nevie prečo.Význam pravidelného prísunu aminokyselín potravou je dosť veľký. Telo nedokáže nárazovo prijať veľké množstvo aminokyselín a je preto potrebné stravovať sa pravidelne. Situácia nadbytku môže nastať už napríklad pri vynechaní raňajok a skonzumovaní na aminokyseliny, resp. proteíny výdatného obedu.
Obrázok
:a45 Kedy je najlepšie užívať aminokyseliny?
Aminokyseliny sú vhodné takmer vždy. V objemovej fáze je však ich užívanie otázne. Nie sú vtedy vyslovene potrebné. V strave sa nachádza dostatok energie a telo nemá dôvod odbúravať svalovú hmotu.
Ak si uvedomíme, že bielkovina sa skladá z aminokyselín, je jasné, že v proteínovom prípravku nájdeme ich široké spektrum. V prípade že telo už prijíma všetko potrebné z bielkovín, samostatné aminokyseliny nemusia byť nevyhnutne potrebné. V lepšom prípade stoja až na druhom mieste.
V ich prospech hovorí rýchla a ľahká vstrebateľnosť. Aby sa bielkoviny rozložili a strávili, potrebuje organizmus istý čas. Pre telo je preto výhodné, ak dostane potrebné látky z rôznych zdrojov.
Má zmysel užívať aminokyseliny počas diéty?
Určite áno. Pri tréningu kde sa športovec snaží schudnúť, majú aminokyseliny väčší význam ako komplexné proteínové prípravky. Častým javom pri chudnutí je strata aktívnej telesnej hmotnosti. Človek sa teší z pohľadu na ručičku váhy, ale stratené kilá nemusia byť tuk. Často sú to žiaľ aj svaly. Rovnaké riziko striehne aj pri rysovacom tréningu športovca, ktorý posilňuje.
Aby nestratil nadobudnuté svaly, je ich potrebné chrániť. Ťažko natrénovaný objem sa dá udržať správnou výživou. Bielkovinový prípravok je výborným zdrojom proteínov. Obsahuje ale aj isté množstvo neželaných tukov a cukrov. V rysovacom tréningu to môže znamenať energiu naviac a prekážku v dosahovaní cieľa.
Naproti tomu aminokyseliny sú čisté a ľahko stráviteľné. Pri rysovacom tréningu, alebo chudnutí, tak dokážu pomôcť udržať získanú svalovú hmotu, za súčasnej straty telesnej hmotnosti z tukových zásob.

:a45 Aké sú najlepšie aminokyseliny?
Za najhodnotnejšie aminokyseliny sa považujú produkty získané zo srvátkového hydrolyzátu. Vysokú hodnotu má aj vaječná bielkovina.

:a45 Dávkovanie
Jednorazová dávka je 5-7 gramov. Toto číslo môže byť ale iné, podľa hmotnosti človeka a intenzity samotného tréningu. Ak si pozriete etikety viacerých výrobcov zistíte, že aj tu môže byť dávkovanie trochu iné.
Aminokyseliny sa dávkujú hlavne pred a po tréningu. Môžu sa užívať aj ráno na lačno. Niektoré štúdie ich odporúčajú aj večer pred spánkom na podporu tvorby rastového hormónu.
Aminokyseliny pôsobia anabolicky za splnenia určitých podmienok. Musí byť splnené predovšetkým to, že určité aminokyseliny v tele převažujú - ich nadbytok oproti iným aminokyselinám v krvi. Akonáhle túto podmienku nesplníte, nemožno dosiahnuť pozitívneho efektu, ktorý nastáva pri braní určitých aminokyselín.
Toho sa najlepšie docieli ráno nalačno, kedy prijmete aminokyseliny ( BCAA , Egg amino, Beef amino atď), ktoré sa dostanú do krvi ako úplne prvé živiny dňa a hlavne sami bez ďalších látok obsiahnutých vo raňajkách. V tomto prípade ste dosiahli značný nadbytku určitých aminokyselín a efekt pôsobenia môže začať.
Akonáhle budete brať aminokyseliny napríklad po obede , efekt nebude tak veľký ako, keď dávkujeme aminokyseliny nalačno. Pri súčasnom užití jedla a jednej dávky aminokyselín sa nedosiahne tak vysokého efektu využitie aminokyselinových látok, pretože prijaté aminokyseliny s pevnej stravy prebíja aminokyseliny napríklad prijaté s prípravku BCAA. Preto v takom prípade musíte príjem BCAA aminokyselín ešte viac navýšiť, aby ste přebyli prijaté aminokyseliny stravou.
Podobný efekt ako pri príjme ráno nalačno nastáva pri dávkovaní aminokyselín v priebehu tréningu alebo ihneď po ňom. Kedy sa aminokyseliny dostávajú do krvi. V tomto prípade je vhodné prijať samostatné aminokyseliny, najmä BCAA a neužívať súčasne proteínový prípravok, ktorý opäť svojim aminokyselinovým spektrom bude narušovať prácu BCAA.
Preto v hodné prijať ihneď po tréningu sacharidový prípravok s čo najvyšším zastúpením sacharidov az minimálnym množstvom proteínov, aby tieto proteíny obsiahnuté v sacharidovom prípravku nemohli prebíjať svojimi amynokyselinami prijaté aminokyseliny z BCAA. Proteínové prípravky sa nikdy nepoužívajú po tréningu - je to zásadný omyl. Čoskoro po tréningu by mal byť prijatý sacharidový prípravok. Efekt nastáva u športovcov s pravidelným tréningom!

Aminokyseliny nemajú žiadne vedľajšie alebo nežiaduce účinky, pokiaľ sa niekoľko násobne neprekračuje odporúčané dávkovanie (možná žalúdočná nevoľnosť).

:a45 Funkcie

Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o týchto funkciách aminokyselín:

1.ochrana svalových vlákien pred poškodením a tvorba buniek svalovej hmoty

2.katalytická (enzýmy)

3.transportná (hemoglobín)

4.obranná (protilátky)

5.regulačná (hormóny)

6.ochrana svalovej hmoty pred devastáciou v priebehu redukcie nadváhy

7.pohybovú (kontrakcia svalových vlákien)

:a45 Delenie
Existuje viac rôznych delení aminokyselín:

Glukogénne aminokyseliny
alanin, arginin, kyselina asparagová (asparagin), cystin, kyselina glutamová (glutamin), glycin, histidin, hydroxyprolin, methionin, prolin, serin, threonin, valin

Ketogénne aminokyseliny
leucin

Zmiešané aminokyseliny
isoleucin, lysin, fenylalanin, tyrosin, tryptofan

Esenciálne aminokyseliny
Esenciálne aminokyseliny si telo nevie vyrobiť a musí ich preto získavať z potravy. Patria sem: arginin, histidin, isoleucin, leucin, lysin, methionin, phenylalanin, taurin, threonin, tryptofan, valin.

Neesenciálne aminokyseliny
Neesenciálne aminokyseliny si telo naopak dokáže obstarať podľa potreby. Patria sem: alanin, asparagin, cystein, glutamin, glycin, histidin (esenciálny je pre deti), karnitin, prolin, serin, tyrosin. Aj keď telo nie je u neesenciálnych aminokyselín závislé čisto len na potrave, nemal by byť ich príjem zanedbávaný . Sú rovnako dôležité a pri kombinácií niektorých faktorov ako je napríklad nevyvážená strava a ťažká fyzická záťaž, môže nastať ich nedostatok.

Aminokyseliny existujú v dvoch rôznych formách. D-forma a L-forma. Ich zloženie je totožné, ale líšia sa navzájom zrkadlovo prevrátenou štruktúrou. Bežne v prírode sa vyskytujú aminokyseliny najmä v L-forme. Výnimkou je snáď len fenylalanin, ktorý sa vyskytuje v oboch variantoch. Telo lepšie prijíma aminokyseliny v L-forme a preto sú výrobky často označované s touto predponou.

:a45 Podrobnejšie o týchto aminokyselinách..

ARGININ
http://www.fitpotreby.sk/product/argini ... ginin-121/
Obrázok
Patrí medzi veľmi dôležité aminokyseliny pre športovcov ako aj pre nešportujúcu populáciu. Jej pravidelný prísun znižuje riziko vzniku nádorových ochorení, zvyšuje celkovú imunitu organizmu a podporuje srdcovú činnosť. Napomáha pri raste svalovej hmoty, pomáha pri hojení popálenín a iných zranení. Účinne chráni pečeň pred toxickými látkami.
Význam tejto aminokyseliny narastá hlavne v kombinácií s ornithinom, kedy napomáha k zvýšeniu hladiny rastového hormónu. Arginin predstavuje látku potrebnú pre tvorbu kreatínu. Význam má aj pri znižovaní množstva tukov v tele, keďže napomáha pri ich premene na energiu. Nečakajte však, že stačí prijímať zvýšené množstvo argininu a tuky budú ubúdať. Na dosiahnutie potrebného účinku je potrebná pohybová aktivita.
V bežnej potrave sú jeho zdrojom vaječné bielka, arašidy, čokoláda, nespracované obilniny, zelený hrášok atď. Denná dávka by mala byť niekde medzi 1 až 2g. V prípade, že sa rozhodnete prijímať túto aminokyselinu špecializovaným prípravkom, je najvhodnejšie riadiť sa údajmi výrobcu. Pri nadmernom užívaní sa zvyknú vo väčšej miere vyskytovať opary u ľudí, ktorí na ne trpia, ďalej iné kožné ťažkosti, zvracanie, alebo hnačka.

HISTIDIN
Medzi jeho pozitívne vlastnosti patrí účinok pri raste a obnove svalových buniek a iných tkanív, zníženie reumatických ťažkostí a nenahraditeľnosť pre zdravý vývoj detí. Na druhej strane histidin bežne nekúpite. Hoci je v mnohých ohľadoch veľmi dôležitý, môže mať jeho nadmerné užívanie nebezpečné vedľajšie účinky. Pri nekontrolovanom a nadmernom účinku môže spôsobiť spolu so slnečným žiarením poškodenie imunitného systému.

LEUCIN, ISOLEUCIN, VALIN
http://www.fitpotreby.sk/product/bcaa-powder-300g-165/
Obrázok
Tieto tri aminokyseliny tvoria prakticky celú jednu tretinu ľudských bielkovín. Sú označované ako vetvené aminokyseliny (BCAA) a sú esenciálne. Za najvýznamnejšiu z nich sa považuje leucin. Hoci sa v prípravkoch nachádzajú spolu, pomer leucinu je vždy väčší. Samostatne sa leucin podávať neodporúča, pretože bráni vstrebávaniu ostatných aminokyselín.
Medzi účinky významné pre šport, patrí ich využiteľnosť ako zdroj energie, bráni devastácií bielkovín tela a má anabolizujúci efekt na svaly a pečeň. Hlavne leucin stimuluje produkciu inzulínu a preto cukor, ktorý sa dostáva do krvi, je okamžite využiteľný. Ak sa športovec rozhodne využiť tieto aminokyseliny ako zdroj energie, mal by ich užiť 30 minút až 1 hodinu pred záťažou. Aby sa zabránilo po cvičení odbúravaniu svalov a docielil sa anabolický účinok, odporúča sa ich užívať asi 1 až 2 hodiny po tréningu. Spolu s vetvenými aminokyselinami sa odporúča prijať aj vitamín B6, pretože podporuje deje ktorých sa leucin, isoleucin a valin zúčastňujú.

LYZIN
Patrí medzi esenciálne aminokyseliny a jeho prírodnými zdrojmi sú hlavne potraviny živočíšneho pôvodu. Pre šport je významný jeho vplyv na syntézu bielkovín a rast svalovej hmoty. Takýto účinok je dosahovaný najmä pri kombinácií s argininom v pomere 1:1. Okrem toho sa zvykne užívať na liečenie oparov. Neodporúča sa ho podávať, pokiaľ je človek ešte vo vývoji. Za jeho najvýznamnejšie riziká užívania patrí práve zastavenie rastu.

METHIONIN
Táto látka sa radí medzi esenciálne aminokyseliny a účinne dokáže spaľovať tuky a znižovať hladinu tukov v krvi. Pre tento účinok je často pridávaná do rôznych prípravkov s týmto účelom. Ďalej chráni telo a pečeň od toxických látok. Za zdroj sa považujú obilniny a rôzne semená.

GLUTAMIN
http://www.fitpotreby.sk/product/l-glut ... -500g-148/
Obrázok
Jedná sa o aminokyselinu neesenciálnu, ktorá je v ľudskom tele bohato zastúpená. V potrave ju najviac obsahujú obilniny, ale nachádza sa takmer všade. Má vplyv na funkciu centrálnej nervovej sústavy a mozgu . Význam pre šport spočíva najmä v tom, že sval obsahujúci viac tejto látky podporuje zvýšenú produkciu rastového hormónu a podnecuje tak svaly k rastu.

TAURIN
Je považovaný za veľmi dôležitú aminokyselinu pre zdravý vývoj detí. Organizmus je schopný vyrobiť ho za pomoci methioninu a cysteinu, ale nie v dostatočnom množstve a preto môže dôjsť u ľudí s nevyváženou stravou, k problémom spôsobených jeho nedostatkom. Má význam pre metabolizmus mozgu a pre šport sa používa najmä ako psycho-stimulant na zvýšenie výkonu. Pri jeho nadmernom užívaní sa môže zhoršiť pamäť. V potrave je jeho zdrojom výlučne len v mäso.

PHENYLANIN
Zlepšuje duševnú a sexuálnu výkonnosť a pamäť.

TRYPTOFAN
Patrí medzi esenciálne aminokyseliny. Je to základná látka pre tvorbu serotonínu, ktorý má ukľudňujúce účinky. Tryptofan sa používal na tlmenie bolesti, ale zistilo sa, že vo väčších množstvách spôsobuje rakovinu a preto sa od jeho podávania upustilo. Ako samostatný prípravok sa nepredáva.

ALANIN
Patrí medzi neesenciálne aminokyseliny a podieľa sa na energetickom metabolizme, pretože patrí medzi tie aminokyseliny, z ktorých si telo vie vyrobiť cukor. Prispieva tak k regulácií hladiny cukru v krvi.

CYSTEIN
Je to neesenciálna aminokyselina s významnými účinkami. Chráni telo pred voľnými radikálmi a považuje sa tak za jeden z najúčinnejších prostriedkov prevencie vzniku rakoviny. Ďalej je to významný zdroj síry pre naše telo a má tak vplyv napríklad na kvalitu vlasov. Na druhej strane si naň musia dať pozor diabetici, pretože reaguje s inzulínom. Jeho prírodné zdroje sú vajcia, mäso, mlieko a mliečne produkty. V prípade užívania špecializovaných prípravkou, sa ho odporúča podávať spolu s vitamínom C.

KARNITIN
http://www.fitpotreby.sk/product/l-carnitine-201/
Obrázok
Je to špecifická aminokyselina, ktorá nie je súčasťou bielkovín. Kedysi bol označovaný aj ako T vitamín. Svoje využitie si nájde pri rôznych redukčných diétach a rysovacích tréningoch. Má totiž unikátnu vlastnosť spaľovania tukov priamo v bunke. Niektoré reklamy nabádajú ku kúpe prípravku obsahujúceho karnitín a pritom tvrdia, že netreba cvičiť. To však nie je pravda. Aby sa dostavil účinok, je potrebné dodržiavať životosprávu, vyhýbať sa živočíšnym tukom a jednoduchým cukrom (sladkostiam). Športové aktivity, by pritom mali byť aeróbneho charakteru. Minimom je dĺžka 30 minút.
Hoci patrí medzi neesenciálne aminokyseliny, telo si ho často nedokáže vyrobiť dostatok. V bežnej strave sa nachádza len v živočíšnych produktoch, hlavne však v mäse. Keďže mäso je zároveň aj bohatým zdrojom tukov, je lepšie ho získavať formou špecializovaných prípravkov. Tu si však treba dávať pozor na zloženie. Môže sa totiž stať, že prípravok neobsahuje len čistú formu L-karnitínu ale aj rôzne ďalšie látky, ktoré prípravok zbytočne veľmi predražia. Potrebné je vyhnúť sa aj výrobkom s označením D-karnitín, pretože je neúčinný. Za plnohodnotný karnitín s vyššie popísanými vlastnosťami sa považuje len jeho L forma (L-karnitín).
Denná dávka karnitínu by mala byť aspoň 500mg, lepšie však 1000 až 1500mg. V týchto dávkach sa zvykne podávať na lačno pred záťažou. Môže sa ho prijímať aj viacej, pri rozložení na niekoľko denných dávok. Do veľkej miery to bude asi závisieť od hrúbky vašej peňaženky. Je však otázne, aké zvýšenie efektu sa dostaví pri dávkach nad 3 gramy. Prípravky sú dostať v tekutej forme, v prášku a v tabletkách. Za najúčinnejšie, ale aj na gramáž najdrahšie, sú považované prípravky v tekutej podobe.


:a45 BEEF Aminokyseliny
Ako už názov napovedá BEEF Aminokyseliny dopĺňajú bielkoviny hovädzieho mäsa , z ktorého sú tiež zložené.Obľuba BEEF Aminokyselín medzi priaznivcami kulturistiky prudko narastá.
Vysoký dopyt po BEEF aminokyselinách je docielená dobrou skúseností športovcov pri používaní tohto prípravku ako doplnkového zdroja hovädzích proteínov.
Výhodou BEEF Aminokyselín je možnosť vysokého dávkovania okolo 4g na deň.Možné sú aj vyššie denné dávky, ktoré sú však už na zvážení každého jednotlivca, ktorý si sám určí aké prekročení denných odporúčaných dávok je pre neho optimálne.
Dennej dávky je vhodné rozdeliť do niekoľkých menších denných dávok (podielov), kedy BEEF Amino dávkujeme prakticky počas celého dňa.Týmito aminokyselinami je predovšetkým vhodné dopĺňať nedostatočný príjem bielkovín, vzláště ak konzumujete stravu chudobnú na bielkoviny.
Ďalšie možné denný príjem sú 2 - 5 hodinu po skončení tréningu , kedy doplňujete aminokyseliny pre rýchlejšiu regeneráciu svalov.BEEF Amino možno brať aj pred spaním opäť ako vhodný zdroj aminokyselín.
Cena tohto produktu býva značne vysoká pre jeho dobré účinky, ktoré sa prejavujú pri dodržiavaní optimálneho jedálnička a pravidelného tréningového nasadenia.

:a45 EGG Aminokyseliny
http://www.fitpotreby.sk/product/egg-amino-4000-150/
Obrázok
EGG Aminokyseliny dopĺňajú aminokyseliny vajec. Niet pochýb o účinnosti bielkovín vyskytujúcich sa vo vajciach.Vajcia sa v kulturistickom jedálničku dobre osvedčili a nechýba tak v žiadnom jedálničku kulturistov práve pre dobrú kvalitu aminokyselín a vitamínov vo vajciach obsiahnutých.
Pri užívaní EGG Amino ešte viac navýšite prísun týchto aminokyselín, ktoré sú vhodné a potrebné pre výživu vašich svalov pri tvrdom tréningu a nároku na rýchly rast svalovej hmoty.
Proteíny tohto výrobku sú čiastočne hydrolyzované (pred trávené) pre rýchlejšie a plnohodnotnejší využitie telom.
Najvyššie odporúčané denné dávky sa podobne ako u BEEF Amino pohybujú okolo 4g, kedy sa dávka individuálny podľa rozhodnutia užívateľa môže ešte zvýšiť.Čo sa odporúča ako vhodné.Cenovo EGG Amino vychádza o niečo lacnejšie než BEEF Amino.
Vhodné je tieto dva druhy aminokyselín medzi sebou vzájomne dopĺňať , či brať jeden mesiac EGG Amino a druhý mesiac používať BEEF Amino, aby telo malo stále dostatočné množstvo (nadbytok) rastových látok pre budovanie svalovej hmoty.
Denné dávkovanie býva podobné ako u BEEF Amino.Teda je možné brať rozdelené dávky do menších podielov ráno nalačno.Ďalšie podiel napr dopĺňať pred jedlom, ktoré je chudobné na bielkoviny, a 2 - 3 podiely brať 2 - 5 hodín po tréningu, kedy posledná dávka môže byť pred spaním.

:a45 Záverom
Ak chodíte do posilňovne len pre zábavu raz za týždeň , nemajú pre vás aminokyseliny žiadny význam.Ten kto to však s nárastom svalovej hmoty myslí vážne, mal by sa začať zaujímať o príjem aminokyselín a vedieť sa orientovať medzi jednotlivými druhmi, ktoré sú dostupné na našom trhu.
Pri výbere radšej vyberajte aminokyseliny, u ktorých poznáte zloženie, teda základnú surovinu, z ktorej boli jednotlivé aminokyseliny získané.
Rôzne zmesi aminokyselín, kde sú vymenované niektoré aminokyseliny vám nezaručujú pôvod a zdroj týchto aminokyselín, teda aj ich kvalitu, ktorá pre vás bude určite najdôležitejšie.
Ak má výrobok popis BEEF Amino či EGG Amino , viete akého pôvodu aminokyseliny sú az akého zdroja boli získané.U názvu napr AMINO MAX netušíte ani po prečítaní zložení z čoho sú vlastne aminokyseliny pre prípravok získavané a čo si do svojho tela teda vpravujú.
Obrázok
Zdroj: Internet

Reklama

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od mamut
#17273
Ahoj,

myslim ze se toho uz napsalo o amino vsude dost ale nekdo rika to,druhy zase ono ohledne dlouhodobeho davkovani,patri aminokyseliny do skupiny,kdy je dobre po nekolika tydnech uzivani stejnou dobu vynechat na vycisteni organismu nebo naopak do skupiny napr. s proteinem kdy je mozno uzivat neustale bez pauzy ?

dekuji
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#17274
mamut napísal:Ahoj,

myslim ze se toho uz napsalo o amino vsude dost ale nekdo rika to,druhy zase ono ohledne dlouhodobeho davkovani,patri aminokyseliny do skupiny,kdy je dobre po nekolika tydnech uzivani stejnou dobu vynechat na vycisteni organismu nebo naopak do skupiny napr. s proteinem kdy je mozno uzivat neustale bez pauzy ?

dekuji
Aj jest budes z pauzou? Kolko vydrzis? Aminokyseliny nie su vyrabane z ropy! Je to vytazok z beznej stravy! Ak mas na to trieskaj ich nepretrzite a vyhoda je striedat produkty od vyrobcu alebo znacky tam je ten kumst! Nie stale tie iste ale obcas prestriedat aj ine zlozenie.
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#17281
mamut napísal:Myslel jsem si to ale nebyl 100% jisty,lepsi vzit komplexni amino suplement nebo vyber jednotlivych aminokyselin ?
Co si chcel brat jednu aminokyselinu? A za dalsie v objemovke su nie az tak potrebne aminace ale sa zameraj na protein nie z kazdeho po zobku a nic z toho. Protein napr. 3-4x denne po dve odmerky.
Užívateľov profilový obrázok
Od mamut
#17283
vlastomenn napísal:
mamut napísal:Myslel jsem si to ale nebyl 100% jisty,lepsi vzit komplexni amino suplement nebo vyber jednotlivych aminokyselin ?
Co si chcel brat jednu aminokyselinu? A za dalsie v objemovke su nie az tak potrebne aminace ale sa zameraj na protein nie z kazdeho po zobku a nic z toho. Protein napr. 3-4x denne po dve odmerky.
Samozrejme-protein zaklad,nemyslel jsem brat jen jednu ale jestli komplexni nebo kombinaci nekolika o to mi slo ale jak si psal predtim,pokud te netlaci penize muzes je tam mydlit porad.
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#17285
mamut napísal:
vlastomenn napísal:
mamut napísal:Myslel jsem si to ale nebyl 100% jisty,lepsi vzit komplexni amino suplement nebo vyber jednotlivych aminokyselin ?
Co si chcel brat jednu aminokyselinu? A za dalsie v objemovke su nie az tak potrebne aminace ale sa zameraj na protein nie z kazdeho po zobku a nic z toho. Protein napr. 3-4x denne po dve odmerky.
Samozrejme-protein zaklad,nemyslel jsem brat jen jednu ale jestli komplexni nebo kombinaci nekolika o to mi slo ale jak si psal predtim,pokud te netlaci penize muzes je tam mydlit porad.
Ano idealne su komplexne.
Užívateľov profilový obrázok
Od haribo.ronald
#28579
Děkuji za podrobné informace, spolu s tímto článkem: [url]https://www..cz/blog/co-jsou-aminokyseliny/[/url] mi dávají kompletní informace :)) Mockrát vám děkuji :))
Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných

adidas high tops kids

As the summer adidas high tops kids hoops season[…]

nike air force 1

ÿþLa Nike Air Max 97 Ultra 17 Premium e[…]

fila schoenen

Het bedrijf heeft een familie van merken, stijlen […]

balenciaga sneakers

Het bedrijf  balenciaga sneak[…]