Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od mello
#4428
HEMEROIDY
[/blikaj]

Na úvod....

Štatistiky percentuálneho výskytu hemeroidov u ľudí sa veľmi líšia, no čísla sa zväčša pohybujú v rozmedzí od 50 do 75% ba dokonca až 80%! Hemeroidy patria teda k najrozšírenejším chorobám. Tieto štatistické údaje nie len že vyzerajú hrozivo no mnoho ľudí ani len netuší že má hemeroidy!

Čo to teda sú hemeroidy?:


Štúdie v posledných dvoch desaťročiach ukázali, že pod sliznicou v hornej časti análneho kanála sa nachádza zóna so zvýšeným prekrvením, v ktorej sa nachádzajú cievne pletene kapilár a žíl s výduťami a spojkami medzi tepničkami a žilami. Prívod tepnovej krvi do tejto lokality prichádza z hlavných tepien zásobujúcich konečník - vetvičiek z hornej konečníkovej tepny (ARS), ktoré sú vzájomne poprepájané. Vysoký podiel tepnovej krvi v hemoroidoch sa pri krvácaní z nich prejavuje jasnočerveným sfarbením krvi. V hornej časti análneho kanála je preto mäkké hubovité - cievami prestúpené tkanivo, ktoré je uložené po obvode rovnomerne, ale vzhľadom na valcový profil konečníka sú usporiadané v tvare pozdĺžne uložených rias - vankúšikov tesne u seba. Typické uloženie je, že vpravo sú 2 a vľavo 1. V týchto lokalitách aj nachádzame najčastejšie symptomatické vnútorné hemoroidy. Toto anatomické usporiadanie zabezpečuje vodotesný uzáver análneho konečníka v kľude a súčasne i pri zmenšení umožní odchod stolice a plynov. Krv je odvádzaná priamo cez vnútorný zvierač do žíl panvy, alebo podkožnými žilami cez dolnú časť análneho kanála do podkožia v okolí. V útlom detskom veku, na rozdiel od dospelosti, je odtok smerom cez podkožné žily voľný, čo vedie niekedy prechodne k mäkkému zdureniu v oblasti konečníka po vyprázdnení stolice. Tento jav zaniká s vekom. Poslizničné vankúšiky v análnom kanáli sú pevne fixované k svalovine zvierača pruhom tkaniva, ktorý odoláva sklzným silám pri vyprázdňovaní stolice.
Hemoroidy, ktoré robia typické ťažkosti, vznikajú v mieste normálnych análnych vankúšikov ako dôsledok dvoch faktorov:
• zvýšená náplň krvou a jej nedostatočné vyprázdňovanie (následok je krvácanie)
• oslabenie tkaniva výstelky (následok - vyklenovanie uzlov z konečníka)
Preplnenie krvou je zapríčinené zvýšeným tlakom vnútorného zvierača, ktorý bráni normálnemu odtoku krvi z konečníka. Je to spôsobené hlavne v dôsledku psychických faktorov ako napätie, stres, úzkosť, chronická nespokojnosť a bolesť.
Prolaps - vyklenutie uzlov je spôsobené vrodenou slabosťou väziva, hormonálnou aktivitou v druhej polovici tehotenstva.
Ďaľšie faktory ako nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, nepravidelné a úsilne vyprázdňovanie stolice, spôsob stravovania, alkohol, účinok chladu a nadmerná námaha nepriaznivo ovplyvňujú toto ochorenie, frekvencie problémov a závažnosti ťažkostí, tehotenstvo, pôrod, potraviny spôsobujúce podráždenie, potravinové alergie, poškodenie pečene.

Príznaky a prvé prejavy:

Medzi najčastejšie príznaky hemeroidov určite patria bolesti v oblasti konečníka alebo krvácanie z konečníka bez výraznej bolesti. Krv je jasnočervenej farby, býva na stolici, papieri alebo kvapká z konečníka.
Druhým prejavom je prolaps uzlov. Vyklenutie buď vzniká iba pri stolici a uzol sa spontánne reponuje sám dovnútra (2. štádium), alebo si ho pacient musí zatlačiť sám (3. štádium), event. je trvalo prolabovaný, vtedy pacienta obťažuje sekréciou krvi a hlienu na prádle a pocit trvalého dyskomfortu. Bolesti vznikajú pri ich zápalových komplikáciách, pri trombotizácii.
Charakter hemoroidálnej choroby je cyklický - väčšina pacientov udáva niekoľkoročné problémy s hemoroidami , ktoré trvajú niekoľko dní až týždňov a potom dlhšie obdobie relatívneho pokoja.

Kedy navštíviť lekára:

Ak po prvý krát spozorujete krv či už na toaletnom papieri alebo na stolici ide pravdepodobne o hemeroidy, no krvácanie z konečníka môže mať aj iné príčiny. Ak nemáte krvácanie viazané s odchodom stojice z konečníka, ak je krv tmavá a nie jasno červená, alebo máte v na okraji konečníka pulzujúce bolesti môže to byť trombóza hemeroidov. Ak sa u vás potvrdia príznaky hemeroidov navštívte svojho lekára.

Liečba Hemeroidov a odborné zákroky:

Na jednej strane nekomplikované a neprolabované hemoroidy s prejavom občasného krvácania nevyžadujú žiadnu liečbu. Mnohokrát stačí len do stravy zaradiť zložky s obsahom vlákniny, čerstvú zeleninu a ovocie a zvýšiť prívod tekutín. Dôležité je nepotláčať prvé nutkanie na stolicu a vypracovať si, najlepšie ranný, rytmus defekácie. Pri nadmernom strese je dobré, aby si pacient našiel určitú formu jeho kompenzácie, napr. športom.
Na druhej strane pre objemné uzly so závažným stupňom prolapsu a s výraznými kožnými riasami v okraji anu je najlepším riešením chirurgický výkon, ktorý spočíva v chirurgickom odstránení uzlov. Operácie sa vykonávajú v celkovej alebo zvodnej anestézii, vyžadujú si krátkodobú hospitalizáciu a hojenie 3 - 6 týždňov. Pre závažný stupeň prolapsu sliznice konečníka sa vykonáva operácia podľa Longa, ktorá využíva cirkulárny stapler - mechanický zošívač tkanív. Hospitalizácia i rekonvalescencia je po tomto zákroku kratšia ako po klasickej chirurgickej operácii.
Pacienti, ktorí sa nachádzajú medzi týmito dvoma krajnými možnosťami je väčšina a pre tých sú určené minimálne invazívne výkony ambulantného charakteru.
1. AMI-HAL technika - presné sonografické (ultrazvukové) vyhľadávanie jednotlivých vetvičiek tepny ARS (hornej konečníkovej tepny) , ktoré zásobujú hemoroidálne uzly a ich cielené podväzovanie pomocou špeciálneho anoskopu a k nemu určenému šiciemu materiálu. Zákrok si nevyžaduje žiadnu anestéziu a pri jednom sedení sa vyriešia všetky vnútorné hemoroidálne uzly.
2. Barronova technika - elatická ligatúra - aplikácia gumičky na stopku hemoroidu pomocou jednoduchého endoskopického prístroja. Dvojitý efekt - čiastočná redukcia hemoroidálneho tkaniva a jazva, ktorá fixuje zvyšok tkaniva k spodine. Zákrok si nevyžaduje anestéziu, ošetrenie uzlov sa robí v niekoľkých sedeniach, pri jednom sedení sa ošetruje vždy iba jeden uzol.
3. Infračevená koagulácia - prístroj Hemoron - krátka expozícia koncentrovaného infračerveného svetla do oblasti bazy hemoroidu v zóne predpokladaných prívodných ciev a ich koagulácia. Zákrok nevyžaduje anestéziu, ošetrenie uzlov sa robí v niekoľkých sedeniach.
4. Laser koagulácia - prístroj Laser - krátka expozícia nepolarizovaného laserového svetelného lúča. Metodika je obdobná ako u predchádzajúceho prístroja na infračervenú koaguláciu.
5. Elektrokoagulácia - elektrokoagulačný prístroj - z uni alebo bipolárneho zdroja sa koaguluje oblasť bázy hemoroidu. Metodika je tiež obdobná ako vyššie.
6. Kryoterapia - zmrazovanie pomocou sondy, ktorý využíva tekutý dusík. Dnes sa málo využíva.
Konzervatívna liečba - sedacie kúpele v dubovej kôre, používanie čípkov a mastí s použitím Detralexu je vhodná pri zvládnutí akútneho ataku, ale samotnú chorobu nevylieči.
Skúsenosti ukazujú, že pri správnej diagnostike a vylúčení iných ochorení, ktoré by mohli imitovať hemoroidálne ochorenie, sú polokonzervatívne, minimálne invazívne ošetrenia hemoroidov na svojom mieste a dosahujú sa s nimi veľmi dobré liečebné výsledky.
AMI-HAL operácia hemoroidov
U nás málo známa, celosvetovo veľmi uznávaná liečba vnútorných hemoroidov 1. - 4. stupňa.
Dátum vzniku má zhruba pred 15 rokmi v Japonsku, odkiaľ sa rozšírila do USA, Austrálie a Európy. Na Slovensku sme jediné pracovisko, ktoré používa tento prístroj.
Princíp liečby spočíva v tom, že pomocou špeciálneho anoskopu, na konci ktorého je sonografické (dopplerovské) čidlo, sa detekujú vyživujúce tepničky (cievky, privádzajúce krv do uzla), ktoré sa potom cielene opichnú špeciálnym vláknom a podviažu. Operačný zákrok je prakticky nebolestivý, pretože sa opichujú cievky v hĺbke 2 - 4 cm nad linea dentata, čiže v oblasti konečníka, ktorá má len veľmi malé množstvo nervových zakončení. Pacient len pociťuje tlak anoskopu na stenu konečníka a prípadne tlak pri uzlení stehov. Zákrok trvá 20 - 30 minút v závislosti od počtu opichnutých cievok (4 - 7).
Komplikácia tejto liečby môže byť v podobe drobného krvácania ihneď po zákroku, ktoré sa ale v priebehu niekoľkých hodín zastaví. Iné komplikácie pozorované neboli.
Efekt liečby je v zastavení krvácania, bolestí a v zmenšení prolabovaných uzlov. Vznik recidívy je 5%.
Elastická - Barronova - ligatúra hemoroidov
Táto metóda je na Slovensku najviac využívaná v ambulantnej praxi. Nevyžaduje žiadnu prípravu, anestéziu, recidíva pri využití ako samostatného zákroku je 60 - 80% do 5 rokov.
Princíp liečby spočíva v tom, že do aplikátora elastických gumičiek sa klieštikmi alebo podtlakom vtiahne uzol a na stopku sa naloží pomocou aplikátora el. ligatúra. Tá priškrtí prívod krvi do podviazaného uzla. Tento za 2 - 5 dní odpadne.V tejto oblasti vznikne jazva, ktorá fixuje sliznicu ku spodine. Tento proces sa môže za mesiac opakovať až do ošetrenia všetkých uzlov.
Asi 2 - 5 dní po aplikácii môže byť pocit tlaku v konečníku, pocit cudzieho telesa, bolesť alebo nutkanie na stolicu. Bolesť dobre reaguje na bežné analgetika a sedací kúpeľ v horúcej vode.
Asi týždeň je doporučené mať kašovitú stolicu (nie vodnatú, hnačkovitú), ktorá sa dosiahne pomocou rôznych laxantív, najlepšie rastlinného pôvodu.
Najzávažnejšia komplikácia môže byť flegmóna (rozsiahly zápal) tejto oblasti, ktorý sa ale vyskytuje veľmi zriedkavo (zlomok promile). Prejavuje sa výraznými bolesťami, vysokými teplotami nad 38 °C a nemožnosťou sa vymočiť. Táto komplikácia si vyžaduje hospitalizáciu, vnútrožilnú aplikáciu antibiotík a podľa rozsahu i ďaľšiu liečbu. Najväčšie riziko je v prvých 3 - 4 dňoch od aplikácie gumičky. Pri obdobných problémoch je na mieste, ak pacient vyhľadá svojho lekára, ktorý mu robil tento zákrok a poradí sa s ním. Ako menej závažné krvácanie sa môže objaviť prolaps podviazaného uzla, trombóza tohto uzla alebo mierne krvácanie v čase, keď uzol za niekoľko dní od zaškrtenia odpadne.

Vhodné potravinové doplnky pri liečbe hemeroidov:

Vitamín C 500 mg a 250 mg flavonoidov dvakrát denne (ak sa vyskytnú ťažkosti s preháňaním znížte dávku vitamínu C)
Listnatec kopitnatý 150 mg výťažku 3x denne
• Zinok 15 mg denne (ak užívate zinok viac ako mesiac pridajte 2 mg medi)
Jitrocel blešníkový (vláknina) denne 1 lyžicu vo vode alebo šťave (dbajte na zvýšený denný príjem tekutín)
• Ľanové semienko denne 1 lyžica mletého semienka vo veľkom množstve vody (taktiež dbajte na zvýšený denný príjem tekutín)
Třezalková masť – nanášajte na zasiahnuté miesto niekoľko krát denne (najdôležitejšia je aplikácia po stolici)

Dôležité rady a doporučenia na záver:

Ak trpíte hemeroidmy dbajte na to, aby ste jedli veľa citrusových plodov, bobulového ovocia, trstenia a cibule. Sú to dôležité zdvoje vlákniny a taktiež flavonoidov, ktoré pravdepodobne posilňujú žily. Taktiež dbajte na zvýšený denný príjem tekutín (tekutiny sú dôležité ako prevencia proti zápche), pamätajte na správne dýchanie pri zdvíhaní ťažkých predmetov alebo pri vyprázdňovaní. Keď zadržíte dych zvýšite brušný tlak a to poškodzuje žily.
Liečba pomocou obkladu z beziniek ukľudňuje otečené žily a môže priniesť úľavu pri hemeroidných bolestiach. Rozdrvte malé množstvo bobuliek a zmiešajte s takým množstvom vody, aby vznikla pasta, ktorú nanesiete na dve alebo tri vrstvy obväzu a zakryjete ďaľšou vrstvou, obklad priložte na konečník a nechajte na mieste niekoľko hodín.

Obrázok
Obrázok
Obrázok


Autor: Mello13 ©

Reklama

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od iNv1s
#5715
na toto som sa liecil mesiac v nemocnici ked som mal 5 rokov ...krv s konecnika... nic prijemne
Tst a iné látky

Caute často omielana téma objednával[…]

If you're in search of effective medication for er[…]

What Age Is Acne the Worst?

Acne can occur at any age, but it is most common d[…]

Buy Isotretinoin Onlinea potent medication for s[…]