Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#71
Vysoký krvný tlak
Vysoký krvný tlak je predovšetkým dôsledok nezdravého životného štýlu. Ľudia s vysokým krvným tlakom riskujú srdcový infarkt či mozgovú mŕtvicu.
Riešením je zmena životného štýlu, zmena stravovacích návykov, venovanie sa silovému a aeróbnemu tréningu, podľa možnosti v kombinácii s jogou a meditáciami.

Ako sa telesné cvičenia uplatňujú v boji proti vysokému krvnému tlaku?
Pri svalovej práci sa rozširujú krvné cievy. Toto rozšírenie zmierňuje tlak, ktorým pôsobí krv na cievne steny. Pri pravidelnom kondičnom alebo silovom tréningu sa zvyšuje počet drobných ciev zásobujúcich sva¬lové tkanivo krvou a kyslíkom. Dokonca aj vnútorná výstelka krvných ciev je u telesne zdatnejších osôb hladšia a lepšie si plní svoju funkciu než u tých, ktorí vedú sedavý spôsob života.
Čo sa týka silových cvičení, je pravda, že dvíhanie ťažkých váh je spojené s prechodným, ale významným zvýšením krvného tlaku. Takýto výrazný vzostup sa však nepozoruje pri cvičení s ľahšími váhami a vyšším počtom opakovaní v sérii. Krvný tlak pri silových cvičeniach ovplyvňuje aj technika dýchania (nezadržiavajte dych). Ak zvýšený krvný tlak pretrváva, trénujte len so súhlasom lekára a používajte ľahšie váhy s vyšším počtom opakovaní. Povzbudzujúci je fakt, že napriek prechodnému zvýšeniu krvného tlaku pri dvíhaní ťažkých váh vedie systematický posilňovací tréning z dlhodobého hľadiska k poklesu pokojového krvného tlaku.

Je krvný tlak závislý na veku?
V priemernej populácii je krvný tlak u mladších nižší než u staršej generácie. Je to spôsobené obmedzenou pružnosťou ciev vo vyššom veku. V každom prípade by sa v žiadnej vekovej skupine nemal krvný tlak pohybovať nad 140/85 mm Hg.
Krvný tlak u dospelých
Kategória Systolický Diastolický
Optimálny <120 <80
Normálny <130 <85
Zvýšený - normálny 130-139 85-89
Vysoký krvný tlak
1. stupeň 140-159 90-99
2. stupeň 160-179 100-109
3. stupeň 180 110
Optimálny krvný tlak vzhľadom na riziko srdcovo-cievnych ochorení je 120/80 mmHg. U príliš nízkych hodnôt treba tiež posúdiť ich klinický význam.

Stanovenie maximálnej srdcovej frekvencie (Sfmax) zodpovedajúcej vášmu veku (v úderoch za minútu) zistíš tu > http://www.zbodyfit.sk/kalkulator.php

Namerané hodnoty bývajú občas nepravdivé a treba ich brať s rezervou. Ak ste na ceste z práce, alebo ste si dali kávu, cigaretu či termogénny prostriedok a navyše ste pod stresom, je veľmi problematické namerať skutočnú hodnotu. Na to aby boli vaše výsledky pravdivé, musíte spĺňať podmienky pre meranie. Meranie krvného tlaku by ste mali vykonávať za rovnakých situácií a za rovnakého telesného a psychického uvoľnenia, v pokojnom prostredí a v rovnakú dennú dobu, napr. každý deň hodinu po večeri. Meranie vykonávajte v sede v pokojnom prostredí. Pred meraním nejedzte, nefajčite a vylúčte akýkoľvek pohyb. Pred meraním si niekoľko minút odpočiňte. Ak chcete vykonať následne niekoľko meraní, mali by ste medzi nimi čakať najmenej 15 minút.

Keďže hypertenzia poškodzuje zdravie nenápadne, mali by ste si dať svoj krvný tlak skontrolovať pravidelne a nečakať až na príznaky.

zdroj > zbodyfit.sk

Reklama

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od kexo1
#728
pretlá-čateľ napísal:viete poradit nieco ucinne na zvysemý krvný tlak ? kamoska ma dost zvysený tlak a nechce ist k lekarovi :roll:
magne b 6 v lekarni ti to daju bez predpisu ja som to bral pri konci kury ked som mal zvyseny tlak bral som 3x1 tab. denne,
Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#751
syry takisto pomahaju znizovaniu krvneho tlaku , sposobuju to [blink]peptidy[/blink] - mliecne bielkoviny
Užívateľov profilový obrázok
Od Drobec
#16046
Gordonisk napísal:ked sa to stane obcas tak je dobry aj cesnak overene.
aj skorica zevraj :)
Užívateľov profilový obrázok
Od silvo
#16047
kexo1 napísal:
pretlá-čateľ napísal:viete poradit nieco ucinne na zvysemý krvný tlak ? kamoska ma dost zvysený tlak a nechce ist k lekarovi :roll:
magne b 6 v lekarni ti to daju bez predpisu ja som to bral pri konci kury ked som mal zvyseny tlak bral som 3x1 tab. denne,
Jednoznacne obycajne MAGNÉZIOVÉ TABLETY 500 MG GALVEX 50tbl zakupit v lekarni a podavat 2x denne 1tab. medzi jedlami a za par dni je pokoj.
Užívateľov profilový obrázok
Od petrikPU
#16051
ja mám tlak vždy nízky, pred darovaním krvi si vždy zabehnem z parkoviska do nemocnice, aby mi ju vôbec vzali =)
Užívateľov profilový obrázok
Od risofk
#19835
Ja mam desne vysoky tlak nekedy na bode 1.fazy a aritmiu srdca myslite ze ten arginin mi pomoze dostat krvny tlak do normalu ?
Užívateľov profilový obrázok
Od FitPotreby.sk
#20012
risofk napísal:Ja mam desne vysoky tlak nekedy na bode 1.fazy a aritmiu srdca myslite ze ten arginin mi pomoze dostat krvny tlak do normalu ?
arginin nie je liek na vysoky krvny tlak, arginin aminokyselina, ktora je zodpovedna za prenos oxidu dusika, jeho pritomnost sposobuje tzv. rozsirenie ciev a tym lepsiu priechodnost krvi (vazodilatacia)
a ano ma na svedomi udajne aj regulaciu krvneho tlaku
http://www.fitpotreby.sk/clanky/clanky- ... y/arginin/
What is the use of Fildena Tablet?

Fildena Super Active is primarily used to treat […]

What Age Is Acne the Worst?

Acne can occur at any age, but it is most common d[…]

Tst a iné látky

Caute často omielana téma objednával[…]

If you're in search of effective medication for er[…]