Body Building - Fórum

Posilňovanie, Kulturistika, Fitness, Bojové športy, Silový trojboj - vaše diskusné fórum

Reklama

Rozhovory s českými a slovenskými kulturistami.
Pravidlá fóra: Tu uverejnené rozhovory je povolené kopírovať na iné webstránky výhradne s uvedením zdroja BODYBUILDING-FORUM.SK . Môžete samozrejme komentovať ale poprosím slušnou formou. V tejto kategórii je povolené témy zakladať iba adminovi, nakoľko sú to exluzívne a nikde nepublikované rozhovory. Je zakázané sem vkladať akékoľvek iné rozhovory skopírované z iných webstránok!!! Ďakujeme za pochopenie.
Užívateľov profilový obrázok
Od papagiorgo
#12180
dnešný rozhovor je venovaný úspešnému českému juniorskému reprezentantovi Zdeňkovi Razákovi


Na začiatok ťa poprosím o stručné predstavenie sa našim čitateľom ...

Jmenuji se Zdeněk Razák . Narodil jsem se 11.8.1989 , je mi tedy 22let .
Bydlel jsem v malém městečku na severu čech . V Jiříkově . Nyní bydlím a pracuji v České Lípě . Vystudoval jsem střední školu služeb a cestovního ruchu , obor informatika v ekonomice .


Aké boli tvoje úplne začiatky v cvičení ? V akých podmienkach si trénoval ? Kolko si mal rokov , ked si prvý krát vstúpil do posilovne ?

Začátky byly kouzelné . O správném provedení cviků a nějakém správném stravování jsem neměl ani potuchy . Tehdy mi bylo přibližně patnáct let , když jsem poprvé vstoupil do posilovny . Posilovna to byla špatná , ale v té době jsem zvolil logicky levnější variantu , takže i horší posilovnu . Ale i tak se tam cvičilo krásně . Moc rád na to vzpomínám .

Viem , že si v začiatkoch spolupracoval s veľmi známym kulturistom a trénerom ... Kto to bol a ako so sa dostal k spolupraci s ním ?

Ano . Je to Petr Března . Spolupracuji sním doteď . Jsme kamarádi a on je mým trénérem a zároveň zamestnavatelem . Pracuji totiž v jeho posilovně Extrifit gym . Tenkrát mě prostě napadlo , že bych chtěl jít závodit , tak jsem oslovil právě Petra , protože jsem ho vídal ve fitku . On se mě tedy ujal a zasvětil mě do tohoto " blázince " :a16

Vedel si uz vtedy , ked si zobral po prvý raz do ruky činku , že budeš súťažiť ? čo bolo u teba motivaciou , prečo si vlastne zacal cviciť ?

Nevěděl . Soutěžení mě napadlo zhruba po roce a půl cvičení . Motivace byla jediná - být velký a lišit se od ostatních .
Kolko si mal rokov , ked si prvý krát vystupil na podium ?

Poprvé jsem vstoupil v 17 letech na podium Mistrovství Čech dorostu , které se konalo v České Třebové .

Motivoval ťa niekto k súťaženiu alebo to bolo tvoje vlastne rozhodnutie ?

Bylo to vlastní rozhodnutí . Samozřejmě jsem obdivoval fotky profi kultustů , ale myšlenka byla z mé hlavy .

V akej federácii si začínal a v akej súťažíš momentálne ?

Začínal jsem v IFBB a stále jsem v IFBB .
Kde momentálne trénuješ ?

Momentálně trénuji v posilovně Extrifit Gym Česká Lípa . Někdy zajedu i do druhé posilovny , kterou vlastní Petr Extrifit Gym Rumburk .

Máš niekoho kto ti pomáha s prípravou ako tréner ? Konzultuješ s niekým svoju súťažnú prípravu alebo si vystačíš so svojimi skúsenosťami ?

Na všechny soutěže mě připravil Petr Března a myslím , že tomu bode tak i nadále . Samozřejmě se radím i jinými lidmi . Hodně mi poradil i Pavel Vacek . Jinak už i čerpám z vlastních zkušeností .

Ako je to u teba so stalym sparingom ? Máš niekoho ?

Přibližně dva roky jsem cvičil s Petrem , takže to byla pro mě neuvěřitelná zkušenost a motivace . Kdo jinný mohl v 17 letech cvičit všechny tréninky s Mistrem ČR a jedním z nejmohutnějších kulturistů u nás ? Navíc pro mě Petr jezdil až před barák :a10 . Je velice hodný a štědrý , dal mi mnoho věcí . Snažil se mi maximálně pomoct za co mu moc díky .
Bohužel teď cvičím sám , protože jsem se odstěhoval právě do České Lípy a Petr cvičí v Rumburku .


Prezentuj nám celú tvoju súťažnú kariéru aj s umiestneniami ...
2007-Mistrovství Čech, dorost do 65kg 1.místo
2007-Mistrovství ČR, dorost do 65kg 2.místo
2008- Mistrovství Čech, junioři do 70kg 1.místo
2008-Mistrovství ČR, junioři do 70kg 3.místo
2008-Mistrovství Čech, muži do 67,5kg 5.místo
2010-Internationaler Osterreich Cup, junioří open 1.místo
2010-Pražský pohár, muži do 80kg, 3.místo
2010-Mistrovství světa, junioři do 75kg 2.místo


Pamätáš si ešte na svoju prvú súťaž ? Aká súťaž to bola a čo si od účasti očakával ?

Ano pamatuji . Bylo to MR.Čech dorostu 2007 . Konalo se to v České Třebové .
Tehdy jsem vážil 58kg!
:a11 Očekával jsem vítězsví .

Popíš nám svoje pocity , ked si mal už po nej a ked vyhlasili vysledky ?

Pocity byly nádherné . Když mě vyhlásili na prvním místě , tak jsem tomu nemohl uvěřit . V kategorii jsme byli sice jen tři , ale i tak to stálo za to . Prostě první vítězství .

Dala ti účasť na prvej suťaži niečo pozitívne do tvojho ďaľsieho kulturistického života ? Dala ti niečo , na čom by si mohol stavať a zúžitkovať to do budúcnosti ?

Kdyby mi soutěž nedala nic pozitivního , těžko bych dále závodil . Naopak mi dala krásné vzpomínky a motivaci do další připravy .

Predpokladám že tvojou najprestížnejšou súťažou boli minuloročné majstrovstvá sveta juniorov v Turecku . Povedz nám niečo o tvojom umiestnení a konkurencii ... Koho si vnímal ako svojho najvačšieho konkurenta?

Konkurent je pro mě každý kluk ve stejné kategorii . Ale nejvíc jsem se bál egypťana , němce a parťáka z repre , Milana Obořila .
Konkurence byla určitě silná , ale troufnu si říct , že předešlé ročníky byly nadupanější . Možná se ale mýlím . Když se člověk podívá na ty fotky , tak se mu každý zdá dobrý . Něco jiného je tam stát vedle nich a závodit .
Jinak za umístění jsem samozřejmě šíleně rád a vůbec jsem nečekal , že skončím tak vysoko .


Mohol by si nám podrobne popísať tvoje celkové dojmy z tohto podujatia odhliadnuc od tvojho umiestnenia ? Určite boli pre teba nezabudnutelné , keďže to bola tvoja „kráľovská „ súťaž .

To se ani moc popsat nedá . Je to prostě nádherné . Když si člověk uvědomí , co všechno kvůli tomu obětoval a tolik si přál uspět . Musel přejít všechny nepříjemnosti a zranění . Pamatuji si , že jsme už byli nastoupeni a připraveni , aby nás hlavní rozhodčí mohl odvést na vyhlášení . V tu chvíli ke mě přišel Roman Jurák a řekl mi , že ví jak jsem dopadl a ať si to užiju . V ten moment mi proběhly hlavou všechny ty věci , které jsem popisoval pár řádků výše .
Potom si jen vychutnáváš vyhlášování . Poprvé jsem na podiu brečel .

Ako vidíme , v roku 2011 nieje na tvojom konte žiadna súťaž ? Boli nejaké špecifické dôvody ? Máš ešte v tomto roku naplánovanú nejakú súťaž ?

V kategoriích juniorů jsem již dozávodil . Od tohto roku nastupuji v kat . mužů . To je jeden z důvodů , proč jsem si dal pauzu . Další důvod byl zdravotní .

Našich čitateľov by určite zaujímalo , ako vyzera celá tvoja predsúťažná príprava či už z hladiska tréningu , stravovania , doplnkov ...

Zhlediska tréninku skoro nic neměním . Snažím se celou přípravu cvičit s co nejvyšími váhami . Poslednich zhruba deset dni zacínám cvičit dvoufázově . Do prvního tréninku za den vždy zařazuji větší svalovou partii a v druhém tréninku naplno odjedu nějakou menší . Takže úplná klasika . U doplňku u mě v dietě nesmí chybět BCAA , kvalitní proteinový koncentrát , kloubní výživa . Tohle je základ . Minulou přípravu jsem navíc zařadil HMB a Amina . Podle formy zařazuji i carnitin . To je vše . O stravování jsem se již zmiňoval . Vše mám přesně napsané a podle toho se řídím . Hlídám si množství soli , která drží vodu . Zhruba deset dní již sůl vůbec nepřijímám . Množství masa jsem celou přípravu držel na 700g/den a přidával jsem k tomu jednu odměrku 90% proteinu .

Máš niekoho , kto ti stabilne pomáha finančne alebo doplnkami ako sponzor ?

Stabilního sponzora bohužel nemám . Snad jen mamka s babičkou mi kupují maso , takže bych je mohl označit za stabilní sponzory . Také přitelkyně se mě snaží maximálně podporovorat a jde jí to . :a6 Jinak sponzora nemám . Bylo pár lidí , co mi v přípravě pomohlo jak finančně , tak pomocí doplňků výživy . Těm lidem jsem moc vděčný . V dnešní době je jakákoliv výpomoc znatelná .

Vidno u teba veľký progres a preto si myslím , že máš predpoklady stať sa veľmi úspešným kulturistom , ale bez sponzorov to pôjde asi ťažko . Keby si mal možnosť prihovoriť sa sponzorom , prečo by mali do teba investovať , čo by si im povedal ?
Co bych mu řekl ? To je takhle težké řict , záleželo by na situaci . Určitě bych ho nějak nepřemlouval . Sponzor musí vedět nejlíp , jestli má do sportovce vložit nějaké prostředky .
Určitě bych mu řekl , že nic nechci zadarmo . Kdyby byla nějaká možnost , určitě bych se domluvil na nějaké spolupráci . Jak propagaci značky , firmy . Nnsení různého reklamního oblečení atd. , tak o materialní spolupráci . Zásoboval bych ho různými fotkami , reporty z přípravy , aktuálního jídelníčku atd. , které by mohl vkládat třeba na jeho webové stránky . Je mnoho dalších možností... Vždycky se dá nějak domluvit na spolupráci . Pokud by měl kdokoliv zájem navázat semnou nějakou spolupraci , může mě kontaktovat na tel . čísle 720475205 . děkuji ...


Určite aj ty máš u seba niektoré partie , ktoré sú u teba dominujúce a naopak aj slabiny ... Povedz nám niečo o nich .


Slabin mám hodně . Každopádně potřebuji zlepšit nohy a lýtka . Jinak samozřejmě bych potřeboval zlepšit celé tělo . Mezi silnější partie? Lidi mi říkají , že mám velké tricepsy a bicepsy...

Neodpustím si otázku ohľadom tvojich mier svalových partí a samozrejme maximálok ...

S tím tě bohužel sklamu , protože jsem se nikdy neměřil . Maximálky jsem také nějak extra nezkoušel . Na dřep jsem dal 160kg o 4 opakováních . Bench jsem dal 145kg . MT jsem velké váhy nejezdil , většinou kolem 130kg . Tohle jsou ale cca rok a půl stáré čísla .
Neoddeliteľnou súčasťou kulturistiky je suplementácia . Ktoré doplnky a značky patria medzi tvoje oblubené ?
Moje oblíbené doplňky jsou BCAA , protein , glutamin . Užívám hodně značku Extrifit , kterou právě propagujeme u nás v posilovně . Samozřejmě jsem měl již plno jinných značek .

Teraz by som sa trochu povenoval tvojmu súkromiu ...
Máš prieteľku alebo si už ženatý ?


Ano , mám přítelkyni .

Viem o tebe že pracuješ vo fitku . Povedz nám niečo o tvojej práci a ako si spokojný ? Máš vpláne si urobiť aj nejakú trénerskú licenciu ?

Trenérskou licenci bych si chtěl udělat . Spokojený jsem . Dělám v prostředí , které je vlastně mým druhým domovem .

V akom meste by ťa mohli čitatelia nájsť a aké služby im vieš poskytnúť ?
Najdou mě v České Lípě v posilovně Extrifit Gym .V našem fitness centru jsme schopni zákazníka seznámit s posilovnou . Absolvovat s ním pár tréninkových jednotek , než se tzv. otrká . Jsme schopni zašim klientům sestavit tréninkový plán , napsat jídelníček na míru . A to vše zadarmo .
Dále zde může využívat prostory určené pro box a vše sním spojený . Tato alternativa je zahruta v ceně vstupného . Provozujeme zde mnoho dalších druhů cvičení . Zumbu , Trampolínky , Fit Ball , Poweryogu a mnoho dalšího . Více informací se dozvíte na webových stránkách: http://www.petrbrezna.cz


Ako je to u teba so zalubami ? Pri akej činnosti sa dokážeš odreagovať a oddýchnuť si od tréningu ?

Když mám čas , tak si rád zajedu na ryby . U toho se člověk báječně odreaguje . Rád se podívám na nějaký film , nebo zajdu na procházku .

Akú hudbu máš rád či už pri tréningu alebo pri zostavovaní choreografie na súťažnú zostavu ?

Při tréninku mám rád tvrdší hubdu , nebo nějaký ten rap , který tě nabudí .
Na sestavu nemám určený styl hudby .




Boli u teba niekedy nejaké negatívne faktory , ktoré by ovplivnili tvoju prípravu ?

Každopádně zdravotní potíže . Trápila mě bolest kolene a také jsem prodělal pupeční kýlu .

Mohol by si nám povedať príklad tvojho jedálnička v rysovacom a objemovom období ? Máš nejaké zaujímavé recepty , ktoré si rád pripravuješ ?

V dietě to je jednoduché . Jím to , co mi trenér řekne , jím tolik , kolik mi trenér řekne . Je to klasické maso na vodě , rýže , zelenina , někdy těstoviny .
V objemovém období je to už veselejš í. Zařazuji hodně brambory a těstoviny . Jím více druhů masa , např vepřové . ( vůbec se ho nebojím , slyšel jsem , že je kvalitativně na stejné úrovni jako hovězí ) . Dále ovoce , ovesné vločky atd . Samozřejmě , že si dám cokoliv , na co mám chuť , ale pořád se tak trochu hlídám .


Určite by čitateľov zaujímal tvoj aktuálny tréningový rozpis ... V akej fáze si momentálne a ako vyzerá tvoj tréning ?

Momentálně cvičím 4x do týdne. Partie mám rozdělené takto:

Pondělí – Prsa, triceps, lýtka
Úterý – Nohy, břicho
Čtvrtek – Ramena, biceps
Pátek – Záda, břicho, lýtka
Ostatní dny - volno

Jak jsem již psal , nepočítám serie , ani opakování . Nehledím na váhu , cvičím tak , jak se zrovna cítím . V tuto chvíli jsem v takovém pohodovém udržovacím období . Nikam se nehoním . Čas ukáže , jak se budu připravovat dál .

Čo ti dala kulturistika pozitívne do života ? Čomu ťa naučila ? Máš nejaké svoje motto alebo zásady , sa v tréningu riadiš ?

Kulturistika mi toho dala šíleně moc . Dala mi vzpomínky , které jsou pro mě nejdůležitější . Dala mi přátele , dala mi disciplínu . Naučila mě , že v životě nejde všechno hned . Vše potřebuje svůj čas a nic není zadarmo . Motto nemám , ale dříve si mi líbilo heslo : Lepší je být první v pekle, než druhý v nebi .
V tréninku se řídim svými pocity . Už nepočítám počet opakování , dokonce ani počet serií . Naučil jsem se poslouchat své tělo a podle něco se řídím .
Určite máš aj ty už svoje plány do tvojej kariérnej súťažnej , ako aj súkromnej budúcnosti . Prezradíš nám ich ? Kam by si to chcel vo svojej kariére dotiahnuť ?

O sportovní budoucnosti je těžké uvažovat . Vše záleží , jak se pár určitých věcí vyvine . Určitě bych to chtěl dotáhnout co nejdál , ale dnes již stojím nohama na zemi . Nedávno tomu bylo ještě tak , že jsem chtěl být za každou cenu profesionál . To bych samozřejmě pořád chtěl . :a11 ale ... no prostě ale ... :a11

Aký máš názor na zneužívanie steroidov v kulturistike a hlavne tvoj pohľad na mladých pubeťákov , ktorí poriadne nevedia čo je to činka a už sa hrnú do sypania ?

Můj nároz na doping je neutrální . Neodsuzuji ty , co ho využívají . Neodsuzuji ty , co ho nevyužívají . Jinný názor mám na zneužívání steroidů v brzském věku . Nechápu , proč musejí 16-ti letí kluci využívat doping . Sami pořádně nevědí , co chtějí a teprve se v životě hledají .



Mohol by si dať nejaké užitočné rady pre mladých , ktorý rozmýšlajú či súťažiť alebo nie ?

Pokud chtějí závodit , ať zkusí ve svém okolí vyhledat někoho , kdo má zkušenosti se závoděním a vše sním pořádně prokonzultovat . Tento sport je jinný , než ostatní . Tvrdší ... Ve fotbale trénink vynecháš a skoro nic se neděje . V přípravě na závody toto nejde . Vynecháš jednou , podruhé a už se vezeš ! Přístí stanice - neúspěch... Člověk musí být rozhodnutý , že se dotoho pokusí dát vše . Jinak to nebude mít cenu . Je to jednoduché a přitom tak složité ...

Na záver máš priestor , čokoľvek o sebe doplniť , čo by mali o tebe užívatelia vedieť , a takisto máš priestor komukoľvek čokoľvek odkázať alebo poďakovať ...

V první řadě bych chtěl poděkovat tobě za kvalitní rozhovor . Chtěl bych poděkovat mým blýzkým , kteří mě podporují . Přítelkyni Alence , mamče , babičce , Michalovi ... Dále Peťovi Březnovi , Marcu Zieglerovi , Milanu Polívkovi , Míru Mejsnarovi , Míru Ristovi , majiteli fy Extrifit , Františku Nádvorníkovi , Jindrovi Šnekovi a všem ostatním , co mi v přípravě na MS pomohli.
:a6 :a90 :a91 :a97 :a107 :a96 :a95

Na záver pridávam zopár fotiek z poslednej súťaže Majstrovstiev Sveta Juniorov 2010
Zákulisie
Súťaž
Ďakujem za poskytnutie rozhovoru a prajem veľa úspechov v ďaľšej kariere medzi mužmi ...

Reklama

Reklama

Užívateľov profilový obrázok
Od whoo
#12196
Super rozhovor, ked pozrem na tu fotku z 2007 a 2010 tam je vidiet ten progres a ako makas na sebe. inak aky je tam vahovy rozdiel? pises, ze na prvej fotke, teda 2007, mas 58kg a kolko si mal na tej druhej (2010)? tipujem 80kg?
A co ma potesilo asi najviac, ze sa nebojis bravcoveho masa. ja ho tiez jem v objemovke, ale tak dost ludi mi do toho keca, ze je dost tucne to maso samo o sebe a ja neviem co vsetko...
tak vitaj na fore a vela zdarov do buducnosti!
What is the use of Fildena Tablet?

Fildena Super Active is primarily used to treat […]

What Age Is Acne the Worst?

Acne can occur at any age, but it is most common d[…]

Tst a iné látky

Caute často omielana téma objednával[…]

If you're in search of effective medication for er[…]